Home news Copywriting. Pisanie tekstów na stronę biblioteki

Copywriting. Pisanie tekstów na stronę biblioteki

Każdy umie pisać. Ale nie każdy robi to dobrze! Na szczęście istnieją sposoby, aby się tego nauczyć. Są pewne skuteczne słowa i konstrukcje, które możemy wykorzystać aby zaciekawić czytelników i wywołać ich reakcję. Warto również dowiedzieć się, jak wykorzystać swój tekst do pozycjonowania strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Tego wszystkiego dowiedzieli się bibliotekarze z Biblioteki Publicznej w Mońkach podczas szkolenia „Copywriting. Pisanie tekstów na stronę biblioteki”.

Copywriting i SEO

Szkolenie "Copywriting w bibliotece"Na początek szczypta teorii. Porozmawialiśmy o tym, w jaki sposób Internetowe boty Google oceniają artykuły. Czy patrzą na ich długość? Czy oceniają błędy ortograficzne, interpunkcyjne i językowe? I czy da się w jakiś sposób je oszukać? Gdy dowiedzieliśmy się co nieco o SEO, przeszliśmy do komunikatów kierowanych do żywych odbiorców. Najpierw próbowaliśmy wywnioskować, kim oni są. A także jakimi kanałami i jakim językiem najlepiej do nich pisać. Okazało się, że aż 80% osób tylko przegląda strony, nie zatrzymując się na nich na dłużej! Zastanawialiśmy się więc jak sprawić, aby odbiorcy czytali nasze teksty od początku do końca.

Storytelling

Okazało się, że w ankiecie wstępnej uczestnicy szkolenia narzekali na trudności z budowaniem spójnej narracji. Aby to osiągnąć musieliśmy nauczyć się, jak działa storytelling. Czyli opowiadanie historii naszym odbiorcom. Nie chodzi jednak o pisanie bajek, ale o konstruowanie takich wypowiedzi, które będą wydawały się czytelnikowi spójne. I w jakiś sposób go zaintrygują, zajmą. Sprawią, że będzie chciał znać ciąg dalszy! Da się to zrobić, używając np. metody trzech aktów, albo balansując pomiędzy podawaniem informacji wprost i nieco bardziej enigmatycznie. Chodzi o budowanie napięcia. To naprawdę dobrze działa, kiedy tekst, jak każda książkowa i filmowa fabuła, posiada  wstęp, rozwinięcie, punkt kulminacyjny i zakończenie.

15 elementów dobrego tekstu

Dodatkowo przedstawiłam elementy, które warto dopracować przygotowując tekst do publikacji. To przede wszystkim tytuł i sama struktura tekstu, czyli odpowiedni podział na nagłówki i akapity. Uczestnicy poznali wiele przykładów. Zobaczyli także szablony, według których sami mogą od teraz tworzyć zajmujące treści i budzące ciekawość tytuły. Zarówno na stronę biblioteki, jak i do mediów społecznościowych.

Nie tylko zobaczyli – od razu mogli wszystko przećwiczyć! Otrzymali bowiem tekst i mieli wykonać jego korektę. Ich zadaniem było odszukanie wszystkich błędów i zaproponowanie gotowych, alternatywnych rozwiązań. Swoje propozycje na bieżąco wysyłali również na czacie.

Finalnie omówiliśmy 15 elementów dobrego tekstu. Wierzę, że staną się one wskazówkami i listą kontrolną dla nowych, wykształconych copywriterów!

Zadanie na szóstkę

Na końcu naszego szkolenia pozwoliłam sobie dołączyć jeszcze kilka bonusowych informacji. Między innymi o tym, jak nauczyć się szybkiego pisania na klawiaturze, albo jak zorganizować sobie 12-tygodniowy kurs kreatywności. Drodzy bibliotekarze! Mam poczucie, że szkolenie to dopiero początek. Tak naprawdę dopiero teraz zacznie się Wasza przygoda z pisaniem. Trzymam kciuki!

 

Chcesz zorganizować szkolenie „Copywriting” w swojej instytucji, stacjonarnie lub online?

Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także