Home szkoleniadiagnoza Biblioteka – trzecie miejsce i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego

Biblioteka – trzecie miejsce i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego

Biblioteka, do której czytelnicy przychodzą tylnymi drzwiami, podczas remontu i przed godzinami otwarcia? Czy to możliwe? W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Polkowicach tak właśnie się dzieje. Społeczność lokalna lubi przestrzeń biblioteki, spędza tam czas i nie boi się przychodzić z własnymi pomysłami i propozycjami na współpracę. To prawdziwe „trzecie miejsce”!

Biblioteka jako trzecie miejsce

To idealne warunki do pracy i tworzenia oferty kulturalnej dla wszystkich mieszkańców. Załoga filii głównej i mniejszych bibliotek w powiecie wspólnie uczestnicząc w projekcie BLISKO wzięła udział w szkoleniu: „Biblioteka jako centrum i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego”. To spotkanie było okazją do przyjrzenia się działaniom, które już były oferowane mieszkańcom, zainspirowaniu się tym jak działają inne biblioteki i jakie są inicjatywy ogólnopolskie.

Podczas szkolenia panie bibliotekarki dowiedziały się jak:

  • wzmocnić swoją bibliotekę poprzez lepsze zrozumienie potrzeb użytkowników oraz zaangażować  społeczność lokalną;
  • sprawić, by odbiorcy postrzegali bibliotekę jako trzecie miejsce, w którym mogą aktywnie spędzać czas;
  • korzystać z podejścia skoncentrowanego na ludziach, aby rozwiązywać problemy;
  • rozwijać lepsze usługi, narzędzia i doświadczenia dla waszych czytelników, klientów.

Uczymy się warsztatowo

Wspólnie podczas prac warsztatowych przyjrzeliśmy się procesowi organizacji wydarzeń dla konkretnych grup odbiorców w swojej bibliotece.  Uczestniczki przygotowały profile różnych grup społecznych, do których chcą skierować swoją ofertę. Żeby dobrze opisać daną personę skonstruowali mapę empatii, odpowiadając na pytania:

  • Kim jest nasz użytkownik?
  • Jakie ma atrybuty?
  • Co go/ ją motywuje?
  • Jakie ma frustracje, potrzeby?
  • Co myśli, czuje, widzi, słyszy?

Powstały bardzo inspirujące mapy, diagnozy, profile dla wielu grup społecznych: dbających o zdrowie seniorek, proekologicznych nastolatek, a także młodych aktywnych, szukających swojej drogi życiowej mężczyzn w wieku 30 lat. Uczestniczki zabrały ze spotkania nowe pomysły i chęci do działania oraz nową nadzieję.

Zdaniem bibliotekarzy

Uczestnicy szkolenia zastanawiali się jak sprawić, żeby biblioteka stała się dla swoich użytkowników centrum i przestrzenią lokalnego życia kulturalnego. Dowiedzieli się, jak stworzyć mieszkańcom możliwości do rozwoju osobistego oraz dostęp do różnego rodzaju informacji, zachęcić ich do udziału w wydarzeniach bibliotecznych oraz jak informować czytelników i nieczytelników o tym, że biblioteka może ich wesprzeć w rozwoju różnych umiejętności.
Dziękujemy prowadzącej, pani Anicie Nogal z Fundacji Good Culture za inspirujące szkolenie!

Źródło: Profil Facebook Biblioteki w Polkowicach

Dowiedz się więcej!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także