Home szkolenia Podatek dochodowy od osób fizycznych oraz zakład pracy jako płatnik (PIT) – relacja ze szkolenia

Podatek dochodowy od osób fizycznych oraz zakład pracy jako płatnik (PIT) – relacja ze szkolenia

Podatek dochodowy od osób fizycznych i zbliżające się zmiany w przepisach były tematem ciekawego szkolenia zorganizowanego przez Good Books we współpracy z Centrum Kultury „Zamek w Toszku”. Szkolenie dotyczyło zagadnień finansowo-księgowych istotnych dla działalności bibliotek publicznych. Realizacja szkolenia była możliwa dzięki środkom pochodzącym ze Starostwa Powiatowego w Gliwicach.

Wybrane zagadnienia z zakresu podatku PIT z umów o pracę i umów cywilnoprawnych

Podatek dochodowy od osób fizycznychSzkolenie dotyczyło wybranych zagadnień z zakresu podatków PIT z umów o pracę i umów cywilnoprawnych. Z racji tego, że zmiany mają wejść w życie już niebawem – 1 lipca 2022 r., temat cieszył się dużym zainteresowaniem. Szkolenie dedykowane było w szczególności dyrektorom, kadrowym i księgowym zatrudnionym w bibliotekach publicznych. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt instytucji kultury. Z tematami podatkowymi zapoznali się przedstawiciele m.in. gminnych bibliotek publicznych, miejskich bibliotek publicznych, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku czy Żywieckiej Biblioteki Samorządowej. W zajęciach uczestniczyli także pracownicy Żłobka Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz Żłobka Miejskiego w Będzinie.

Skąd czerpać informacje o aktualnych przepisach?

Najpierw uczestnicy szkolenia poznali źródła prawa, z których należy czerpać wiarygodne informacje na temat aktualnych przepisów. Następnie prowadząca szkolenie omówiła obowiązki, uprawnienia, a także odpowiedzialność, jaka leży po stronie zakładu pracy w świetle przepisów podatkowych. Przedstawiła również przepisy dotyczące działalności wykonywanej osobiście – m.in. rodzaje przychodów, moment rozpoznania przychodów do opodatkowania, rodzaje kosztów uzyskania przychodów. Zostały przekazane zasady obliczania zaliczki na podatek od dochodów z działalności wykonywanej osobiście oraz rozliczenia rocznego podatku (PIT-11 i PIT-37). Prowadząca omówiła także kwestie opodatkowania przychodów z tzw. małych umów. 

Podatek dochodowy od osób fizycznych – co zmieni się od lipca 2022 r.?

Podatek dochodowy od osób fizycznych 2022Po kolei omówiliśmy najistotniejsze zmiany przepisów od 1 lipca 2022 r. w zakresie obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych – nowe obowiązki płatników oraz zmiana obliczania zaliczki na podatek dochodowy z umów o pracę.

Uprzejmie prosimy wziąć pod uwagę, że trwają prace legislacyjne w Parlamencie nad projektem zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r. Na ten moment już uległ zmianie nowy art. 31a dotyczący obowiązków płatników podatku PIT. Zatem, wskazane jest śledzić na bieżąco wprowadzane zmiany. Ostateczna wersja zmienionych i nowych przepisów ustawy PIT będzie obowiązywała po podpisaniu ustawy przez Pana Prezydenta.

Trudne kwestie klarownie przedstawione

Podsumowując, choć temat spotkania wymagał skupienia i wzmożonej uwagi, zajęcia bardzo podobały się uczestnikom. Doceniono ogrom wiedzy przekazanej w przystępny sposób. Zagadnienia były dobrze i wyczerpująco opracowane pod względem merytorycznym. Przekaz był jasny i zrozumiały. Pomocne w tej kwestii okazało się zestawienie starych i nowych przepisów. Dla niektórych uczestników szkolenie minęło tak szybko, że chętnie by je przedłużyli. Doceniono rzetelne przygotowanie prezentacji z tak trudnego tematu.

Chcesz zorganizować to szkolenie w swojej instytucji? A może interesują Cię inne szkolenia z kategorii prawo w bibliotece?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także