Poznaj zasady programu dotacyjnego „Dzieci Kapitana Nemo”. Zaplanuj cykl działań upamiętniających niezwykłą historię i zdobądź nawet 20 tys. zł na jego realizację!
- Cel programu „Dzieci Kapitana Nemo” ➜
- Kto może zgłosić się do programu? ➜
- Na co można przeznaczyć dofinansowanie? ➜
- PRZYKŁADY DZIAŁAŃ ➜
- Inspiracje z poprzedniej edycji ➜
- Jak wygląda ocena projektów? ➜
- Jak złożyć wniosek? ➜
-
Cel programu „Dzieci Kapitana Nemo”
Celem programu jest opowiedzenie historii polskich odkrywców i wynalazców! Takich, którzy żyli w XIX lub XX wieku, których działalność miała, lub mogła mieć, wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy, ale ich życiorysy nie są znane większości rodaków. Zgłaszane projekty mają zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się biografiami różnych postaci historycznych. Finalnie mają zaś wzmocnić w odbiorcach poczucie tożsamości narodowej, wspólnoty i zakorzenienia w polskiej tradycji, kulturze i historii.
Projekty nie powinny dotyczyć postaci powszechnie znanych przywódców politycznych, bojowników narodowowyzwoleńczych i dowódców wojskowych.
-
Kto może zgłosić się do programu?
W konkursie mogą wziąć udział:
- biblioteki publiczne,
- stowarzyszenia,
- fundacje,
- publiczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe,
- domy kultury
z gmin do 100.000 mieszkańców. Zobacz listę 3744 uprawnionych gmin >
Dofinansowanie otrzyma maksymalnie 30 zwycięskich projektów.
-
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Wnioskodawcy mogą otrzymać dotację do 20 tys. złotych brutto. Dużym plusem jest to, że nie jest wymagany wkład własny!
Dofinansowanie może być przeznaczone na:
- warsztaty,
- lekcje tematyczne,
- wystawy,
- gry terenowe,
- gry planszowe,
- inne zajęcia skierowane do odbiorców projektu.
Adresatem działań konkursowych są uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych (wszystkie klasy).
Projekty zgłoszone do konkursu powinny być zrealizowane w terminie od 01.09.2023 r. do 31.12.2023 r.
Wydarzenia nie mogą być jednorazowe. Powinny stanowić cykl!
-
PRZYKŁADY DZIAŁAŃ
Chcesz zorganizować warsztaty lub lekcje tematyczne dla młodzieży?
Nasi najlepsi trenerzy mogą przeprowadzić dla Twojej wybranej grupy odbiorców praktyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży z:
- efektywnego uczenia się, zainspirowane historią wybranego naukowca lub odkrywcy,
- ekologii, w oparciu o postać przyrodnika, biologa lub ekologa,
- nagrywania podcastów na temat historii człowieka związanego z technologią,
- fotografii, których efektem będzie nieszablonowa wystawa zdjęć pomników i historycznych miejsc związanych z konkretnym, lokalnym bohaterem .
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zostaw swój numer, zadzwonimy!
Przeprowadźmy razem warsztaty z tworzenia gier!
Wiesz co to jest edurozrywka? Gra mobilna to najlepszy pomysł dla Ciebie!
„Gry komputerowe już dawno powinny przestać być kojarzone z płytką rozrywką. Rozwój technologiczny sprawił, że stanowią teksty kultury na równi z literaturą, filmem, muzyką, malarstwem, a nawet architekturą. Nie tylko bawią, ale także opowiadają poruszające historie i edukują.” Na tym właśnie polega edurozrywka – spolszczony angielski neologizm edutainment stworzony ze słów education (edukacja) oraz entertainment (rozrywka).
Na całym świecie w gry mobilne gra już ok. 2,6 miliarda użytkowników. Wykorzystaj to!
Dowiedz się jak wygląda rynek gier w Polsce ➜
Zobacz, jak gry na smartfony potrafią aktywizować młodych ➜
Sprawdź, jak wyglądają warsztaty z platformą ActionTrack ➜
Razem z trenerami Good Games mamy dla Ciebie propozycję.
Stwórzmy razem grę! Doświadczeni trenerzy będą współpracować z Tobą, Twoim zespołem i wybraną grupą młodzieży. Na początku spędzimy ze sobą dzień lub kilka dni, stacjonarnie lub online. Nauczymy Was, jak tworzyć terenowe gry mobilne w platformie ActionTrack. Następnie wymyślimy fabułę i przebieg docelowej rozgrywki. A potem zacznie się zabawa!
Przykłady gier o postaciach i relacje z ich realizacji:
Jak nie mobilna, to gra planszowa!
