Home szkoleniamłodzież Kariera, gotowi, start! Doradztwo zawodowe dla młodzieży w bibliotece

Kariera, gotowi, start! Doradztwo zawodowe dla młodzieży w bibliotece

27 października 2022 spotkałam się z młodzieżą ze szkoły w Jastrzębiu-Zdroju na warsztatach „Kariera, gotowi, start! Warsztaty tworzenia CV i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej”. Zajęcia zorganizowali bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju w ramach dofinansowania przez Fundację Empiria i Wiedza w programie „InwestorJA”. Młodzi uczestnicy dowiedzieli się, jak wygląda obecnie rynek pracy, jak aplikuje się o pracę i – co najważniejsze – jak wybrać swoją drogę zawodową.

Doradztwo zawodowe dla młodzieży

Warsztaty rozpoczęły się od przeglądu aktualnych trendów i rozmowy o najpopularniejszych obecnie zawodach. Uczestnicy zastanawiali się, czy woleliby wybrać swoje zajęcie kierując się pasją, czy pieniędzmi. Niektórzy potrafili już bardzo precyzyjnie określić, co chcą studiować i kim zostać w przyszłości. Ale większość osób nie podjęła jeszcze takich decyzji. Pomóc w tym miał im test Hollanda. Określa on obszar zainteresowań i mocnych stron osoby, która go wypełnia. W ten sposób mogli dowiedzieć się, czy nadają się do pracy naukowej, społecznej albo artystycznej.

Warsztaty "Kariera, gotowi, start!" w Jastrzębiu-Zdroju

Warsztaty tworzenia CV

W drugiej części spotkania bawiliśmy się w konstruowanie swojego idealnego CV. Oczywiście uczniowie nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego ani specjalistycznych kursów. Jednak ich zadanie polegało na wymyśleniu takiego CV, które chcieliby mieć za kilka lat. Zadawali sobie pytania: jakie kursy powinienem zrobić? Czego chciałbym się nauczyć? Jakie umiejętności są mi potrzebne aby móc zajmować się tym w przyszłości? Forma zabawy była lekka i przyjemna. Ale pytania okazały się poważne, a dla niektórych nawet całkiem odkrywcze.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Na końcu opowiedziałam uczestnikom, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna. Kolejne ćwiczenie okazało się jeszcze ciekawsze od poprzedniego. Dobrani w pary uczniowie mieli przeprowadzić taką rozmowę ze sobą nawzajem. Wiedzieli, jakie pytania zadawać, podsunęłam im też kilka podpowiedzi, jak na nie odpowiadać. Opowiadanie o sobie nie było wcale takie łatwe, uczestnikom trudno było w kilku słowach opisać swój charakter, czy swoje zainteresowania. Wydawali się wręcz zaskoczeni takimi pytaniami! Pierwsza próba była więc nieco nieśmiała. Po krótkim podsumowaniu i omówieniu zadania, uczestnicy mieli wykonać je jeszcze raz. I tym razem, gdy znali już pytania i mieli czas na przemyślenie i przygotowanie swoich odpowiedzi – poszło im świetnie! To tylko potwierdziło, że warto poznać siebie i przygotować się, zanim nastąpi etap podejmowania poważnych decyzji i wybierania swojej drogi zawodowej.

Zobacz więcej propozycji warsztatów od Good Books ➜ 

„Kariera, gotowi, start!” – podoba Ci się taki pomysł na warsztaty? Chcesz zorganizować je w swojej instytucji?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także