Home dotacje Pieniądze dla Dyskusyjnych Klubów Książki

Pieniądze dla Dyskusyjnych Klubów Książki

DKK rosną w siłę

W styczniu Instytut Książki opublikował dane, z których wynika, że przybywa Dyskusyjnych Klubów Książki. Bardzo nas to cieszy, bo żywe dyskusje o literaturze są wspaniałym składnikiem czytelniczej pasji. W 2018 r. pojawiło się 100 nowych Klubów. Oznacza to, że w Polsce działa ich już 1713 – to aż 17 000 stałych członków i prawie 15 000 spotkań! Grupy zakładane są we wsiach oraz dużych i małych miastach. Czasami powstają z inicjatywy bibliotekarzy, czasami propozycja ich stworzenia wypływa od czytelników. W Klubach rozmawia się o literaturze i poznaje ludzi, którzy mają podobną pasję.  Na stronie Instytutu Książki można znaleźć materiały dla moderatorów, w tym scenariusze dyskusji dla wybranych książek oraz listę działających w Polsce Klubów.

Program dotacyjny Instytutu Książki

Dyskusyjne Kluby Książki są subsydiowane przez Instytut Książki. Finansowanie odbywa się poprzez program dotacyjny. Tegoroczna edycja ruszyła w zeszłym tygodniu, a nabór potrwa do 9 marca 2019. Budżet to 2 miliony złotych. Moderatorzy DKK mogą wnioskować o środki na ożywienie i rozwój swojej działalności. Wśród kwalifikowanych zadań znajduje się:

  • prowadzenie ewidencji DKK
  • utrzymywanie kontaktu z Klubami
  • aktywne zachęcanie do tworzenia kolejnych Klubów
  • zakup kompletów książek
  • dystrybuowanie książek do Klubów
  • organizowanie szkoleń dla moderatorów i spotkań autorskich 
  • organizowanie działań w ramach ogólnopolskich akcji czytelniczych
  • wspieranie powstawania recenzji, relacji ze spotkań Klubów itp.
  • współpraca z mediami dot. działalności DKK

Pieniądze nie są przeznaczone na remonty i zakup środków trwałych. To środki, które mają pomóc animować życie Klubu, rozwijać i wzbogacać jego działalność oraz zachęcać do ogólnopolskiej współpracy. Wnioskowana kwota musi być wyliczona na podstawie algorytmu podanego w regulaminie programu, więc koniecznie należy się z nim zapoznać przed wypełnieniem wniosku.

Pomysły na spotkania DKK

W naszej ofercie można znaleźć szkolenia skierowane specjalnie do Dyskusyjnych Klubów Książki. W Good Books od lat współpracujemy z moderatorami z całego kraju i rozwijamy listę proponowanych warsztatów wokół literatury. W tym roku wśród naszych propozycji znajdziecie m.in.: „Modelowe spotkanie DKK – warsztat moderatora„, „Męskie czytanie lub nowość: „O modnej literaturze. Przegląd najgłośniejszych powieści i reportaży ostatniego roku, poszukiwanie książek które można z nimi skojarzyć„. Pełna lista tematów znajduje się w zakładce „szkolenia”, w dziale skierowanym do DKK.

Pamiętajcie, że w tym roku do wniosków trzeba wpisać imię i nazwisko osoby, która takie szkolenie poprowadzi. Należy podać jej kwalifikacje i opisać doświadczenie w tym zakresie. Podkreślamy, że nie chodzi tu o moderatorów, ale o osoby z zewnątrz, które przeprowadzą dany warsztat.

Zainteresowanych naszą ofertą prosimy o kontakt: szkolenia@goodbooks.pl. Prześlemy biogramy trenerów i wszystkie informacje niezbędne do poprawnego wypełnienia aplikacji.

Zobacz także