Praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedza i umiejętności – tak definiuje niematerialne dziedzictwo kulturowe Narodowy Instytut Dziedzictwa, czyli organizator konkursu „Niematerialne – przekaż dalej”. Instytucje kultury i NGO, które podejmą się tematu utrwalania lokalnego dziedzictwa, mogą wygrać do 40 000 zł na realizację swojego projektu.
Program dotacyjny „Niematerialne” – zakres tematyczny
Program „Niematerialne – przekaż dalej” służy dofinansowaniu projektów dotyczących zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także praktyk wpisanych do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na tych listach znajduje się ponad 100 różnych zjawisk i praktyk.
Większość z nich dotyczy lokalnych tradycji, takich jak: flisactwo w Ulanowie, tradycyjne śpiewy majowe przy kapliczkach w Żabnicy albo dodany do listy w 2024 roku – pochód inauguracyjny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Realizując działania w takim zakresie tematycznym musisz nawiązać współpracę z depozytariuszami. Czyli z kim? Z osobami lub organizacjami, które kultywują daną tradycję, posiadająca opisywane przez nas umiejętności lub określoną wiedzę odziedziczoną po przodkach.
Jednak na listach znajdują się również bardziej uniwersalne tematy. Na przykład ogólnopolski ruch wiejskich amatorskich zespołów teatralnych, język esperanto, polskie tańce narodowe, bartnictwo czy hodowla i loty gołębi pocztowych. Masz pomysł na projekt związany z którymś z tematów? Aplikuj i pozyskaj od 5 000 do 40 000 zł! I to bez wkładu własnego.
Cele programu „Niematerialne – przekaż dalej”
Celem programu „Niematerialne – przekaż dalej” jest upowszechnianie wiedzy o zjawiskach kultury i ich praktyczne przekazywanie kolejnym pokoleniom. Działania organizowane w ramach dotacji powinny charakteryzować się lokalnością, współpracą z partnerami i międzypokoleniowym przekazem. Ponieważ ostatecznym efektem działań ma być wzrost kapitału społecznego i budowanie sieci współpracy, organizatorzy zwracają dużą uwagę na aspekt aktywizacji i włączania całej społeczności we wspólne działania.
Jakie działania zrealizujesz w ramach dotacji?
Zakres działań, które możesz zrealizować, jest bardzo szeroki. To działania:
- wspierające międzypokoleniowy przekaz wiedzy i umiejętności, prowadzące do nabycia nowych kompetencji we wszystkich dziedzinach związanych z danym zjawiskiem lub praktyką;
- edukacyjne prowadzące do wzmocnienia świadomości społecznej, szczególnie wśród młodego pokolenia, na temat roli dziedzictwa niematerialnego w kulturze lokalnej i ogólnopolskiej;
- związane z dokumentowaniem elementów niematerialnego dziedzictwa prowadzące do ich głębszego utrwalenia, zachowania dla kolejnych pokoleń oraz popularyzujące lokalne niematerialne dziedzictwo.
Nie musisz wybierać tylko jednego rodzaju działań. Ale musisz wybrać nie więcej niż dwa zjawiska wpisane na Krajową listę NDK lub tylko jedną praktykę wpisaną do Krajowego rejestru dobrych praktyk.
Nasze pomysły
Realizowaliśmy już kilka naprawdę ciekawych projektów, wpisujących się w zakres tematyczny programu dotacyjnego „Niematerialne – przekaż dalej”. Jeden z nich to mobilna gra terenowa „Wyszyte na lnie”.
Co ma wspólnego tkanie z literaturą? Otóż bardzo dużo! W końcu to metaforyki tkackie stosujemy do opowiadania historii. Łączymy wątki, czasem gubiąc się w nich, rozplątując zawiłości losów naszych bohaterów. Dlatego nie dziwi fakt, że mieszkańcy Kamiennej Góry najpierw uczestniczyli w grze o historię lnu, a następnie wsłuchiwali się w „Moralność pani Dulskiej” podczas Narodowego Czytania.
Gra powstała podczas warsztatów dla lokalnej młodzieży z Kamiennej Góry. Przeczytaj relację z premiery!
Tematyka mocno związana z tradycjami towarzyszyła nam także w Lipsku podczas tworzenia gry „Czarna Perła”. Wzięło w niej udział ponad 100 osób! Jak było? Entuzjazm uczestników ukazany w krótkiej relacji wideo mówi sam za siebie. Zobacz wideorelację!
Prócz mobilnych gier terenowych, warto zastanowić się także nad szkoleniami „Słowiańskości” prowadzonymi przez Natalię z naszego zespołu! Kliknij w poniższy baner i dowiedz się więcej.
Chcesz wiedzieć więcej?
Pełną treść regulaminu znajdziesz na stronie organizatora programu, Narodowego Instytutu Dziedzictwa: https://nid.pl/dotacje/niematerialne-przekaz-dalej/. PAMIĘTAJ: Wyślij wniosek do 22 maja 2024 r. do godz. 15.00!
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony Narodowego Instytutu Dziedzictwa.