Chcesz stworzyć własną grę planszową o wybranej postaci historycznej? Skontaktuj się z nami pod adresem info@goodgames.pl. Wspólnie z Tobą i Twoimi podopiecznymi wyszukamy wszystkie potrzebne informacje! Następnie opracujemy fabułę, mechanikę gry i zaprojektujemy jej elementy. Resztę zostawisz nam – zajmiemy się szatą graficzną, niezbędnymi instrukcjami, produkcją oraz drukiem.
A może wystawa?
„W naszej pracy widzimy, jak zachowują się i czego oczekują młodzi ludzie. Z naszych obserwacji wynika, że gry mobilne w muzeum to przede wszystkim możliwość nawiązania interakcji z samą wystawą. Dla przykładu: kiedy dziecko widzi na wystawie monitor, naturalnie traktuje go jako ekran dotykowy, oczekuje, że jego dotknięcie wywoła jakiś efekt i zniechęca się, kiedy odpowiedź na jego działania nie następuje. To już nie są czasy wystaw, które można było czytać jak książki.”
Przemysław Góral – Kierownik Działu Edukacji Centrum Historii Zajezdnia
Przeczytaj jak muzeum przyciągnęło na wystawę 400 licealistów! ➜
Masz swój własny pomysł?
Masz swój własny pomysł i szukasz kogoś, kto pomoże Ci go zrealizować?
Napisz do nas na adres szkolenia@goodbooks.pl, zadzwoń: +48 530 752 569 lub wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
-
Inspiracje z poprzedniej edycji
Dzięki projektom beneficjentów dotacji z zeszłych lat, ich uczestnicy mieli szansę poznać historie matematyków, chemików, fizyków. Ale nie tylko! Pojawiły się także sylwetki konstruktorów, programistów, budowniczych mostów i konstruktorów samolotów. To nadal nie wszystko. Z najbardziej nietypowych postaci pojawili się na przykład:
- Mieczysław Bekker – konstruktor pojazdu księżycowego,
- Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwsza kobieta na świecie, która samotnie opłynęła dookoła Ziemię na jachcie żaglowym,
- Henryk Dołkowski – rolnik, który wyhodował nowe i docenione w całej Europie odmiany ziemniaków,
- Józef Hofmann – opatentował m.in. urządzenie służące do pomiaru siły nacisku palców pianisty, wycieraczki samochodowe i regulację wysokości taboretu do fortepianu,
- Michalina Isaakowa – podróżniczka, która przywiozła z Brazylii do Polski zbiór liczący 15 tysięcy owadów, który prezentowała organizując wystawy i wykłady w całej Polsce,
- Adam Ostaszewski – konstruktor lotniczy, pionier polskiej awiacji, ziemianin, właściciel Wzdowa, działacz gospodarczy i społeczny, pisarz, dramatopisarz, poeta i tłumacz poezji niemal z całego świata, znawca ponad dwudziestu języków obcych, twórca języka zbliżonego do esperanto i jego słownika, doktor prawa i filozofii,
- Benedykt Dybowski – badacz Bajkału, opisał około 400 gatunków zwierząt żyjących w jeziorze oraz tamtejsze warunki hydrologiczne i klimatyczne,
- Tadeusz Wenda – polski inżynier komunikacji, główny projektant i kierownik budowy portu Gdynia,
- Eugeniusz Lachocki – pracował dla programu księżycowego Apollo. Opracował zasilacze do urządzeń radiokomunikacyjnych i telewizyjnych.
-
Jak wygląda ocena projektów?
Ocena projektów odbywa się na dwóch poziomach: formalnym i merytorycznym.
Ocena merytoryczna dotyczy:
- atrakcyjnej formy projektu,
- oparcia projektu o historię niepospolitego autorytetu,
- spełnienia celu kształtowania tożsamości narodowej i patriotycznej postawy u odbiorców,
- przejrzystości budżetu,
- ogólnej atrakcyjności projektu (jeśli przekonasz komisję, otrzymasz 2 dodatkowe punkty!)
-
Jak złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć do 11.05. do końca dnia przez generator na stronie dotacje.fundacjabgk.pl.
Nie przewiduje się odwołań.
Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Good Books nie jest operatorem konkursu „Dzieci Kapitana Nemo 2023”. Operatorem konkursu jest Fundacja BGK. Oficjalne informacje o programie znajdują się na stronie: https://www.fundacja.bgk.pl
Dodatkowo dobra rada na podstawie najczęściej zadawanych pytań: w pozycji „ogólna liczba osób uczestniczących w projekcie” należy wpisać wszystkie osoby uczestniczące w projekcie, tj. uczestników, organizatorów, osoby prowadzące zajęcia i warsztaty itp.