We wrześniu Książnica Zamojska realizowała projekt „E-nergiczny czytelnik” finansowany z dotacji MKiDN, czyli warsztaty z kompetencji cyfrowych dla osób 50+. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób w wieku 50+, które uczyły się jak korzystać z technologicznych nowinek. Podczas 4 dni szkoleń dowiedziały się, jak używać czytników e-booków, komunikatorów internetowych, programów antywirusowych i jak wirtualnie wybrać się do Luwru, Wersalu albo… Muzeum Zamojskiego!
Jak zachęcić starsze pokolenie do e-czytania?
W okolicznościach niezwykle urokliwych spotkałam się 8 września w Książnicy Zamojskiej z dwiema grupami seniorów. Piękna pogoda i historyczna lokalizacja biblioteki sprzyjała warsztatom z bardzo aktywnymi i zmotywowanymi, przyszłymi czytelnikami książek elektronicznych.
Moim zadaniem podczas zajęć było nie tylko przekonać uczestników do e-booków, ale też wstępnie oswoić ich i przygotować do obsługi urządzeń czyli czytników. W kilku przypadkach było to autentyczne łamanie barier, lęku przed technologią i uprzedzeń. Ale bliski – manualny kontakt z należącymi do biblioteki czytnikami PocketBook spowodował częściowe obalenie mitów i zaciekawienie e-czytaniem.
Teoria
Warsztaty podzieliłam na dwa bloki. Pierwszy z nich był teoretycznym wprowadzeniem z zagadnienie e-booków, e-czytania i urządzeń do tego służących. Dyskutowaliśmy o naszych doświadczeniach z e-czytaniem, omówiliśmy wady i zalety e-booków. Zebranym uczestnikom zaprezentowałam polski rynek e-booków i czytników, a także przekazałam praktyczne porady dotyczące kryteriów wyboru odpowiedniego do swoich potrzeb urządzenia. Był to też dobry moment, aby zareklamować zebranym Legimi, które dostępne jest w zamojskiej bibliotece. Tak więc uczestnicy uzyskali pełny pakiet informacji niezbędny do rozpoczęcia przygody z e-czytaniem.
Praktyka
Blok drugi wymagał od seniorów skupienia uwagi i sporej aktywności. Ponieważ każdy mógł własnymi rękami sprawdzić czytnik i nauczyć się podstaw jego obsługi. Jak słusznie zauważono, czytnik działa jak smartfon i ten argument pozwolił niektórym uczestnikom przełamać strach przed nieznanym urządzeniem. Wszyscy ćwiczyli włączanie/wyłączanie czytnika, włączanie WiFi, powiększanie czcionki, doświetlanie ekranu czy otwieranie i przerzucanie stron książki elektronicznej. I tym razem słusznie stwierdzono – sprawne posługiwanie się czytnikiem to kwestia częstego używania i wyćwiczenia.
Podczas tej części szkolenia przećwiczyliśmy też procedurę zakładania konta na Legimi i potem logowania się na swoim koncie poprzez czytnik. Tak więc połączyliśmy ze sobą dwie umiejętności, które gwarantują sprawne i komfortowe korzystanie z e-booków na czytniku, co zresztą było celem nadrzędnym naszego spotkania. Ochotnicy, którzy zgłosili się w obu grupach, korzystając z laptopa przerobili całą, jak się okazało skomplikowaną procedurę rejestracji przy pomocy kodu dostępu, logowania i pobierania książki na e-półkę. Pozostali uczestnicy się temu przyglądali, próbowali zapamiętać, a nawet robili sobie notatki. Wszystko wyświetlało się na dużym ekranie i było dobrze widoczne. Zaangażowało też wszystkich do pomocy i wspólnego rozwiązania pojawiających się problemów.
Jako trener, który pierwszy raz praktycznie szkolił seniorów z obsługi czytników jestem usatysfakcjonowana dobrą atmosferą i zaangażowaniem uczestników. Ciekawie było widzieć, jak z czasem znikają u nich strach i dystans przed „e-bookiem, który nie jest prawdziwą książką”. Odniosłam wrażenie, że co najmniej kilka osób złapało bakcyla.
Jak przekonać starsze pokolenia, że Internet jest bezpiecznym miejscem?
Podczas kolejnych trzech spotkań poruszyliśmy trzy, bardzo istotne tematy.
Bezpieczeństwo w sieci
Podczas pierwszego dnia starałam się pokazać uczestnikom, że Internet jest bezpiecznym miejscem – pod warunkiem, że wiemy jak z niego korzystać. Oczywiście na początku zaczęliśmy od tematu antywirusów w komputerze. To podstawa! Dalej zaprezentowałam słuchaczom najważniejsze zasady zachowywania prywatności w Internecie: gdzie wpisywać swoje dane, a kiedy uważać na podawane informacje. Uczestnicy poznali także zasady tworzenia bezpiecznych haseł. Uczyliśmy się korzystać z poczty mailowej i stron do robienia zakupów. Ale największy entuzjazm wywołała aplikacja do blokowania reklam! Ucieszyło mnie to, że większość osób nie daje się nabrać na fake newsy i kłamliwe treści reklamowe.
Komunikatory internetowe – WhatsApp, Messenger, Google Meet, Skype
Kolejny dzień poświęciliśmy na praktykę! Czyli prawdziwe warsztaty z kompetencji cyfrowych. Uczestnicy wyjęli swoje smartfony i odkrywali możliwości komunikatorów internetowych. Nawet osoby, które już wcześniej korzystały z WhatsAppa odkryły coś nowego! Najbardziej przydatną i sprawiającą niemało frajdy funkcją okazało się nagrywanie wiadomości głosowych. I oczywiście przesyłanie zdjęć. Uczestnikom podobało się także tworzenie grup i pomysł, aby połączyć się ze swoimi bliskimi, tworząc wirtualną grupę „Rodzinka”.
Kultura online na wyciągnięcie ręki
Ostatnie spotkanie miało na celu pokazanie uczestnikom, jak szeroka oferta kulturalna jest dostępna online! Buszowaliśmy razem po stronach największych oper, filharmonii, muzeów i galerii. Odwiedziliśmy Kaplicę Sykstyńską, Luwr, Carskie Sioło. Jednak najpiękniejsze i najlepiej przygotowane okazało się Muzeum Zamojskie, które umożliwia wspaniałe zwiedzanie online. I to z przewodnikiem!
Poza tym pokazałam uczestnikom gdzie szukać bezpłatnych książek, filmów i muzyki. Mam nadzieję, że znajomość tych źródeł sprawi im wiele radości i ułatwi korzystanie z kultury na co dzień. Oczywiście na końcu zapoznaliśmy się również ze zbiorami mediateki Książnicy Zamojskiej. Przecież tutaj także znajdują się wspaniałe zbiory filmów, ebooków, audiobooków, gier – o których, o dziwo, niektórzy nie mieli pojęcia! Kilka osób od razu wypożyczyło czytniki lub wróciło do domu z audiobookiem, który właśnie wpadł im w oko ;-)
Chcesz zorganizować w swojej bibliotece warsztaty z kompetencji cyfrowych lub inne spotkanie dla użytkowników? Dla dzieci, młodzieży, dorosłych albo seniorów? Poznaj ofertę spotkań dla użytkowników biblioteki od Good Books!
Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!