Home gry miejskie Biblioteka w Szczawnie-Zdroju ma swoją grę

Biblioteka w Szczawnie-Zdroju ma swoją grę

Zagrożona biblioteka?

Coś złego dzieje się w Szczawnie Zdroju. Ta piękna miejscowość traci barwy, powietrze staje się ciężkie, drzewa zaczynają usychać, a zachęcające do czytania ławki i budki z książkami popadają w ruinę. Złe siły skoncentrowały się zwłaszcza na Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, chcąc doprowadzić do jej całkowitego zniszczenia. Gdzie teraz mieszkańcy Szczawna zdobędą wiedzę i rozrywkę? Komuś (lub czemuś) wyraźnie zależy na tym, by pozbawić ich bezpiecznego, pomagającego w rozwoju miejsca, tłumiąc tym samym ich kreatywność i miłość do literatury. Być może na ludzi bez książek łatwiej jest wpływać, czyniąc z nich bezwolne pionki…

Warsztaty z projektowania gier

warsztaty w SzczawnieNa szczęście to tylko pomysł na grę miejską, która zaczęła powstawać podczas naszego spotkania z młodymi czytelnikami. Czytelnicy w Szczawnie-Zdroju mają się dobrze, ławki i budki z książkami są piękne, a parki zachęcają do spacerów. Co więcej, w bibliotece się dzieje, czego dowodem jest szkolenie z tworzenia gier w aplikacji ActionTrack, które odbyło się 16 kwietnia. Pomimo strajku szkół, w bibliotece zebrała się grupa bardzo kreatywnych młodych ludzi, która zaczęła tworzyć scenariusz ich własnej gry. Nie możemy jeszcze zdradzić szczegółów, gra jest w trakcie tworzenia, ale przygotujcie się do aktywnego bronienia biblioteki za pomocą swojej wiedzy i empatii. :)

Jak zarządzać graczem?

Szczawno Zdrój ma gręZanim przystąpiliśmy do wymyślania fabuły gry i zadań dla graczy, rozmawialiśmy o tym, jak tworzy się grę, na co należy zwrócić uwagę, o czym pamiętać, czym charakteryzują się dobre gry. Podyskutowaliśmy o tym, jak ważny jest dobry scenariusz i dlaczego Wiedźmin rządzi. :) Uczestnicy spotkania poznali także specyfikę gier w aplikacji ActionTrack, nauczyli się budowania ścieżek i zadań, poznali magię informacji zwrotnych. Poznali także perspektywę gracza, starając się zdobyć jak największą liczbę punktów w przygotowanej dla nich krótkiej grze. To był ten moment spotkania, podczas którego wszystkie oczy były wpatrzone w telefony, a w bibliotece słychać było tylko fanfary. Dokładnie przyjrzeliśmy się także planowi Szczawna-Zdroju, aby wybrać najważniejsze punkty i zaproponować graczom różne ścieżki.

Gra miejska w sercu Szczawna

Biblioteka w Szczawnie-Zdroju ma gręMiesiąc od bibliotecznych warsztatów odbyła się premiera gry. Na ulicach Szczawna-Zdroju młodzież walczyła o uratowanie swojej biblioteki. Rozwiązując zadania i odwiedzając budki z książkami, trzeba było rozwikłać zagadkę mroku, który spłynął na miasto. Wyzwania, z którymi musieli się mierzyć gracze nie należały do najłatwiejszych. Mimo to, świetnie sobie poradzili i tłumnie dotarli do finału gry. W bibliotece rozdano zwycięzcom nagrody i, być może, zdobyto nowych Czytelników.

Foto: Dorota Bielak, Miejska Biblioteka w Szczawnie Zdrój

Zobacz także