Home szkolenia Google Analytics w bibliotece

Google Analytics w bibliotece

Czy można poznać każdego czytelnika w swojej bibliotece? Osobiście – raczej nie. A online? Dzięki narzędziom służącym do zbierania i analizowania danych na naszej stronie internetowej możemy dowiedzieć się bardzo wiele o naszych odbiorcach. Na przykład w jakim są wieku, z jakiej są miejscowości, czym się interesują, a nawet w jakie dni i w jakich godzinach najczęściej odwiedzają naszą stronę.

Uczestnicy szkolenia online „Google Analytics w pracy bibliotekarza”, zorganizowanego przez Bibliotekę w Murowanej Goślinie, nie tylko dowiedzieli się jak pozyskiwać te dane. Co ważniejsze, nauczyli się analizować je i wykorzystywać do rozwijania swojej oferty.

Po co Google Analytics w bibliotece?

To pierwsze pytanie od którego rozpoczęło się szkolenie. Wszyscy byli zgodni – warto znać swoich czytelników, aby:

  • pisać do nich ich językiem,
  • publikować informacje, które ich interesują,
  • podobnie jak w biznesie doprowadzić do konwersji, czyli realizacji swoich celów.

Chociaż nie są to cele finansowe, przecież warto o nie walczyć! Wszystkim nam zależy, aby czytelników i wypożyczeń było coraz więcej.

Od początku

Google Analytics w biblioteceByć może większość bibliotekarzy uczestniczących w szkoleniu nigdy nie będzie instalować Google Analytics samodzielnie. Ale przecież po tym szkoleniu mieli stać się prawdziwymi specjalistami. Z tego powodu na początku poznali kwestie techniczne i nauczyli się przeprowadzać wstępną konfigurację. To okazało się całkiem łatwe. Wyzwania miały pojawić się dopiero później.

Prawdziwe raporty

Google Analytics w bibliotecePracując na prawdziwych kontach swoich instytucji lub na koncie testowym, bibliotekarze poznawali kolejno wszystkie możliwości raportów w praktyce. Od podstawowych danych demograficznych i geograficznych użytkowników strony, przez pozyskiwanie (w jaki sposób trafili na stronę), aż do szczegółowych informacji o ich zachowaniu. Mogli w ten sposób sprawdzić na jakie strony najchętniej wchodzą odbiorcy i ile czasu tam spędzają.
Menu podzielone na pięć intuicyjnych sekcji znowu nie okazało się tak trudne, jak można było się spodziewać.

Wynik

Google Analytics w bibliotecePo ponad dwóch godzinach szkolenia nadszedł koniec prób – czas na sprawdzenie zdobytych umiejętności. Uczestnicy otrzymali trzy zadania. Swoje odpowiedzi podawali na czacie. Niektórzy poradzili sobie zaskakująco szybko, pierwsze wyniki pojawiły się już po kilkudziesięciu sekundach!

Google Analytics jest łatwy!

Wykresy, tabelki, liczby i procenty mogą na początku przerażać. Wydaje się, że narzędzie wykorzystywane w dużych firmach, w sektorze marketingu i finansów, nie może być łatwe. Czy na pewno? Zapytajcie uczestników szkolenia z Biblioteki w Murowanej Goślinie ;-)

Jeśli chcecie zorganizować podobne szkolenie w swojej bibliotece skontaktujcie się z nami: szkolenia@goodbooks.pl.

Zobacz także