Home szkolenia Biblioteka jest dla młodzieży

Biblioteka jest dla młodzieży

Do biblioteki przez okno

Wychodziliście kiedyś z biblioteki przez okno? W Pleszewie tak można. :) Można także czytać, grać, bawić się, obejrzeć wystawę, uczestniczyć w koncertach i spotkaniach, dyskutować o książkach, patrzeć przez okno na tory kolejowe i – oczywiście – szkolić się.

Szkolenie z GoodBooks zapoczątkowało cały cykl warsztatów dla bibliotekarzy, które odbędą się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Jaki temat mógł zatem być bardziej odpowiedni niż praca z młodym pokoleniem? Nie mamy wątpliwości, że to ważny temat, nad którym zastanawiają się biblioteki w całej Polsce, które widzą, że chętnie odwiedzają je dzieci, ale z nastolatkami pracują trochę rzadziej.

Biblioteka jest dla młodych

Jeśli chodzi o organizację przestrzeni nowy budynek biblioteki w Pleszewie nie potrzebuje dużych zmian. Można w nim znaleźć zaciszne kąciki, świetnie wyposażoną salę multimedialną, a nawet miejsca, w których młodzi czytelnicy lubią biegać. ;) Zawsze warto jednak dowiedzieć się czegoś nowego, dlatego podczas spotkania poruszony został temat optymalnego urządzenia biblioteki dla przedstawicieli pokoleń Y i Z.

Dyskutowałyśmy na temat problemów, z jakimi muszą się zmagać tzw. millenialsi i postmillenialsi (także w przestrzeni publicznej). O urządzeniach mobilnych, stronach i aplikacjach, które mogą ułatwić życie instytucji, ale – nieumiejętnie używane – mogą także skomplikować życie jednostce, a także o wyzwaniach, które, jako społeczeństwo, stawiany młodym ludziom, nie zastanawiając się, czy zostali odpowiednio przygotowani do ich podjęcia.

Pracujemy nad własną kreatywnością

Część ćwiczeń poświęcona była komunikacji, przełamywaniu barier w kontaktach z przedstawicielami innego pokolenia i badaniu ich potrzeb związanych z korzystaniem z oferty biblioteki. Podczas jednego z ćwiczeń uczestniczki wykazały się taką spostrzegawczością, intuicją i umiejętnością interpretacji, że wręcz rozszerzyły odgrywaną rzeczywistość, wzbogacając ją o dodatkowe elementy i przypisując swoim koleżankom nowe role. ;) Ostatnia część zajęć poświęcona była dobrym przykładom z innych bibliotek. Działaniom, podczas których udało się stworzyć coś ciekawego dzięki kreatywności i zaangażowaniu młodych ludzi.

Do zobaczenia!

Szkolenie było dość długie, ale dzięki komfortowym warunkom oraz pozytywnemu nastawieniu uczestniczek, udało nam się dotrzeć do końca z uśmiechami na twarzach, widocznym zainteresowaniem i dobrą energią.

Szkolenie zostało zorganizowane dzięki dofinansowaniu projektu „Nowe kompetencje – nowe możliwości” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Zobacz także