Home dotacje Program dotacyjny BLISKO 2023 – POMYSŁY, PRZYKŁADY

Program dotacyjny BLISKO 2023 – POMYSŁY, PRZYKŁADY

Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków do trzeciej edycji programu dotacyjnego BLISKO 2023, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury (Kierunek Interwencji 4.1 NPRCz 2.0). Zachęcamy wszystkie biblioteki, szczególnie te z małych miejscowości, do wzięcia udziału w tym konkursie! Do wygrania od 100 000 zł do 140 000 zł na realizację Waszych pomysłów. Potrzebujecie inspiracji? Zobaczcie fotorelacje z instytucji, które przeprowadziły swoje działania razem z nami w 2022 roku. 

O programie dotacyjnym BLISKO

Biblioteka, Lokalność, Inicjatywy, Społeczność, Kooperacja i Oddolność – to hasła programu dotacyjnego BLISKO.  Jest on skierowany właśnie do bibliotek, ale ma na celu pobudzenie współpracy z lokalnym środowiskiem. Czyli zakłada nawiązywanie partnerstw z innymi instytucjami oraz aktywny udział odbiorców w projektach edukacyjno-animacyjnych.

Regulamin BLISKO

W zeszłorocznym naborze dofinansowanie na łączną kwotę 5,5 mln zł otrzymało 46 instytucji. Ich działania mogą być dla Was interesującym przykładem i zachętą do złożenia wniosku w tegorocznej edycji!

Gminna Biblioteka Publiczna w Bojszowach

Bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bojszowach zaprosili do swojego projektu partnerów z całego powiatu! Byli więc nauczyciele ze szkół, Związek Emerytów i Rencistów, pracownicy Centrum Usług Społecznych i bibliotekarze z pobliskich miejscowości. Razem szkolili się z takich tematów, jak:

 • Świadectwa historii mówionej. Jak robić ciekawe podcasty i zachować dziedzictwo lokalne? (PRZECZYTAJ RELACJĘ Z TEGO SZKOLENIA)
 • Pokolenie „Z” w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń
 • Edukacja regionalna w bibliotece – jak zainteresować młode pokolenia lokalną historią
 • Mapowanie otoczenia jako forma diagnozy publiczności i partnerów instytucji kultury

Projekt skupiał się zatem na historii regionu i potrzebach jego mieszkańców. Oprócz szkoleń odbyło się także wiele wydarzeń związanych z historią Śląska i Ślązaków, kilka wykładów i wycieczek. Efektem projektu stał się cykl podcastów ze wspomnieniami mieszkańców. Każdy z odcinków wysłuchało ponad 100 odbiorców.

Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie

Dzięki dotacji z programu BLISKO Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie zorganizowała wyjątkową Noc Bibliotek 2022.  Mieszkańcy z pewnością na długo zapamiętają jej magiczny klimat! A najlepiej wspominać ją będzie młodzież ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów, która przyczyniła się do powstania gry mobilnej „Tajemnica Kwidzyna”. Zobaczcie jak wyglądała premierowa rozgrywka!

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu

Po szkoleniach „Klub Ojców w bibliotece – czytający tata jako nowy typ użytkownika w bibliotece” oraz „Jak organizować warsztaty praktycznych zajęć dla chłopców i mężczyzn w bibliotece” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu naprawdę powstał… Klub Ojca!

Pierwsze spotkanie odbyło się 11 czerwca pod znakiem robotyki Lego WeDo. Liczne grono ojców razem z dziećmi miało okazję zaprojektować z klocków i zaprogramować samochody wyścigowe, które następnie wzięły udział w budzącym emocje wyścigu.

Klub Ojców w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu

Klub Ojców w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu

Baner Męskie Czytanie

Gminna Biblioteka Publiczna w Czarni

Projekt Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarni „Przez okno biblioteki” obracał się wokół tematu komunikacji i współpracy. Jego organizatorzy wraz z partnerami wzięli udział w czterech szkoleniach:

 • „Komunikacja międzyludzka” prowadzone przez Agnieszkę Szczerek (PRZECZYTAJ RELACJĘ Z TEGO SZKOLENIA)
 • „Biblioteka jako centrum i przestrzeń życia kulturalnego” prowadzone przez Justynę Gorgoń,
 • „Współpraca z otoczeniem lokalnym przy realizacji projektów kulturalnych” prowadzone przez Marcina Skrabkę,
 • „Dziecko – rodzic – senior – przestrzeń i oferta w bibliotece” prowadzone przez Anitę Nogal.

Spotkania podczas szkoleń były dobrym pretekstem do integracji partnerów oraz liderów lokalnych. Ich wspólne działania zaowocowały organizacją m.in. pikniku literackiego oraz cyklu warsztatów wakacyjnych dla dzieci i seniorów. Program wydarzeń był skonstruowany na podstawie wcześniejszej, pogłębionej diagnozy potrzeb kulturalnych mieszkańców Czarni.

BLISKO 2023 – współpracuj z Good Books

Poprzedni nabór do programu BLISKO 2022 rozpoczął się 20 stycznia i zakończył 16 lutego. W związku z tym spodziewamy się, że nowy nabór rozpocznie się lada chwila! Nie dajcie się zaskoczyć. Zapiszcie się do newslettera Good Books, aby otrzymać informację o starcie naboru jako pierwsi!

Pomożemy Ci przeprowadzić diagnozę potrzeb lokalnej społeczności

Aby działania edukacyjno-animacyjne były skuteczne, powinna poprzedzić je skrupulatna diagnoza potrzeb lokalnej społeczności. Dzięki szkoleniom Good Books bibliotekarze poznają techniki badania potrzeb, analizowania danych badawczych i wyciągania wniosków. Możemy też sami przeprowadzić diagnozę Twojej społeczności.

Przeszkolimy Ciebie i Twoich współpracowników

Program BLISKO to szansa na podniesienie kwalifikacji pracowników Twojej biblioteki oraz reprezentantów instytucji partnerskich. Good Books to ponad 15 lat doświadczenia w szkoleniu kadr kultury. Z nami zdobędziesz wiedzę w zakresie skutecznego komunikowania się, budowania partnerstw i organizowania w bibliotekach wydarzeń, które będą odpowiadać zainteresowaniom mieszkańców.

Przygotujemy z Tobą projekty edukacyjno-animacyjne

Edukacyjne gry mobilne stworzone za pomocą fińskiej platformy ActionTrack uczą poprzez zabawę. Wspólnie z bibliotekami i instytucjami kultury stworzyliśmy już setki gier. Twoja może być następna! Od projektu aż do premiery, pomagamy w kompleksowym tworzeniu edukacyjnych gier mobilnych.

Sprawdzimy Twój wniosek zanim go wyślesz

Skorzystaj z indywidualnych konsultacji z naszymi ekspertami! Podczas konsultacji koncentrujemy się na praktycznych zagadnieniach, które pomogą w napisaniu celnej aplikacji, dostosowanej do wymogów konkursu BLISKO. Z nami wyeliminujesz ewentualne słabe strony swojego projektu i podkreślisz te najmocniejsze!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Szukasz pomysłu na projekt do programu BLISKO 2023? Zastanawiasz się jak przeprowadzić diagnozę lokalną? Nie wiesz jak zawiązywać partnerstwa? Po prostu potrzebujesz wsparcia?

  Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

   

  UWAGA: Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Good Books nie jest operatorem konkursu „BLISKO 2023”. Operatorem konkursu jest Narodowe Centrum Kultury Oficjalne informacje o programie znajdują się na stronie: https://www.nck.pl/dotacje-i-stypendia/dotacje/nprcz20/blisko.

  Zobacz także