Pytania o to czym jest lokalne dziedzictwo i po jakie narzędzia mogą sięgać lokalne instytucje publiczne, by podejmować kroki na rzecz jego zachowywania, stały się osią szkolenia zatytułowanego „Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne”, zrealizowanego dla pracowników Biblioteki Publicznej w Drawsku Pomorskim.
Dziedzictwo
Wychodząc od definicji dziedzictwa, uczestnikom szkolenia ukazał się potencjał, jaki tkwi w jego lokalnej odsłonie, co zostało poparte przykładami z Drawska. Założyliśmy, że istotnym krokiem na drodze do ochrony dziedzictwa jest uświadomienie sobie jego wartości. To okazuje się być nierzadko szczególnie trudne w przypadku obiektów i tradycji regionalnych czy lokalnych – na tyle dobrze znanych lub „opatrzonych”, że coraz mniej zachwycających. Wspólnie znaleźliśmy elementy w sposób szczególny definiujące współczesną tożsamość lokalną mieszkańców, wynikające właśnie z dziedzictwa.
To nasza wspólna historia
Następnie zaproponowałem uczestnikom przykłady form aktywizacji lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych
z dziedzictwem (głównie kulturowym). Dotyczyło to zarówno zainicjowania nowych jak i twórczego wykorzystania
tych już prowadzonych. Ważnym elementem przy tej części był przegląd inspiracji zestawiony i zaczerpnięty z polskich instytucji i organizacji prowadzących działania w obszarze dziedzictwa.
Zdjęcia pochodzą ze strony Biblioteki Publicznej w Drawsku Pomorskim.
Środki finansowe na ochronę dziedzictwa kulturalnego
Drugą część szkolenia poświęciliśmy kwestii pozyskiwania środków na prowadzenie działalności kulturalnej. Przedstawiłem wybór konkursów grantowych i dotacji, do których może aplikować biblioteka. Wskazałem także główne elementy konieczne w procesie konstruowania wniosku aplikacyjnego – bez względu na rodzaj konkursu. Pomocne było tu bieżące omawianie dotychczasowych doświadczeń biblioteki w zakresie aplikowania o środki na działalność kulturalną.
Oczywiście podczas spotkania pojawiły się liczne odwołania do drawskiej specyfiki i doświadczeń. Wierzę, że to spotkanie przyczyni się do odkrywania i eksponowania lokalnego dziedzictwa. Wszak to również jedna z form jego ochrony.