Drogi Turysto! Przed tobą rozciąga się przepiękny park w Gołuchowie, założony w XIX wieku przez Jana Działyńskiego. Ozdobą parku jest zamek, przebudowywany na zlecenie żony Jana – Izabeli z Czartoryskich, na wzór królewskich zamków nad Loarą. Szczególną uwagę warto… Zaraz, zaraz, co tu robi policja? Co tu się stało?
To nie początek powieści kryminalnej, ani opowieści przewodnika po parku, tylko wstęp do gry planszowej, która powstała podczas warsztatów zorganizowanych w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów.
Wizyta w parku wstępem do projektowania planszówki
Zanim przystąpiliśmy do tworzenia gry, dokładnie zapoznaliśmy się z jej tematem, czyli z parkiem w Gołuchowie. Oprowadził nas po nim pracownik Ośrodka Kultury Leśnej. Pokazywał najciekawsze miejsca, w tym m.in. mauzoleum Izabeli z Czartoryskich, barcie i jamę bobra. Opowiadał wiele ciekawostek (np. o uratowanej przez ogrodnika lipie czy mieszkających w parku niedźwiedziach). Nieco zmęczeni długim spacerem i wysoką temperaturą, dotarliśmy do nowoczesnego obiektu edukacyjnego znajdującego się w byłej oborze, w której mieliśmy kontynuować prace nad grą. Były lekkie obawy, czy forsowna wędrówka nie pozbawiła dzieci energii i pomysłowości, ale słodka przekąska i łyk orzeźwiającej wody błyskawicznie przywróciły je do pełnej sprawności fizycznej i umysłowej.
Z zapałem przystąpiliśmy więc do tworzenia gry. Bardzo szybko udało nam się ustalić najważniejsze wytyczne, takie jak zakres gry, liczbę i wiek graczy oraz bohaterów. Na koniec pierwszego dnia młodzi twórcy dostali zadanie domowe. Polegało ono na wymyśleniu przygód, jakie będą czekały na wędrującego po parku turystę.
Warsztaty z tworzenia planszówki – zadania, pułapki i oprawa graficzna
Drugi warsztatowy dzień w całości poświęciliśmy na dalsze prace przy planszówce. Po pierwsze, stworzyliśmy ścieżkę, którą przemierzać mieli gracze. Następnie „przyozdobiliśmy” ją wymyślonymi przez dzieci zadaniami i pułapkami, które zdecydowanie uatrakcyjniły grę. Żeby była jeszcze ciekawsza i przede wszystkim kolorowa, dzieci wykonały rysunki przedstawiające występujące w parku rośliny i zwierzęta, parkowe budowle, a także zrabowane z zamku skarby. Po drugie, zapisaliśmy kilka obowiązujących w grze zasad i mogliśmy przystąpić do najprzyjemniejszej części warsztatów, czyli do testowania gry. Trzy zespoły szybko wciągnęły się w rozgrywkę. Z prawdziwą przyjemnością można było popatrzeć, jak przekrzykują się, poszukując na planszy kolejnych skarbów. Po testach nanieśliśmy kilka poprawek i mogliśmy ogłosić zakończenie naszych prac nad grą planszową „Przygoda w gołuchowskim parku”.
Od warsztatów do wyprodukowania gry
Stworzoną przez nas planszówką zajmą się teraz profesjonalni graficy, a na dzieci czekają kolejne atrakcje gołuchowskich wakacji. Podsumowując, warsztaty z tworzenia planszówki to były dwa intensywne dni! Grupa pomysłowych, chętnych do pracy dzieci, jeden pracownik Ośrodka Kultury Leśnej i jeden trener z Good Books wystarczyły, żeby powstała ciekawa gra planszowa, zachęcająca do odwiedzenia pięknego i pełnego ciekawych miejsc parku w Gołuchowie.