Home szkolenia Męskie czytanie

Męskie czytanie

Jak przyciągnąć opornych Panów do biblioteki, a gdy już się tam znajdą – jakie rozszerzyć ich literackie horyzonty? Rozmawialiśmy o tym podczas warsztatów dla bibliotekarzy i bibliotekarek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku.

Samczość

Mniej niż jedna czwarta naszych czytelników to mężczyźni – zajęcia zaczynaliśmy od analizy statystyk czytelnictwa. Co stoi za tak niskimi wskaźnikami? Strach? Wstyd i duma? Przyzwyczajenie do samotnej lektury zakupionych przez siebie książek i indywidualnego ich odbioru? A może koncentracja na audiobookach, których w wielu bibliotekach brakuje?

Ale właściwie – czy pracownicy bibliotek, w większości kobiety, wyczuwają, czego Panowie naprawdę w książkach poszukują, jakie tematy ich interesują? By na to odpowiedzieć czytaliśmy fragmenty męskich książek i na ich podstawie rekonstruowaliśmy samczy punkt widzenia, zastanawialiśmy nad tym, jakie marzenia, kompleksy i męskie mity napędzają miłość Panów do lektury.

Kuszenie Panów

Po wszystkich tych psychologicznych eksperymentach mieliśmy już narzędzia do tego, by zaproponować kilka metod na wypromowanie biblioteki wśród Panów. Zastanawialiśmy się nad spotkaniami autorskimi adresowanymi do męskiej publiczności, grami mobilnymi, nad współpracą z lokalnymi stowarzyszeniami czy środowiskami skupiającymi Panów, nad stworzeniem specjalnego działu nowości dla mężczyzn – zarówno na półkach jak i na stronie czy profilu facebookowym biblioteki, nad tematycznymi ekspozycjami książek i pisaniem blogów recenzenckich – czego w Polsce bardzo brakuje – adresowanych do męskiego czytelnika.

A wszystko zakończyło wspólne opracowanie listy książek, które nie tylko są najlepszymi przedstawicielami gatunków czytywanych przez mężczyzn, ale także – które mogą Panów zainspirować, zaskoczyć, wejść w ciekawy dialog z ich nieugiętą samczością.

Warsztat w którym brało udział dwudziestu uczestników w każdej z bibliotek prowadził Rafał Grzenia.

baner Męskie Czytanie

 

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego na stronie meskieczytanie.pl lub zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555. Możesz zostawić też swoje dane tutaj, a my zadzwonimy do Ciebie!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także