Mobilna gra miejska w Człuchowie „Kadr 1920. Powrót do przeszłości” to kolejny przykład jak współcześnie opowiadać młodym pokoleniom o wydarzeniach historycznych. W człuchowskich obchodach 100-lecia Bitwy Warszawskiej mógł wziąć udział każdy. Gra została bowiem udostępniona w wersji „domowej”.
Jak powstaje gra miejska?
Gra została stworzona przez Bibliotekarzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej im.dr. Janusza Korczaka. Wszystko zaczęło się od 3-dniowych warsztatów z gamifikacji. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali funkcjonowanie aplikacji ActionTrack i uczyli się tworzenia mobilnych gier od podstaw. W międzyczasie wzięli udział w dyskusji o tym, jak gry mogą wpłynąć na proces edukacji. A także jakie nowe światło mogą rzucić na postrzeganie literatury i historii, szczególnie wśród młodych.
Mimo ilości tematów i zagadnień już w drugi dzień warsztatów bibliotekarze stworzyli kilka projektów testowych i mogli przejść do docelowego zadania.
Koalicje dla Niepodległej
Miejska Biblioteka Publiczna im. Janusza Korczaka w Człuchowie otrzymała dotację na grę z programu „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”. Temat miał zatem dotyczyć Bitwy Warszawskiej i historii regionu. Najlepiej takiej, która zainteresowałaby nastolatków.
Inspiracją do stworzenia fabuły stała się fotografia z domeny publicznej,Ochotnicza Legia Kobiet 1920 oraz tekst z portalu Culture.pl „Kobiety niepodległości”.
Październik 2020, Człuchów. Masz 15 lat. Dzień jak co dzień, może trochę nudno, bo z powodu pandemii szkoła jest chwilowo zamknięta. Z nudów grzebiesz w starej rodzinnej komodzie pełnej zapomnianych szpargałów. Na dnie szuflady znajdujesz futerał, a w środku czarno biała fotografia, taka z ząbkowanym brzegiem. Na odwrocie imię i data „Ciocia Wandzia z karabinem, 1920”.
Tak rozpoczyna się ta historia…
Cel gry
W rezultacie zwykły dzień niespodziewanie zmienia się w najeżoną trudnościami przygodę, której akcja toczyć się będzie w sierpniu 1920, w przededniu Bitwy Warszawskiej. Jaka jest tajemnica starego zdjęcia? Właśnie na to pytanie musi odpowiedzieć gracz. Jego zadaniem jest pomoc napotykanym mieszkańcom Schlochau (Człuchowa), a w końcu spełnienie prośby żołnierki z Ochotniczej Legii Kobiet i przemycenie przez granicę pierścienia rodzinnego.
Premiera gry odbyła się 17 października 2020. Zwycięzcy, którym udało się przejść całą grę otrzymali nagrody i gadżety od biblioteki.
Więcej zdjęć i relacji znajdziesz na stronie Good Games.