Home szkolenia Jak z biblioteki stworzyć „trzecie miejsce”? Warsztaty w Helu

Jak z biblioteki stworzyć „trzecie miejsce”? Warsztaty w Helu

W ramach szkoleń BLISKO dobrze jest zacząć od warsztatów podnoszące kompetencje pracowników biblioteki i jej partnerów – jak stworzyć z biblioteki tzw. trzecie miejsce oraz z zakresu podejmowania współpracy z otoczeniem lokalnym przy realizacji projektów kulturalnych. 

Biblioteka jako „trzecie miejsce”

Jak podkreślają uczestniczki i uczestnicy po dwóch dniach szkoleniowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Helu, było to bardzo wartościowe spotkanie na starcie projektu. Osoby, reprezentujące instytucje i stowarzyszenia partnerskie mogły się lepiej poznać, zobaczyć swoje potrzeby i kompetencje, a także zasoby. Będą ze sobą pracować przez dwa lata w projekcie BLISKO i na pewno także później przy wielu innych okazjach. Dlatego warto zadbać o cały zespół i wziąć pod uwagę zasady dobrej współpracy.

10 kroków do dobrej współpracy w zespole projektowym:

  1. Ważny jest stały i różnorodny pod względem cech i kompetencji zespół 4-6 osób. Im różne mamy zasoby osobiste tym łatwiej nam się uzupełniać w pracy i dzielić zadania.
  2. Wśród nich powinien znaleźć się lider – osoba, która potrafi rozdzielać i egzekwować zadania oraz motywować zespół. Nie musi być to dyrektor biblioteki.
  3. Dobrze jest ustalić rozciągnięty w czasie harmonogram prac, z konkretnymi datami i kamieniami milowymi – czyli punktami zwrotnymi wspólnej pracy. Odnosić się do niego i weryfikować w miarę potrzeb.
  4. Należy w nim uwzględnić przesunięcia czasowe, nagłe sytuacje, także związane z mniejszym zaangażowaniem osób z zespołu.
  5. Warto zadbać o sposób i kanały komunikacji – statusy mailowe, komunikatory, chat grupowy, spotkania online oraz określić jakie informacje, którym kanałem.
  6. Dobrze jest zaplanować spotkania cykliczne, statusowe, z agendą – jakie tematy będą na nich poruszane i z podsumowaniem co zostało ustalone.
  7. Dużą wartość mają też spotkania retrospektywne, podczas których sprawdzamy co w naszej pracy nam służy, a co warto zostawić lub zmienić.
  8. Istotne jest rozdzielenie zadań zgodnych z kompetencjami osób w zespole i wzięcie za ich wykonanie odpowiedzialności.
  9. Pomocne może być korzystanie z narzędzi i aplikacji do pracy zespołowej jak Trello czy Asana.
  10. I najważniejsze to pamiętając o wspólnym celu zadbać o kluczowe: zaufanie, wzajemne wsparcie, szczerość i poczucie bezpieczeństwa w zespole projektowym.

Chcesz zorganizować warsztaty w swojej instytucji? Skontaktuj się z nami!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Róża: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także