Home inne Odwiedzamy bibliotekę na Islandii! Biblioteka w Akureyri

Odwiedzamy bibliotekę na Islandii! Biblioteka w Akureyri

Tak, tak, wakacje są po to, żeby odpocząć od pracy. Ale co innego, jak się lubi swoją pracę! I gdy chodzi o biblioteki, które przecież uwielbiam odwiedzać także poza działaniami prowadzonymi z Good Books. Tak więc będąc na północy Islandii, niedaleko koła podbiegunowego i mając nieco wolnego czasu, postanowiłam sprawdzić jak funkcjonuje tamtejsza biblioteka. Potwierdziło się wszystko, co słyszałam o skandynawskich bibliotekach. Było wspaniale!

Akureyri – gdzie to jest?

Największym miastem na Islandii jest oczywiście stolica, Reykjavik. Żyje tam 130 tys. mieszkańców, czyli więcej niż 1/3 wszystkich mieszkańców wyspy! Drugim pod względem wielkości miastem jest Akureyri, położone po przeciwnej stronie, na północy (65°41’0.71″N – czyli niedaleko koła podbiegunowego!). Mieszka tam aż… 19 tys. mieszkańców.

Znajduje się tam piękny protestancki kościół z 1940 roku, ogród botaniczny, duży port, kilka muzeów, teatr, nowoczesna sala koncertowa i wiele miłych kawiarni i knajp. Ale to natura jest główną atrakcją. Akureyri jest położone nad fiordem Eyjafjörður, w otoczeniu granitowych gór dochodzących do 1500 m wysokości. Miasto jest startowym punktem kilku szlaków trekkingowych. Zaś z portu codziennie wypływa kilka wycieczek, aby obserwować wieloryby i foki. Nawet zimą jest tutaj co robić – północ Islandii to dobry punkt obserwacyjny dla łowców zorzy polarnej!

Amtsbókasafnið á Akureyri, czyli biblioteka w Akureyri

Biblioteka w AkureyriJak nietrudno się domyślić, skoro Akureyri to drugie co do wielkości miasto na Islandii, Miejska Biblioteka w Akureyri jest jedną z największych bibliotek na Islandii. Każdego dnia odwiedza ją ponad 400 osób. To zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Bo oprócz książek można porozmawiać z bibliotekarzami, wypić kawę i poznać historię miasta lub obejrzeć galerię prac lokalnych artystów.

Wróćmy jednak do głównych zasobów biblioteki. Biblioteka w swoich zbiorach posiada 70.000 różnych pozycji, a liczba wypożyczanych pozycji przekracza 215 tysięcy rocznie.

Książki są rozmieszczone na dwóch kondygnacjach budynku, na otwartej przestrzeni wielkich pomieszczeń. Jest oczywiście kącik dla dzieci, półki dla dorosłych, regały z literaturą specjalistyczną i w obcych językach. Ale wspomniane wyżej „pozycje” to nie tylko książki. To także płyty DVD, audiobooki, gazety i czasopisma. Można wypożyczyć też inne rzeczy! Na przykład przyrządy do majsterkowania, foremki do pieczenia, lub (sezonowo) ozdoby świąteczne.

Skandynawia słynie z liberalnego podejścia do kwestii LGBTQ. Tak wygląda „tęczowa półka”, z książkami skierowanymi do osób nieheteronormatywnych.

Biblioteka w Akureyri

Odwiedzający mogą przyjść do biblioteki i skorzystać z 6 stanowisk komputerowych lub bezpłatnego dostępu do Wi-Fi (to przydatne szczególnie dla turystów!)

Biblioteka w Akureyri

Po co kupować maszynę do szycia, skoro można skorzystać z niej w bibliotece? :)

Biblioteka w Akureyri

Wspominałam już, że w bibliotece można napić się kawy, ale znajduje się tu również sklepik z pamiątkami, galeria i przestrzeń na organizację różnych wydarzeń, głównie małych koncertów i spotkań autorskich. A skoro o przestrzeni mowa: warto zwrócić uwagę na zakamarki, w których odwiedzający mogą po prostu posiedzieć, poczytać, zaszyć się, albo spotkać z kimś, aby porozmawiać.

Urzekł mnie szczególnie kącik dla „młodych dorosłych”, oddalony od półek dla dzieci i oddzielony od przestrzeni dla dorosłych regałami. Dostosowany idealnie do potrzeb nastolatków, którzy potrzebują prywatności.

Biblioteka może być atrakcją turystyczną!

Tak więc podczas mojej podróży biblioteka wygrała z kilkoma innymi atrakcjami Akureyri i zatrzymała mnie na dłuższy moment swoją przyjemną atmosferą. Pozwoliła mi obcować z islandzką kulturą, proponując ofertę również dla tych, którzy nie znają przecież języka.

To taki piękny przykład tego, że biblioteka może być atrakcją turystyczną! Miejscem, które zachęca swoją architekturą. Które jest otwarte na turystów, zapewnia informacje o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w mieście i jest otwarte na obcojęzycznych odbiorców. Potrafi wyeksponować najlepsze walory miasta i czerpać z jego historii to, co najlepsze.

I oczywiście warto docenić tu rolę samych bibliotekarzy! Są otwarci, uśmiechnięci i pomocni. Nawet jeżeli chodzi o tak powtarzalną, naiwną prośbę, jak pytanie o sprawdzenie prognozy pogody* :)

*Na Islandii jest takie powiedzenie: „Jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj pięć minut”. Pogoda zmienia się cały czas!

Interesujesz się Skandynawią i literaturą skandynawską? Odwiedź stronę „Na północ. Literatura skandynawska” i zorganizuj szkolenie o książkach z Islandii, Finlandii, Danii, Szwecji i Norwegii w swojej instytucji!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także