Home szkolenia Magiczna moc opowieści. Bajkoterapia w pracy bibliotekarza

Magiczna moc opowieści. Bajkoterapia w pracy bibliotekarza

Wydaje się, że w temacie pracy z książką bibliotekarze wiedzą już wszystko. Wciąż jednak okazuje się, że czują wielki głód wiedzy. Poszukiwanie nowych pomysłów na pracę z czytelnikami przez bibliotekarki z Inowrocławia sprawiło, że spotkaliśmy się na szkoleniu „Magiczna moc opowieści. Bajkoterapia w pracy bibliotekarza”.

Od integracji do zmiany zachowania

BajkoterapiaJak najszybciej przekonać się na czym polega bajkoterapia i działanie biblioterapeutyczne? Oczywiście – uczestnicząc w nim! Dlatego uczestniczki szkolenia miały okazję do zapoznania się z dwoma tekstami, uzupełnionymi o dodatkowe zabawy i formy pracy z tekstem. I tak – integrowałyśmy się poznając nie tylko swoje imiona, ale też cechy kryjące się za każdą z liter na nie się składających. Wrzucałyśmy swoje talenty do worka. Wznosiłyśmy się w przestworza przy pomocy balonu wypełnionego zaletami i, dzięki sile wyobraźni, wędrowałyśmy po lesie. Ponadto, odliczanie od 1 do 10 pozwoliło nam trochę rozruszać zasiedziane kości. Zaś schowane do pudełek problemy i najcenniejsze skarby stały się punktem wyjścia do rozmowy o różnych sposobach interpretacji tekstów, które wykorzystuje bajkoterapia. 

Wszystkie wymienione wyżej zabawy składały się na etapy działania biblioterapeutycznego. Według literatury, dla tego typu zajęć wyróżnia się kilka modułów:

  1. Diagnoza i planowanie działań terapeutycznych, w tym dobór literatury.
  2. Zajęcia integrujące grupę.
  3. Zajęcia relaksujące i aktywizujące.
  4. Czytanie, słuchanie lub oglądanie odpowiednio dobranych środków terapeutycznych.
  5. Zabawy terapeutyczne w oparciu o przeczytane lub wysłuchane fragmenty literatury.
  6. Ewaluacja.

Po pierwsze książka, po drugie zabawa, po trzecie… więcej zabawy!

Podstawą bajkoterapii są oczywiście słowa i opowieści z nich zbudowane. Trzeba jednak pamiętać, że tekst to jedynie punkt wyjścia. Zajęcia z elementami biblioterapii nie powinny ograniczać się do samej lektury. Tu z pomocą bibliotekarzom przychodzą dodatkowe formy i metody pracy z tekstem. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się z dziećmi na zabawy literackie, plastyczne, muzyczne czy ruchowe, pamiętać należy, że wybór dodatkowej aktywności nie powinien być oderwany od prezentowanego wcześniej tekstu, a być z nim ściśle związany i pozwalający na kontynuowanie pracy terapeutycznej podjętej podczas pracy z książką.

Bajki (nie)terapeutyczne?

BajkoterapiaNie byłybyśmy bibliotekarkami, jeśli odmówiłybyśmy sobie przyjemności porozmawiania o książkach i możliwości zapoznania się z księgozbiorem inowrocławskiej biblioteki. Dlatego też, każda z uczestniczek szkolenia została poproszona o zaprezentowanie jednej bajki, która mogłaby stanowić podstawę do stworzenia scenariusza zajęć biblioterapeutycznych. Zaskoczenia nie było – niezwykle ciężko było zdecydować się na zaledwie jeden tytuł! Przy tak dużej ilości wartościowych książek dla najmłodszych na bibliotecznych półkach. I tak, wybór bibliotekarek padł nie tylko na opowieści pisane specjalnie na potrzeby bajkoterapii. Przede wszystkim były to bajki, kryjące w sobie uniwersalne przesłania i postawy. Mają one zachęcić dzieci do refleksji nad własnym zachowaniem.

Szkolenie w Inowrocławiu stanowi świetny dowód na to, że książka i praca z tekstem – w dobie cyfrowej rozrywki – nie odchodzi wcale do lamusa. Ponad stukanie w klawisze klawiatury czy dotykowe ekrany smartfonów, najważniejszy jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Mam nadzieję, że wiedzę zdobytą podczas szkolenia Panie będą mogły wykorzystać już wkrótce, zapraszając najmłodszych czytelników w swoje gościnne progi.

Interesuje Cię literatura dla najmłodszych? Weź udział w wydarzeniu „Literatura dziecięca na Gwiazdkę”!

Literatura dziecięca na Gwiazdkę!

Książka to najlepszy prezent na Święta. Co kupić? Co odkurzyć w biblioteczce? Jakie półki tematyczne przygotować w bibliotece na czas adwentu? Jakie zabawy wokół książek zimowych zaproponować dzieciom?
Opowiemy o książkach adwentowych i bożonarodzeniowych dla dużych i małych, a także o odpowiednim klimacie do ich czytania oraz zabawach przy ich lekturze.
  • Ponadczasowe lektury gwiazdkowe dla całej rodziny
  • Lektury na każdy dzień adwentu
  • Ukochane bożonarodzeniowe książki maluchów
  • Książki zabawne i poważne, mądre i przewrotne, budujące nastrój Bożego Narodzenia
  • I dużo dobrej zabawy wokół nich!

 

Chcesz zorganizować szkolenie „Magiczna moc opowieści. Bajkoterapia w pracy bibliotekarza” w swojej instytucji? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także