Home szkolenia Młodzież w bibliotece

Młodzież w bibliotece

Serce Good Books bije we Wrocławiu, ale cały czas przemierzamy Polskę i odwiedzamy duże i małe biblioteki. Z początkiem  wiosny trafiliśmy do Krosna, pięknego miasta na Podkarpaciu.

Krosno co prawda przywitało nas deszczem, ale za to Krosnieńska Biblioteka Publiczna okazała się być miejscem ciepłym, niezwykle przyjaznym i pełnym energii. Okazją do spotkania było szkolenie Pokolenie „Z” w bibliotece – metody pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń odbywające się w ramach cyklu „Biblioteka inspiruje!”.

Bibliotekarze vs. pokolenie Z

Jak sprawić, że przedstawiciele nowego pokolenia będą chętniej odwiedzać biblioteki? To pytanie, które zadaje sobie wielu bibliotekarzy, a odpowiedź nie jest prosta. Nie jesteśmy w stanie walczyć z obiektywnymi utrudnieniami, takimi jak brak czasu i np. przytłoczenie obowiązkami szkolnymi. Możemy jednak starać się stworzyć dla młodzieży atrakcyjną ofertę, zbudowaną na dobrej komunikacji, znajomości ich potrzeb, bez przekonania, że wiemy lepiej, co powinno im się podobać. Jak zapamiętały uczestniczki szkolenia:

Warto dostrzec, że kontakt z literaturą nie ogranicza się już tylko do kontaktu z tekstem. Został rozszerzony np. o gry planszowe i komputerowe oparte na powieściach (np. „Wiedźmin”, „Gra o tron”, „Pan Lodowego Ogrodu”). Młodzież chętnie tworzy też fanfiki i recenzje książek umieszczane na blogach.

Jak dotrzeć do młodzieży?

młodzież w bibliotece - KrosnoPodczas szkolenia poruszyliśmy zatem takie tematy jak zdobywanie uwagi i rozbudzanie motywacji u przedstawicieli pokolenia Z, badanie potrzeb młodych czytelników. Omówiliśmy zmiany zachodzące właśnie w sposobach i podejściu do czytania, wymieniliśmy się pomysłami na działania, warsztaty i imprezy skierowane do młodych osób. Był także czas na zabawy, dyskusje, ćwiczenie komunikacji, a także oglądanie przykładów nowoczesnych bibliotek.

Supermoc

Jednym z najważniejszych warunków powodzenia szkolenia jest obecność, otwartych, chętnych do współdziałania uczestniczek i uczestników. W Krośnie tak właśnie było – energia, radość i pozytywne nastawienie dawały się wyczuć od pierwszego momentu. Mamy zatem nadzieję, że efektem szkolenia będzie dużo udanych projektów!

Zobacz także