Home szkoleniadiagnoza Diagnoza w bibliotece – nowa segmentacja klientów

Diagnoza w bibliotece – nowa segmentacja klientów

Kobiety wybierające książki tylko i wyłącznie na podstawie rekomendacji, żołnierze armii USA przebywający w okolicy, osoby chorujące w domach, rodzice dzieci, które nie garną się do czytania książek – to tylko niektóre segmenty użytkowników i użytkowniczek, które udało się zmapować podczas szkolenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu, wchodzącej w skład Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Segmentacja, a nawet „nowa segmentacja” były tematami szkolenia poświęconego w całości metodom, narzędziom diagnozowania potrzeb odbiorców. Oczywiście z uwzględnieniem szerokiej perspektywy, zmieniających się praktyk uczestnictwa w kulturze, ale przede wszystkim wyzwań współczesności. 

Biblioteka – więcej niż książki

Biblioteki na przestrzeni ostatnich kilku (a nawet kilkunastu) lat przestały być tylko miejscem „wydawania” książek na określony, umówiony, czas. To centra aktywności, miejsca pozyskiwania informacji, galerie sztuki (jak w przypadku MBP W Mielcu), miejsca wytchnienia. Nowa segmentacja daleka jest od tradycyjnego i nieaktualnego podziału demograficznego ze względu na wiek, tj. dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy. Już w samym pokoleniu „Z” wyróżniamy kilka podgrup, z którymi nawiązywanie relacji, budowanie więzi odbywa się w różny sposób. I na dodatek z różnym stopniem wykorzystywania kanałów komunikacji. Świetnie wyszło to w ćwiczeniu segmentacyjnym, które przeprowadzone zostało podczas szkolenia Good Books w Mielcu. Różnorodność sposobów korzystania z biblioteki przez przedstawicieli różnych segmentów, ale również różnorodność ścieżek doświadczenia i punktów styku odbiorcy z instytucją wymusza na współczesnych bibliotekarzach i bibliotekarkach szerokie rozumienie tych potrzeb, monitorowanie zmian, proponowanie nowych rozwiązań odpowiadających również na takie trendy jak kryzys zdrowia psychicznego, czy samotność.

Diagnoza w bibliotece w Mielcu

Narzędzia segmentacji

Podczas szkolenia uczestniczki i uczestnicy poznali narzędzia segmentacyjne. Na przykład schemat strategiczny wykorzystywany w autodiagnozowaniu instytucji, przykłady badania potrzeb, mapę interesariuszy i współczesne trendy. Podział rynku i segmentacja behawioralna, czy psychograficzna, skuteczniej pomagają programować i komunikować ofertę. Głównie aktualnym i potencjalnym czytelnikom i czytelniczkom, widzom i widzkom, użytkowniczkom i użytkownikom.

Relacja bibliotekarzy z czytelnikami

„Ludzie przychodzą się do nas wygadać, albo posiedzieć i odpocząć. Pozwalamy im na to. A jeśli trzeba i ktoś nie może do nas dojechać lub dojść z powodu choroby czy innej przyczyny – dowieziemy książkę do domu i zapytamy, czy w czymś pomóc” – te słowa zespołu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu, które padły podczas szkolenia prowadzonego przez Good Books, niech będą wspaniałym przykładem na słuchanie i reagowanie i pozwalanie ludziom na dowolne korzystanie z instytucji – miejsca – centrum rozwoju pasji – bezpiecznej przestrzeni – miejsca poznania innych osób – miejsca spędzenia czasu – jakim są dziś biblioteki.

Gotowe!

Wartością dodaną szkolenia była przygotowana podczas ćwiczeń grupowych segmentacja użytkowników i użytkowniczek instytucji z uwzględnieniem specyfiki instytucji, miejscowości i okolicy. To gotowy wkład do autodiagnozy, którą instytucja wykorzystać może, np. w zewnętrznych programach grantowych.

Chcesz przeprowadzić szkolenie „Diagnoza w bibliotece – nowa segmentacja klientów” w swojej instytucji?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także