Home gry miejskie Weekend z Good Games: Legenda kozielska w formie gry mobilnej

Weekend z Good Games: Legenda kozielska w formie gry mobilnej

„Dawno, dawno temu, jak głosi legenda kozielska, w rozlewiskach rzeki Odry otoczonych bagnami, nieopodal miasteczka  stał potężny, ponury zamek. Władali nim trzej bracia Kozłowie. Zwano ich tak nie przypadkiem, albowiem wygląd ich, a zwłaszcza kształt głów i wąskich, spiczastych bród, upodabniał ich do kozłów. Chociaż byli rycerskiego rodu nie chlubili się żadnymi walecznymi czynami. Zajęcie ich było podłe, trudnili się grabieżą” (źródło: kedzierzynkozle.pl)

Tak zaczyna się legenda kozielska, która stała się podstawą mobilnej gry terenowej „Gra o Kozłach, czyli kędzierzyńsko-kozielska wyprawa w nieznane”. Ale od początku.

Warsztaty

Miejska Biblioteka w Kędzierzynie-Koźlu uzyskała wsparcie w ramach projektu „Młodzi kreatywni – interaktywni” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w programie Kultura w sieci. Dzięki temu, bibliotekarze mogli zrealizować duży projekt skierowany do mieszkańców tego opolskiego miasta. A szczególnie do młodzieży, która miała okazję aktywnie wziąć w nim udział!

W sierpniu w bibliotece odbyły się warsztaty z trenerem Good Games, Arkadiuszem Łapką. Bibliotekarze i kilku młodych uczestników projektu poznali podstawy projektowania gier i obsługi aplikacji ActionTrack. Już po kilku dniach stworzyli wspólnie swoją pierwszą, testową grę mobilną: „Spacer po świecie”. Gracz przemierza w niej różne kraje i kontynenty, aby zebrać najlepsze przepisy dla swojego kuzyna Ponga, który w Chinach chce otworzyć restaurację z międzynarodowym menu.

Pierwszy sukces!

Gamifikacja legendy

Nadszedł więc czas na prawdziwe wyzwanie. Okazało się, że wszyscy uczestnicy projektu znają lokalną legendę o trzech braciach. Zgodnie stwierdzili, że jest ona idealną podstawą fabuły docelowej gry. Należało jednak wprowadzić w niej kilka małych modyfikacji.

I tak trzech rabusi zmieniło się w trzech niegrzecznych nastolatków, którzy nie kradną, jednak zdarza im się niegroźnie psocić. Postanawiają uciec przed konsekwencjami swoich wybryków do kozielskiej biblioteki.  Tutaj spotykają Małego Księcia, Piotrusia Pana i Pippi Långstrump. Wspólnie wyruszają w wyprawę po okolicy…

Podczas ich wędrówki gracze gry mobilnej mają szansę poznać historię miasta i jego zakamarki. Co najważniejsze, uczą się, że warto wybierać dobro i starać się być grzecznym.

Legenda kozielska graLegenda kozielska graLegenda kozielska graPlakat Gra o kozlach

Premiera gry odbyła się 2 października o godz. 13:00 przed kozielską biblioteką.

Kod QR z dostępem do gry:  QR Kędzierzyn Koźle

Zobacz także