Home news Jak wychować małego czytelnika? Szkolenia online dla bibliotekarzy

Jak wychować małego czytelnika? Szkolenia online dla bibliotekarzy

by Bożena
jak wychować małego czytelnika webinar Good Books

Jak wychować małego czytelnika?

Szkolenia online dla bibliotekarzy i kadr kultury

W Good Books aktywnie stawiamy czoła kwarantannie, kontynuując prowadzenie szkoleń i warsztatów dla bibliotekarzy –  tym razem w formie online. Szkolenia online dla bibliotekarzy, to nowa obiecująca forma edukacji kadr kultury. Na pierwszy ogień poszła tematyka nurtująca wszystkich edukatorów i rodziców, czyli jak wychować małego czytelnika.

Książka wzmacnia więzi dzieci z rodzicami

Świeżo upieczeni rodzice muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Od momentu narodzin dziecka skupiają się na zaspokajaniu podstawowych potrzeb malucha. Nie tylko fizjologicznych, ale również potrzeby bliskości czy stymulacji. Jak i kiedy w natłoku nowych dla nich doświadczeń znaleźć czas na wspólną lekturę? W jaki sposób dzięki książce wzmocnić więź z dzieckiem? Z tymi zagadnieniami mieli okazję zmierzyć się uczestnicy otwartego szkolenia online pt. Od niemowlaka do mola książkowego. Jak wychować małego czytelnika?”

O roli rodzica i etapach rozwoju dzieci.jak wychować małego czytelnika_szkolenia dla bibliotekarzy online_Good_Books

Mimo tego, że dzieci bardzo wcześnie zaczynają interesować się książką, nie rodzą się one z ukształtowanymi potrzebami czytelniczymi. W pierwszych etapach rozwoju książka traktowana jest przedmiotowo, jako jeden z wielu elementów otoczenia malucha. Niemowlę z ciekawością poznaje wszystko, co znajdzie w zasięgu ręki. Stąd też niezwykle ważną rolę w całym procesie odgrywają rodzice. To oni, jako pierwsi dostarczają lektury i są pośrednikami pomiędzy dzieckiem a magicznym światem książki.

Jak wychować małego czytelnika?

W odpowiednim doborze książki nie bez znaczenia pozostaje wiek dziecka i poziom jego rozwoju. Wiedząc, jak przebiega rozwój niemowląt, dzieci w wieku poniemowlęcym czy przedszkolaków, będziemy w stanie w taki sposób dobrać lekturę, aby proces inicjacji czytelniczej przebiegł prawidłowo. Tym samym damy sobie szansę na wychowanie dojrzałego czytelnika.
Jako praktycy, nie tylko omawialiśmy kwestię znaczenia rodziców w procesie inicjacji. Także wspólnie zastanawialiśmy się, gdzie można ich szukać, tak aby móc uzmysłowić im znaczenie książki w życiu dziecka. Do zrealizowania zadania posłużyła gra w bingo, odpowiednio dostosowana do formy szkolenia online.

Bądź kreatywny!

Czytanie jest obrzędem, który zaspokaja u dziecka nie tylko potrzeby informacyjne, poznawcze czy potrzebę zabawy, ale przede wszystkim potrzeby emocjonalne. W tym bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Wspólna lektura nie powinna kończyć się na głośnym odczytaniu tekstu. Szerokie pole do działania stwarza również ilustracja oraz każda dodatkowa aktywność związana z tekstem. Na przykład inscenizacje, prace plastyczne, czy gry i zabawy związane z czytaną książką.

Świetnym sposobem na uatrakcyjnienie głośnego czytania jest wykorzystanie rekwizytów. Karton po płatkach śniadaniowych, ręcznik kuchenny, drewniana łyżka. Rekwizytem może być wszystko to, co znajdziemy pod ręką.

Ćwiczenia praktyczne w szkoleniu online

Podczas szkolenia bibliotekarzy udowodnili, że nie trzeba specjalistycznych narzędzi, aby wykonać przedmioty, które sprawią, że wspólny czas z lekturą dla dziecka stanie się czasem magicznym. Przy pomocy kartki papieru, nożyczek, kleju i długopisu wykonali oryginalne pomoce, które wykorzystane podczas głośnego czytania, z pewnością sprawią, że maluchy mocno zaangażują się w opowiadaną historię.

Każdy z bibliotekarzy, z którymi spotkałam się w miniony poniedziałek online, nie miał wątpliwości, że dobrze dobrana opowieść i kreatywne podejście do niej jest kluczem otwierającym dzieciom drzwi do fascynującego świata książki. Trzymam kciuki, żeby już wkrótce zdobytą wiedzę mogli wykorzystać w praktyce, podczas pracy z maluchami i ich rodzicami. Powodzenia!

Papierowe postaci podczas szkolenia Pauliny NędziPostaci z kartek na szkoleniu o małych czytelnikachSzkolenie dla bibliotekarzy online Jak wychować małego czytelnika

Na zdjęciach widać rezultaty ćwiczeń praktycznych trzech uczestników szkolenia dla bibliotekarzy.

Jeżeli jesteś zainteresowany wzięciem udziału szkoleniach online dla bibliotekarzy i kadr kultury, zapraszamy do wypełnienia formularza: kliknij tutaj.

Zobacz także

    [mc4wp_form id=”896″]