Czy matematyka może być magiczna?
Jakie jest pierwsze skojarzenie uczniów szkoły podstawowej ze słowem matematyka?
Z pewnością u każdego inne. Dla jednych to kolejne kartki w zeszycie z zadaniami i obliczeniami, dla innych męczarnie przy tablicy podczas odpowiedzi, dla innych jeszcze wymagający nauczyciel. Również wtedy gdy matematyka nie sprawia większych trudności – o magii na lekcjach nie usłyszymy prawdopodobnie ani od ucznia ani od nauczyciela.
Tymczasem, żeby uruchomić magię na lekcji matematyki, nie potrzeba dyplomu z Hogwartu ani mrocznych zamkowych sal. Konieczne zaś są dwa składowe elementy: pomysł i pieniądze na jego realizację.
Matematyka do mPotęgi
Ruszyła właśnie 3 edycja programu mPotęga, prowadzonego przez fundację mBanku. Celem programu mPotęga jest odczarowanie matematyki w szkołach podstawowych.
Uruchomiona kilka dni temu, kolejna edycja konkursu grantowego, zakłada:
- stworzenie ciekawych, innowacyjnych, metod i narzędzi edukacji matematycznej;
- zachęcenie nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą do sięgnięcia po nowe metody przekazywania wiedzy matematycznej;
- zainteresowanie dzieci i młodzieży matematyką i wciągnięcie ich w aktywny proces wykorzystywania tej wiedzy, poprzez pokazanie praktycznych zastosowań matematyki.
Program zakłada 2 ścieżki dofinansowania projektów popularyzyjących naukę matematyki: dla młodszych uczniów (klasy 4-6) oraz dla starszych (7-8). W pierwszym przypadku premiuje udział rodziców, a w drugim przypadku zespoły projektowe, w których działa co najmniej 3 uczniów oraz jedna osoba dorosła.
Gra w matematykę
Od lat obserwujemy fiński model edukacji, który zakłada niestandardowe metody pracy z uczniami, który bazuje na nauce przez zabawę. Założenie jest proste. Szkoła wykorzystuje technologię w taki sposób, żeby pobudzać wyobraźnię, emocje i zaangażowanie wśród uczniów poprzez gry mobilne. A jak Finlandia to zdecydowanie blisko natury. Przy okazji warto wspomnieć, że w Skandynawii nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. Nikt nie przejmuje się padającym deszczem i nieprzyjemnym wiatrem. Dzięki połączeniu założeń: nauka+zabawa+ruch+technologia magia matematyki może uruchomić się samoczynnie.
W praktyce, w programie mPotęga można wnioskować na dofinansowanie innowacyjnych matematycznych aktywności, na przykład takich jak opracowanie gier na smartfony, przygotowanie filmów, realizacji konkursów i warsztatów w szkołach.
Skrótowe warunki otrzymania dofinansowania
- zgłoszenie wniosku do 8 maja 2019 br.
- wniosek może złożyć biblioteka, szkoła, uczelnia, organizacja pozarządowa lub grupa nieformalna wraz z dowolną z tych instytucji
- realizacja projektu między 1 września 2019 r. a 31 grudnia 2019 r.
- czas trwania projektu od 2 do 4 miesięcy
- budżet do 8 tysięcy, bez wkładu własnego
- wniosek, szczegółowe informacje, przykłady z ubiegłych lat znajdują się na stronie programu https://www.mbank.pl/mfundacja/mpotega/program/