Home szkolenia Biblioteka na Facebooku – szkolenie w Raciborzu

Biblioteka na Facebooku – szkolenie w Raciborzu

Biblioteka i media społecznościowe

Media społecznościowe są dziś ważnym kanałem komunikacji z czytelnikami. Biblioteki ochoczo z nich korzystają i próbują w ten sposób aktywizować społeczność gromadzącą się wokół ich instytucji. Nie jest to łatwe zadanie. Wielu użytkowników biblioteki to osoby starsze, które nie korzystają z Internetu. Z kolei młodzi, jeśli nie omijają biblioteki szerokim łukiem, na tego typu profile zaglądają niechętnie. Jak w takim razie prowadzić fanpage, żeby był on atrakcyjny dla odbiorców? O tym rozmawialiśmy z bibliotekarzami z Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu.

Najpierw audyt, potem szkolenie

Przed szkoleniem przeanalizowaliśmy w Good Books fejsbukową stronę wspomnianej biblioteki. Praca na żywym materiale zawsze wzbogaca teorię, którą chcemy przekazać. Zasady i porady związane z zarządzaniem profilem przyswaja się łatwiej, jeśli odnoszą się do konkretnych przykładów z naszego doświadczenia. MiPBP w Raciborzu to przykład instytucji, która jest bardzo aktywna w Internecie. Jej pracownicy dzielą się na bieżąco tym, co dzieje się we wszystkich filiach. Musieliśmy zatem zastanowić się, co zrobić aby zwiększyć ruch pod postami i zachęcić mieszkańców miasta do zapisywania się na wydarzenia. Mamy nadzieję, że pomysły, którymi się podzieliliśmy, przyniosą oczekiwany efekt.

Biblioteka 2.0

Podczas szkolenia skoncentrowaliśmy się na tym, jak usprawnić komunikację z czytelnikami i tworzyć posty, które przyciągną ich uwagę. Biblioteka na Facebooku może kontynuować rozmowy Dyskusyjnego Klubu Książki oraz inicjować ciekawe akcje skierowane do miłośników książek. Zaistnienie w wirtualnej przestrzeni staje się okazją do przedstawiania potencjalnym odbiorcom swojego potencjału – niestety wielu nadal nie ma pojęcia o filmowych czy muzycznych zbiorach. Bycie za pan brat z nowymi technologiami staje się w polskich bibliotekach normą, dlatego aktywne istnienie w mediach społecznościowych jest naturalną koleją rzeczy. Umiejętne tworzenie wydarzeń, prowadzenie grup i zacieśnianie więzi z lokalnymi podmiotami to tylko niektóre z zalecanych przez nas działań. Dziękujemy bibliotekarkom i bibliotekarzom z Raciborza za gościnę i miłe przyjęcie! Do zobaczenia jesienią na kolejnych szkoleniach :)

Jeśli jesteście ciekawi, jak prowadzić Facebooka swojej biblioteki i chcecie, żeby fachowo przeanalizowano Wasz fanpage, piszcie na szkolenia@goodbooks.pl 

Zobacz także