Zachęcać do czytania można na wiele sposobów, a jednym z nich jest wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości, która z powodzeniem łączy literackie i artystyczne wizje oraz zaawansowane technologie. To właśnie technologia VR przeniosła uczestników warsztatów czytelniczo-edukacyjnych, które prowadziłam w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie do niezwykłej Krainy Czarów Lewisa Carrolla. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Więcej niż literatura”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Alicja w krainie VR
Książki Lewisa Carrolla o przygodach Alicji, w szczególności „Alicja w Krainie Czarów”, od lat inspirują artystów na całym świecie. Ich niesamowite idee i koncepcje znalazły odzwierciedlenie w wielu formach sztuki – od filmu niemego po nowoczesną grafikę komputerową. Za sprawą technologii VR i aplikacji będącej efektem współpracy Londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta (V&A) z HTC VIVE Arts, można zanurzyć się w tym fantastycznym uniwersum Alicji, stać się częścią tej niezwykłej historii.
Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów – mogli doświadczyć przygód bohaterki w sposób niezwykle realistyczny i interaktywny. Podobnie jak Alicja spadali w głąb studni, pili magiczny napój, przemalowywali róże w królewskim ogrodzie, grali w krokieta z Królową Kier. Mogli też przekonać się, jakie odczucia towarzyszyły Alicji, kiedy zmniejszała się i rosła. Bohaterka książki twierdziła, że to dziwne uczucie, uczestnicy zajęć – również!
Książka przede wszystkim
Zajęcia rozpoczęły się oczywiście od wysłuchania fragmentów „Alicji w Krainie Czarów”. To było kluczowe, by uczniowie mogli odnaleźć się w wirtualnej przestrzeni, zrozumieć kontekst zdarzeń i wykonać interaktywne zadania oraz uzupełnić karty pracy rozwijające wyobraźnię zebrane w formę niewielkiej książeczki.
Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w kontekście literatury ma ogromny potencjał edukacyjny. Dzięki interaktywnym doświadczeniom, uczestnicy warsztatów mogą lepiej zrozumieć fabułę książki, a także zanurzyć się w jej klimacie. VR staje się narzędziem, które może przyciągnąć uwagę młodszych odbiorców, dla których tradycyjne formy czytania mogą wydawać się mniej atrakcyjne.