Home inne TOP 10 webinariów dla bibliotekarzy

TOP 10 webinariów dla bibliotekarzy

Przez ostatnie pół roku zorganizowaliśmy już ponad 100 szkoleń online! Okazało się, że taka forma edukacji ma swoje dobre strony. Dzięki niej wszyscy zdobyliśmy nowe umiejętności i nauczyliśmy się… uczyć. Tak! Uczyć się indywidualnie, w skupieniu, w domowej przestrzeni, która wydawała się początkowo niesprzyjająca. Inna niesamowita sprawa: zdarzyło się kilka szkoleń, w których uczestniczyło po 1000 osób równocześnie! Czy coś takiego mogłoby wydarzyć się stacjonarnie? Chcemy przedstawić dzisiaj TOP 10 webinariów dla bibliotekarzy, które cieszyły się największą popularnością i uznaniem.

Relację z każdego ze szkoleń przeczytasz po kliknięciu w interesujący Cię temat!

Zostały Ci niewykorzystane środki finansowe z 2020 roku?
Chcesz zorganizować podobne szkolenie dla swojej biblioteki?

Napisz lub zadzwoń: goodbooks@goodbooks.pl, tel: 530 752 569 lub 692 811 201.

 

  1. Mobilne gry ActionTrack

W każdym miesiącu odbywa się co najmniej kilka premier nowych gier mobilnych w aplikacji ActionTrack. Zazwyczaj gry są dostępne w dwóch wersjach: terenowej i kanapowej. W tej pierwszej gra odbywa się na określonej przestrzeni, zaś uczestnik, oprócz wykonywania kolejnych zadań, musi również podążać wyznaczoną trasą aby dotrzeć do mety. Wersja kanapowa może być rozegrana przez każdego i wszędzie – jedynym warunkiem jest posiadanie smartfona, aplikacji ActionTrack i kodu QR, który umożliwi pobranie gry. To świetny pomysł na utrwalenie lokalnej historii lub wzbudzenie zainteresowania literaturą u młodego pokolenia. Szczególnie teraz, kiedy zajęcia szkolne odbywają się zdalnie.

Rozgrywki zawsze są poprzedzone pracą warsztatową, w której biorą udział bibliotekarze, a często także lokalni przedstawiciele pokolenia Z – nastolatkowie, którzy mają szansę nauczyć się jak stworzyć grę od podstaw.

To jeszcze nie wszystko. Uczymy również podstaw teoretycznych gier i questów literackich (m.in. tworzenia scenariusza, logicznej fabuły), jak organizować game jam i jak promować gry, aby brało w nich udział jak najwięcej osób.

Zobacz przykładowe warsztaty i realizacje gier na:

  1. Canva i chmura Google

Bezpłatny program do tworzenia grafik Canva podbił serca bibliotekarzy! Dzięki niemu można tworzyć piękne plakaty, grafiki na social media, a nawet prezentacje. Warto poznać wszystkie opcje Canvy, aby w 100% wykorzystać jej możliwości. Ale to nie jedyne narzędzie przydatne w przestrzeni online. Podczas dwudniowego szkolenia pokazujemy także jak pracować w chmurze Google, czyli jak przechowywać pliki na wirtualnym dysku, z którego mogą korzystać wszyscy współpracownicy – i to równocześnie. Co najważniejsze, uczymy tego w praktyce. W relacji ze szkolenia możesz zobaczyć jakie są tego efekty!

  1. Bibliotekarz filmowcem

Od teorii do praktyki, od tworzenia planu akcji do realizacji. W trakcie tego szkolenia bibliotekarze uczą się jak kręcić filmy smartfonem, a następnie jak montować je w aplikacji mobilnej lub na komputerze. To nie wszystko! Poruszane są także bardziej zaawansowane tematy, takie jak domowe sposoby stabilizacji obrazu oraz doświetlenia kadru, tworzenie napisów oraz sposoby udostępniania gotowych produkcji.

  1. Od złości do radości. Wszystkie emocje w życiu dziecka

Podczas tego szkolenia bibliotekarze (i rodzice!) mogą dowiedzieć się jak działa biblioterapia i bajkoterapia. Przede wszystkim mają szansę nauczyć się tworzyć scenariusze takich zajęć, które sprawdzą się również online. A co najważniejsze, poznają najważniejsze książki – od klasycznych tytułów aż po nowe wydania o obecnej sytuacji pandemii skierowane do najmłodszych.

  1. Groza w bibliotece

Thrillery i kryminały cieszą się niesłabnącą popularnością. „A skoro nas fascynują, to mogą nas również skłonić do sięgnięcia po książkę. Pomysłów na wykorzystanie grozy w promocji biblioteki oraz wykorzystania horrorów jako „kotwicy” zahaczające nowych użytkowników jest milion. Ja podałem kilkanaście z nich. Od stworzenia półek tematycznych, aż po zorganizowania konkursu na najlepszą biblioteczną creepypaste, czyli stylizowaną na prawdziwą, krótką, mrożącą krew w żyłach historyjkę.” (Marcin Białecki, trener Good Books)

  1. Nowe technologie w animacji czytelnictwa

Animacja czytelnictwa online? Aby to robić, trzeba znać odpowiednie narzędzia i publikować treści kanałami, których używają nasi odbiorcy. YouTube, Instagram, WhatsApp, Canva, InShOt, Qiuzizz… można wymieniać bez końca. Nasi trenerzy wybrali jednak te najciekawsze i je pokazują podczas szkolenia. Oczywiście w praktyce!

  1. Jak organizować spotkania online w bibliotece

Biblioteka hybrydowa nie rezygnuje ze spotkań z czytelnikami. Jak profesjonalnie zorganizować spotkania autorskie online oraz Dyskusyjny Klub Książki online w bibliotece? Zebraliśmy wszelkie doświadczenia, dobre praktyki i rady, które wypracowaliśmy podczas pandemicznych webinariów i przekazaliśmy je w formie szkolenia dla bibliotekarzy – oczywiście online 😉

  1. Jak zorganizować konkurs online?

Od aspektów prawnych i tworzenia regulaminu aż po pomysł i wybór nagród. Webinarium kompleksowo przygotowuje do organizacji konkursów online na stronie biblioteki, Facebooku i Instagramie.

  1. Jak i jakie książki polecać młodzieży

Programy dotacyjne MKDNiS Partnerstwo dla książki, Promocja czytelnictwa i Edukacja kulturalna punktują dodatkowo projekty, które są skierowane do dzieci i młodzieży. Warto o tym pamiętać podczas pisania wniosku! Jednak aby stworzyć odpowiedni projekt trzeba znać preferencje odbiorców. Co obecnie czyta młodzież? Jakie mają problemy i czym się interesują dzisiejsi nastolatkowie? Odpowiedzi na te pytania udziela Alina Łysak – trenerka Good Books i bibliotekarka, która na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą.

  1. Jak wychować małego czytelnika

Nauka czytania to nie tylko nauka literek. Aby wzbudzić u dziecka zamiłowanie do biblioteki należy zapewnić mu dostęp do odpowiedniej literatury i wzbudzić pozytywne skojarzenia z książką. Podczas szkolenia rozmawiamy o roli rodziców, etapach kształcenia dziecka i sposobach zaciekawienia go poprzez interakcję i zabawę.

 

Zostały Ci niewykorzystane środki finansowe z 2020 roku?
Chcesz zorganizować podobne szkolenie dla swojej biblioteki?

Napisz lub zadzwoń: goodbooks@goodbooks.pl, tel: 530 752 569 lub 692 811 201.

Zobacz także