Home szkolenia Zety, millenialsi i oferta biblioteki

Zety, millenialsi i oferta biblioteki

Kim są zety?

Które pokolenie lubi swoje sprawy załatwiać „online”, ale odpoczywa już raczej „offline”? To pytanie nie stanowi już zagadki dla bibliotekarzy, którzy wzięli udział w szkoleniu „Pokolenie Y i Z w bibliotece”. Odbyło się ono 9 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Niemal siedem godzin intensywnej pracy rozpoczęliśmy od ćwiczeń pozwalających nam lepiej poznać siebie i biblioteki, w których pracujemy na co dzień. Jedno z ćwiczeń było zainspirowane „Gangiem Świeżaków”. Potem diagnoza – analizowaliśmy millenialsów i „zety”, żeby dowiedzieć się o nich jak najwięcej i umieć stworzyć ofertę przyciągającą ich do biblioteki. Wyniki naszej pracy zestawiliśmy z raportami Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa oraz m.in. danymi o popularności stron i aplikacji.

Młodzi i oferta biblioteki

Tak przygotowani mogliśmy się zająć tworzeniem oferty biblioteki. Interesowało nas kilka obszarów: komunikacja, przestrzeń biblioteki, usługi i wydarzenia. Komunikacja z użytkownikami z tych dwóch pokoleń bardzo często przebiega z wykorzystaniem internetu – analizowaliśmy więc sposób czytania w sieci, obrazy i grafiki, najlepsze przykłady real-time marketingu. Wiadomo, że raczej trudno z dnia nadzień wyburzyć wszystko w bibliotece i postawić ją na nowo – odrzucając od razu tę drogę zainspirowaliśmy się przykładami drobnych zmian w aranżacji czy umeblowaniu, które zwiększają funkcjonalność i czynią bibliotekę miejscem, w którym millenialsi i „zety” czują się dobrze.

Inspiruj się!

Projektowanie oferty rozpoczęliśmy od ćwiczenia uwalniającego kreatywność i wymagającego współpracy członków zespołu. Świętokrzyskim bibliotekarzom to zadanie nie sprawiło żadnych kłopotów. Gołym okiem było widać, że to ludzie z pomysłami, kochający swoją pracę i otwarci na zmiany. Wypracowane pomysły uzupełniliśmy inspiracjami ze świata (tu np. Lava Bibliotek ze Sztokholmu) i z Polski (tu z kolei podpatrzyliśmy, co ciekawego dzieje się w Sopotece oraz w Artetece).

Mam nadzieję, że to szkolenie zaowocuje wieloma fajnymi inicjatywami, skrojonymi na miarę dla pokoleń Y i Z. I mam nadzieję, że o nich usłyszymy.

Świętokrzyscy bibliotekarze – powodzenia!

Zobacz także