Home news Pisanie wniosków – rada bibliotekarza cz. 2

Pisanie wniosków – rada bibliotekarza cz. 2

Programy dotacyjne MKiDN zbliżają się wielkimi krokami. Dzielimy się z Wami wypowiedziami bibliotekarzy, których wnioski zwyciężyły w poprzednich latach. Zapytaliśmy ich o pisanie wniosków: co jest kluczem do sukcesu?

Przeczytaj również pierwszą część artykułu ➜

Dorota Zubelewicz, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim

Cytat

Pomysł, burza mózgów i zgrany zespół. My wcześniej mamy kilka pomysłów, zanim zostaną ogłoszone priorytety. Potem dostosowujemy je do naszej rzeczywistości i ruszamy!

Zespół

Często piszemy projekt do priorytetu pierwszy raz ogłoszonego , wtedy są dużo większe szanse na dofinansowanie. Zawsze jest burza mózgów, nawet wtedy kiedy wydaje się nam, że już nic nowego nie można wymyślić! 

No i podział pracy- czyli jeśli ktoś miał pomysł, wrzucił go do projektu to jest za niego odpowiedzialny od początku do końca. We wszystkim ważna też jest komunikacja międzyludzka czyli jeśli mam problem to o nim mówię, jeśli czegoś nie potrafię ogarnąć to proszę resztę o pomoc. Tylko wtedy odniesiemy sukces i jest to nasz wspólny sukces, każdy do niego dołożył cegiełkę.

I jeszcze moim zdaniem ważna rzecz: tytuł projektu wymyślamy na końcu. Musi być krótki i chwytliwy, taki aby wzbudził zainteresowanie komisji rozpatrującej wnioski.

Agnieszka Kajdaniak, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie

Obszar kultury jest nadal niedofinasowany, dlatego aby sprostać zmieniającym się oczekiwaniom oraz nowym zadaniom, które stawia są przed bibliotekami, konieczne jest pozyskiwanie środków zewnętrznych. Obecnie mamy wiele możliwości ubiegania się o nie. Dzięki zewnętrznym dotacjom udało się wiele zmienić w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie. Poczynając od organizacji różnego rodzaju szkoleń i spotkań, zarówno dla dzieci jaki i dorosłych, po remonty pomieszczeń i ich doposażenie.

Każdy projekt wymaga pracy zespołowej, dlatego na początku warto zastanowić się, czy dysponujemy wystarczającym potencjałem kadrowym. Ważny jest również pomysł. I tutaj mamy dwa rozwiązania, albo szukamy dofinansowania pod pomysł, albo tworzymy koncepcję pod dany program. Na samym początku musimy dokładnie przeanalizować dokumentację projektową. Każdy wniosek musi spełniać tzw. kryteria formalne, które są zawarte w regulaminie. Po sporządzeniu wniosku należy sprawdzić punkt, po punkcie czy spełnia on wszystkie kryteria. Jest to bardzo ważne, aby nie odpaść już na samym wstępnie.

Dokładnie czytamy zasady programu

WniosekCel naszego projektu zawsze musi odpowiadać celom głównym całego programu, w ramach którego ubiegamy się o dofinasowanie. Zwracać szczególną uwagę należy na rodzaje kosztów, jakie są uznawane za kwalifikowane oraz na rodzaj zadań kwalifikujących się do dofinansowania. Jeśli program zakazuje zakupu środków trwałych, to nie możemy zaplanować, w ramach budżetu zakupu 5 komputerów stacjonarnych wraz z dodatkowym osprzętem. Ustalając czas realizacji projektu, a w szczególności jego początkową datę musimy uwzględnić czas oceny wniosków. Bardzo ważną kwestią jest data kończąca projekt, która jest zawsze szczegółowo określona w regulaminie, bądź wytycznych.

Budżet

Każdy program ma zaplanowane minimalne i maksymalne kwoty dofinansowania oraz określa procentowy udział środków własnych. Przykładowo, jeśli minimalna kwota dofinasowania ma wynosić 15000 zł, przy założeniu, że będzie to stanowiło 80% dofinansowania, to cały projekt musi opiewać na minimum 18 750 zł, tak abyśmy zapewnili 20% wkładu własnego. Nawet jeśli program zakłada 100% finasowania, to i tak wyznacza kwotę graniczą, dlatego musimy pamiętać, aby nasz budżet mieścił się w wyznaczonych kwotach.

Jeżeli nie czujecie się na siłach, warto zgłosić się po pomoc do osoby lub firmy, mającej doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Weź udział w szkoleniach z pisania wniosków od Good Books!

 

Chcesz zorganizować szkolenie „Pisanie wniosków” w swojej instytucji? Jeśli tak, zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także