Home gamifikacja Warsztaty z projektowania gier w Rawiczu

Warsztaty z projektowania gier w Rawiczu

Aktywna biblioteka

Z czym kojarzy Wam się Rawicz? Większość osób powie najprawdopodobniej, że z więzieniem. Ktoś może znać fakty z bardzo ciekawej historii tego miasta, ktoś wspomni o bractwie kurkowym, w pamięć zapada także niedźwiedź z herbu. Nam od 10 maja Rawicz kojarzy się ze świetną przestrzenią do gier miejskich i terenowych, a także z bardzo kreatywną młodzieżą i aktywną biblioteką. Wszystko to złożyło się na udane warsztaty tworzenia gier w aplikacji ActionTrack.

Po pierwsze, Planty – zadbany, zachęcający do spacerów i pełen atrakcji pas zieleni, którym można dojść prosto pod dom kultury i Rawicką Bibliotekę Publiczną. Po drodze można zobaczyć rozmaite wizerunki herbowego niedźwiadka, zagrać na instrumentach muzycznych albo odpocząć na zacisznych ławeczkach, np. z widokiem na fontannę.

Biblioteczne warsztaty z robienia gier

Po drugie, pełne energii, bardzo zorganizowane i sympatyczne panie bibliotekarki i pani dyrektor biblioteki. Warsztaty dla młodzieży zostały wspaniale przygotowane, drobne problemy techniczne (niezależne od biblioteki, bo wynikające z braku internetu) były natychmiast rozwiązywane, a na spotkaniu panowała wyjątkowo przyjemna atmosfera.

Last but not least, zdecydowani, pomysłowi i chwytający wszystko w lot uczestnicy zajęć. Chociaż w warsztatach brali udział uczennice i uczniowie zarówno ze szkół podstawowych, jak i z liceum, różnica wieku nie sprawiła nam większych problemów. Efektem wspólnej pracy była gra o przygodach dzielnego Janka, nieznanego pomocnika Herkulesa, któremu przereklamowany heros zawdzięcza swoje sukcesy i sławę. Wcielając się w dzielnego Janka, gracz/graczka musi przygotować się na zadania, które sprawdzą jego lub jej sprawność fizyczną (ach ta Fisia Górka), spostrzegawczość, znajomość geografii, historii, mitologii, strategii wojennej i umiejętności (np. matematyczne) oraz inteligencję. Nie obyło się także bez podchwytliwych, ukrytych pytań…

Egipt, Kaukaz… i Rawicz

Po skończonej pracy poszliśmy oczywiście zagrać, aby w praktyce przetestować stworzone podczas warsztatów dzieło. I nie odstraszyła nas nawet kapryśna, majowa pogoda! Pozornie spacerowaliśmy i biegaliśmy po Rawiczu, w rzeczywistości była to jednak pełna emocji, niebezpieczeństw i brawurowych ucieczek podróż po Egipcie i Kaukazie.

Warsztaty były pierwszym kontaktem Rawicza z aplikacją ActionTrack, wszystko jednak wskazuje na to, że to tylko początek przygody. :)

Foto: Alina Łysak i biblioteka w Rawiczu

Zobacz także