Home gamifikacja Półkolonie z projektowaniem gier

Półkolonie z projektowaniem gier

Są takie baśnie, które wszyscy znamy. Żyją w naszej świadomości, wielokrotnie czytane, przerabiane na filmy i kreskówki. Ale czy naprawdę pamiętamy, co się w nich wydarzyło? Jaką drogę przeszli bohaterowie, by pozostało w nas przekonanie, że wszystko dobrze się skończyło?

Od baśni do gry

Tworzenie gry mobilnej w aplikacji ActionTrack to doskonały sposób na odświeżenie starego tekstu. Ponieważ tym razem projektowaliśmy grę w czasie ferii zimowych, a wokół było mnóstwo śniegu, wybraliśmy baśń Hansa Christiana Andersena “Królowa Śniegu”. Pracę nad nią podjęła piętnastoosobowa grupa, która brała udział w półkolonii zorganizowanej przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Wołowie. To zdecydowanie najmłodsi twórcy gier, jakich znamy, mieli bowiem od 7 do 12 lat.

Mali projektanci, mali graficy

Zaczęliśmy od poznania się i dyskusji o ulubionych grach. Zastanawialiśmy się, co takiego mają w sobie dobre gry, jak są zbudowane i jaka powinna być nasza gra. Później przeszliśmy do poznawania narzędzia, jego możliwości i trików, które ułatwiają tworzenie ścieżki. A po przeczytaniu baśni rozmawialiśmy o niej i zaczęliśmy tworzenie ilustracji. Okazało się, że to zdecydowanie mocna strona grupy. Podczas trzech dni zajęć powstały piękne, kolorowe grafiki, które sprawiają, że “Królowa śniegu GO” jest niepowtarzalna!

Kodowanie w bibliotece

Drugiego dnia z wygodnej, kolorowej biblioteki, w której rozmawialiśmy w luźnej atmosferze, przeszliśmy do pracowni komputerowej i zaczęła się poważna praca. Tekst baśni rozłożyliśmy na elementy. Wybraliśmy momenty, w których nasza bohaterka, Gerda, będzie miała do podjęcia ważne wybory. Ustalaliśmy także zasady, które miały obowiązywać w naszej grze. Uzbrojeni w wiedzę o prawach autorskich, budowaniu narracji i pracy z emocjami przystąpiliśmy do tworzenia zadań i połączeń, przygotowywania rysunków i nagrań.

Królowa Śniegu… GO!

Po trzech dniach niesamowitego skupienia, wymyślania trudnych wyzwań, wprowadzania kolejnych poprawek powstała “Królowa śniegu GO”, gra osadzona w parku w Wołowie. Można dzięki niej cieszyć się zimą, przypomnieć sobie piękną baśń, podziwiać ręcznie robione ilustracje i jednocześnie świetnie się bawić. Gra przeznaczona jest dla osób w każdym wieku i dostępna dla wszystkich, którzy wierzą w magię.

Zobacz także