Home szkolenia Praca z bezdomnymi w bibliotece

Praca z bezdomnymi w bibliotece

Biblioteczne rewolucje, czyli jak zostać MasterChefem w swojej bibliotece? Praca z bezdomnymi w bibliotece – to tytuł szkolenia, zorganizowanego dla Pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie, które odbyło się 11 grudnia br. w Sopotece. 

Bezdomność jako dramatyczna sytuacja, w której może znaleźć się każdy

Spora część spotkania poświęcona była problematyce bezdomności. Zdefiniowaliśmy jej pojęcie, a także omówiliśmy w kontekście czynników osobowościowych, środowiskowych, systemowych, zdrowotnych i przypadku losowego. Rozważaliśmy powody bezdomności. Takie jak na przykład pogłębiające się ubóstwo, utrata pracy, brak oparcia społecznego, choroby psychiczne, uzależnienie od alkoholu i innych substancji. Rozpatrywaliśmy też bezdomność z podziałem na dobrowolną, czyli tę, która jest wyborem takiego stylu życia, oraz na taką, która dotyka człowieka wbrew jego woli, czyli bezdomność z konieczności. Kończąc tę część szkolenia rozmawialiśmy o realnych możliwościach pomocy osobom bezdomnym, odwiedzającym biblioteki. A także o instytucjach do tego wyznaczonych w różnych aspektach, oraz o jakże ważnej roli profilaktyki, w tym zakresie.

Komunikacja społeczna 

Na szkoleniu rozpatrywaliśmy kwestie komunikacji społecznej, tak ważnej w życiu zawodowym, jak również i prywatnym. Omówiliśmy proces komunikacji uwzględniając jego elementy. 

Praca z bezdomnymi w bibliotece

W tym komunikat, nadawcę, odbiorcę, kanał, kodowanie, odkodowanie, kontekst i zakłócenia oraz różnego rodzaju bariery w komunikacji między ludźmi. Komunikację rozpatrywaliśmy również z uwzględnieniem informacji, które przekazujemy poprzez słowa, a także tymi, które przekazujemy poprzez swoją postawę, strój, mimikę, czy ton głosu. Omówiliśmy też kilka teorii psychologii społecznej. Myślę, że ich znajomość można wykorzystać w celu polepszenia własnych relacji w życiu prywatnym, ale też zawodowym.

Komunikacja intrapersonalna

Poświęciliśmy również czas na kwestię dbania o samego siebie. Zaczynając od podstawowych, ale jakże ważnych dla dobrostanu człowieka spraw, takich jak odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie się, dbanie o to by realizować swoje pasje, marzenia, żeby mieć swoją przestrzeń na rozwój. Rozmawialiśmy o higienie psychicznej, oraz stawianiu zdrowych granic pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Całe szkolenie odbyło się w miłej atmosferze, wymianie myśli i dyskusji.

Chcesz zorganizować szkolenie „Biblioteczne rewolucje, czyli jak zostać MasterChefem w swojej bibliotece? Praca z bezdomnymi w bibliotece” w swojej instytucji? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także