Jeśli nie otrzymaliście dotacji w ramach programu „Koalicja dla Niepodległej” – nadal jest szansa. Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje konkurs „1918 i 1920 Pamiętamy” wspierający realizację projektów patriotyczno-edukacyjnych. Dofinansowanie mogą uzyskać działania upamiętniające odzyskanie niepodległości i Bitwę Warszawską.
Dla kogo?
Podmiotami uprawnionymi do składania ofert w konkursie są:
- organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje)
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
- spółdzielnie socjalne
- spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami
Zakres zadań konkursowych programu
Wyżej wymienione organizacje mogą uzyskać dofinansowanie na „żywe lekcje historii”, konferencje, seminaria, wystawy czy podróże historyczne do miejsc związanych z wydarzeniami 1918 i 1920 roku.
Wśród zadań konkursowych znajduje się także organizacja wydarzeń o charakterze kulturalnym (takich jak pikniki, rekonstrukcje, wieczornice) oraz sportowym (biegi, mitingi, zawody sprawnościowe).
Zakres konkursu obejmuje również opiekę nad grobami poległych w walce o niepodległość, odnajdywanie „zapomnianych” grobów, składanie kwiatów i zniczy w miejscach pamięci oraz na grobach bohaterów.
Upamiętnianie bohaterów i miejsc w grach mobilnych
Pretekstem do podróży historycznej i prawdziwie „żywą lekcją historii”, która ma szansę trafić do młodego pokolenia, są mobilne gry terenowe. Przykładem może być gra stworzona niedawno przez Good Games i Dom Kultury w Starych Babicach, upamiętniająca Bitwę Warszawską „Niepodległa na fali”. Fabuła gry jest oparta o wydarzenia, które rozegrały się właśnie tam, gdy telegrafiści ze Starych Babic nadawali Biblię, aby zagłuszyć Rosjan. W związku z tym uczestnicy mają za zadanie przejść trasę od Urzędu Miejskiego aż do historycznej Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej. Oprócz tego po drodze rozwiązują różnorodne zadania, odpowiadają na pytania i szukają kolejnych punktów na mapie, aby osiągnąć cel. Wszystko to, aby pomóc Wojsku Polskiemu wygrać Bitwę Warszawską 1920 roku.
Więcej o grze: https://goodgames.pl/aktualnosci/niepodlegla-na-fali-w-starych-babicach/.
W ten piątek odbędzie się premiera innej gry, która opowiada o wydarzeniach roku 1920 – „Echa Victorii… 350 km dalej”. Organizatorem jest Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las.
Jest sierpień, 1920 roku. Rzeczpospolita jeszcze nie okrzepła, jednak już czeka ją ogromne wyzwanie. Wojna. Ledwo odzyskana niepodległość jest zagrożona przez nadciągającego ze wschodu wroga. W rezultacie cały kraj jednoczy się w wysiłku. Choć Wielkopolska znajduje się w trudnej sytuacji gospodarczej, wśród mieszkańców wsi panuje powszechna zgoda – trzeba walczyć i każdy powinien tę walkę wspierać tak, jak może. W Chludowie, jak w wielu miejscowościach, obywatele spontanicznie powołują Komitet mający wspierać narodowy trud wojenny. Z Poznania, do miasteczka oddelegowani zostali dziennikarze, mający relacjonować prace Komitetu. Z dnia na dzień napięcie rośnie. Wszyscy z niecierpliwością czekają na nowe wiadomości z frontu, których dostarcza Dziennik Poznański…
Gracze wcielają się w postaci wysłanych z Poznania dziennikarzy Dziennika Poznańskiego. Ich celem jest dostarczenie funduszy i zapasów na front i zdanie relacji rodzinom żołnierzy.
Gra będzie dostępna od 25.09 na stronie Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las.
Kwota dofinansowania
Kwota dotacji na wszystkie zadania sięga 2.500.000 zł.
Organizacja jest zobowiązania przeznaczyć na realizację projektu środki finansowe w wysokości minimum 10% planowanej kwoty dotacji. Środki te mogą pochodzić z:
- wkładu własnego finansowego;
- środków finansowych z innych źródeł publicznych;
- pozostałych środków finansowych;
- świadczeń pieniężnych od odbiorców zadania.
Ponadto wymagany jest także wkład własny niefinansowy, tj. wkład osobowy i wkład rzeczowy.
Termin konkursu 1918 – 1920 Pamiętamy
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do 2 października 2020 r.
Termin wyznaczony na realizację zadań: od 9 listopada do 31 grudnia 2020 r.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/otwarty-konkurs-ofert-nr-ew-132020wddekid