Home dotacje Gra w matematykę

Gra w matematykę

Czy matematyka może być magiczna?

Jakie jest pierwsze skojarzenie uczniów szkoły podstawowej ze słowem matematyka?

Z pewnością u każdego inne. Dla jednych to kolejne kartki w zeszycie z zadaniami i obliczeniami, dla innych męczarnie przy tablicy podczas odpowiedzi, dla innych jeszcze wymagający nauczyciel. Również wtedy gdy matematyka nie sprawia większych trudności – o magii na lekcjach nie usłyszymy prawdopodobnie ani od ucznia ani od nauczyciela.

Tymczasem, żeby uruchomić magię na lekcji matematyki, nie potrzeba dyplomu z Hogwartu ani mrocznych zamkowych sal. Konieczne zaś są dwa składowe elementy: pomysł i pieniądze na jego realizację.

Matematyka do mPotęgi

Ruszyła właśnie 3 edycja programu mPotęga, prowadzonego przez fundację mBanku. Celem programu mPotęga jest odczarowanie matematyki w szkołach podstawowych. 

Uruchomiona kilka dni temu, kolejna edycja konkursu grantowego, zakłada:

  • stworzenie ciekawych, innowacyjnych, metod i narzędzi edukacji matematycznej;
  • zachęcenie nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą do sięgnięcia po nowe metody przekazywania wiedzy matematycznej;
  • zainteresowanie dzieci i młodzieży matematyką i wciągnięcie ich w aktywny proces wykorzystywania tej wiedzy, poprzez pokazanie praktycznych zastosowań matematyki.

Program zakłada 2 ścieżki dofinansowania projektów popularyzyjących naukę matematyki: dla młodszych uczniów (klasy 4-6) oraz dla starszych (7-8). W pierwszym przypadku premiuje udział rodziców, a w drugim przypadku zespoły projektowe, w których działa co najmniej 3 uczniów oraz jedna osoba dorosła.

Gra w matematykę

Od lat obserwujemy fiński model edukacji, który zakłada niestandardowe metody pracy z uczniami, który bazuje na nauce przez zabawę. Założenie jest proste. Szkoła wykorzystuje technologię w taki sposób, żeby pobudzać wyobraźnię, emocje i zaangażowanie wśród uczniów poprzez gry mobilne. A jak Finlandia to zdecydowanie blisko natury. Przy okazji warto wspomnieć, że w Skandynawii nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. Nikt nie przejmuje się padającym deszczem i nieprzyjemnym wiatrem. Dzięki połączeniu założeń: nauka+zabawa+ruch+technologia magia matematyki może uruchomić się samoczynnie.

W praktyce, w programie mPotęga można wnioskować na dofinansowanie innowacyjnych matematycznych aktywności, na przykład takich jak opracowanie gier na smartfony,  przygotowanie filmów, realizacji konkursów i warsztatów w szkołach.

Skrótowe warunki otrzymania dofinansowania

  • zgłoszenie wniosku do 8 maja 2019 br.
  • wniosek może złożyć biblioteka, szkoła, uczelnia, organizacja pozarządowa lub grupa nieformalna wraz z dowolną z tych instytucji
  • realizacja projektu między 1 września 2019 r. a 31 grudnia 2019 r.
  • czas trwania projektu od 2 do 4 miesięcy
  • budżet do 8 tysięcy, bez wkładu własnego
  • wniosek, szczegółowe informacje, przykłady z ubiegłych lat znajdują się na stronie programu https://www.mbank.pl/mfundacja/mpotega/program/

Zobacz także