Home dotacje Dotacje od Fundacji BGK – część I – „Moja mała ojczyzna”

Dotacje od Fundacji BGK – część I – „Moja mała ojczyzna”

Dotacje od Fundacji BGK

Dotacje od Fundacji BGK nie wymagają wkładu własnego. W tej chwili trwają nabory do dwóch programów, których beneficjentami mogą być m.in. biblioteki. Z tej okazji przygotowaliśmy dwuczęściowy przewodnik, który pomoże Wam przygotować poprawne aplikacje. Dzisiaj na tapetę bierzemy „Moją małą ojczyznę”, a jutro zaprosimy Was do lektury poradnika dotyczącego programu „Na dobry początek”.

Jednak zanim zaczniecie wypełniać formularze zgłoszeniowe, pomyślcie o samych projektach. Stworzenie małego zespołu, który będzie je realizował, może być dobrym wstępem do pracy nad wnioskiem. Dzielenie się rolami i wewnętrzne zorganizowanie się instytucji pomoże w planowaniu i realizowaniu projektowych działań.

„Moja Mała Ojczyzna”

Już nazwa tego programu zdradza jego specyfikę i zamysł. Organizatorzy konkursu stawiają na lokalność i projekty, które służą wspólnemu dobru. Co to oznacza? Koncentrację na pobliskiej sferze publicznej, którą można zagospodarować, przeobrazić i zmodernizować tak, by służyła okolicznym mieszkańcom. Do zgarnięcia jest nawet 30 000 zł.

Jaki projekt realizować?

Taki, który przysłuży się lokalnej społeczności. Możesz poprawić okoliczną przestrzeń: upiększyć ją, zmodernizować, znaleźć dla niej nowe zastosowanie. Możesz zagłębić się w historię i postawić na lokalny patriotyzm. Upamiętnić wydarzenie lub postać poprzez stworzenie miejsca i tablicy pamięci. Pamiętaj tylko, że w ramach tego programu nie możesz organizować kursów, warsztatów, festiwali, konkursów, wycieczek, koncertów ani kupować nagród.

4 kryteria oceny wniosku

Zgłoszone projekty zostaną ocenione w czterech kluczowych obszarach. Za każdy z nich możesz otrzymać od 0 do 3 punktów, więc wszystkie są tak samo ważne.

a) współpraca

Zaproś do współpracy zwerbowanych lokalnie wolontariuszy. Rozejrzyj się i poszukaj partnerów, których może dotyczyć Twój projekt. Jeśli działasz na rzecz lokalnej społeczności, nie możesz pominąć jej na żadnym z etapów realizacji swojego pomysłu. Idea programu Moja Mała Ojczyzna zachęca do zawiązywania sąsiedzkich więzi i pogłębiania relacji. Wykaż się zrozumieniem tej koncepcji już na etapie planowania projektu.

b) różnorodność w promocji

Nie myśl schematycznie. Plakat w bibliotece może wzmocnić komunikowanie o Twoim projekcie, ale nie powinien być jedyną formą jego promocji. Postaw na coś niesztampowego. Skoro Twoje działania mają dotyczyć lokalności, postaraj się działać w swoim otoczeniu. Wyjdź do ludzi, pokaż się im, rozmawiaj. Zaproś lokalne media, komunikuj otoczeniu, że wydarzy się coś ciekawego. Nie wiesz jak to robić? Skorzystaj z naszej oferty szkoleniowej, w której znajdziesz warsztaty pt. „Inny sposób na promocję biblioteki”

c) innowacyjność projektu w środowisku lokalnym

Organizatorzy konkursu chcą, abyś odpowiedział sobie na pytanie: „w jakim stopniu projekt w sposób innowacyjny przyczynił się np. do zagospodarowania lokalnej przestrzeni publicznej, poprawy jej estetyki, funkcjonalności, modernizacji, które wywarły pozytywny wpływ na lokalne środowisko?”. Nie rób tego, co wszyscy — szukaj swojej drogi. Ale pamiętaj, że to, co w innym miejscu nie jest już nowe i oryginalne, u Ciebie może okazać się szczytem innowacji.

d) przejrzystość budżetu

Zasada jest taka: każda pozycja, którą opisujesz w projekcie, musi mieć odzwierciedlenie w budżecie. I na odwrót. Inaczej wygląda to tak, jakbyś nie przemyślał swojej koncepcji. Albo, co gorsza, zapomniał o przeznaczeniu środków na którąś z jego składowych. Kiedy będziesz miał gotowy wniosek, przejrzyj go jeszcze raz pod tym kątem.

Pamiętaj, że dofinansowanie nie może być przeznaczone na wynagrodzenie koordynatora projektu ani Twoją bieżącą działalność (np. opłaty na media).

 

Podsumowanie

Składanie wniosków: od 16.04.2019 do 16.06.2019

Ogłoszenie wyników: 04.09.2019 do godz. 18:00

Czas realizacji projektów: od 01.01.2020 do 01.07.2020

Maksymalna kwota dofinansowania: 30 000 zł

Ile można złożyć wniosków: 1

Organizator i informacje: dotacje.fundacjabgk.pl

 

Zobacz także