Home teksty bibliotekarzy Biblioteka dla obywatela

Biblioteka dla obywatela

Zawitałam w progach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim. Biblioteka położona w ciekawym miejscu miasta. Sam budynek, z zewnątrz, niczego sobie, ale to co zobaczyłam w środku… W życiu bym się nie spodziewała!

Znajoma, przyjazna przestrzeń

Niby nic, parter, dosyć duży hol i trzy działy, schody prowadzące na pierwsze piętro, znowu hol, jeden dział i część administracyjna. Układ pomieszczeń żywcem wyjęty z projektu wołowskiej biblioteki. Nawet Dział Muzyczny zlokalizowany jest w tym samym miejscu co wołowski Dział Multimedialny. Gdyby nie różnice w aranżacji wnętrz, to byłyby wręcz bliźniacze. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo pozytywne zaskoczenie i tak, muszę przyznać rację tamtejszej Pani Dyrektor, która oprowadziła mnie po książnicy, czułam się poniekąd jak u siebie :).

Biblioteka dla obywatela

Biblioteka dla obywatela – pod takich hasłem spędziłyśmy pięć godzin szkoleniowych. Miła i przyjazna atmosfera pozwoliła nam na realizację inspirujących (mam nadzieję) działań. Zrewidowałyśmy swoje wyobrażenia o tym jak ważną funkcję i rolę pełnią nasze biblioteki i my, zatrudnione w nich bibliotekarki. Od stworzenia biblioteki, na miarę naszych szkoleniowych potrzeb, aż do określenia zadań i funkcji naszych bibliotek. Rozmowy o tym kim jesteśmy my, bibliotekarze, i jaką rolę pełnimy w naszych instytucjach, do analizy naszych potencjalnych odbiorców. Doszłyśmy do konsensusu w kwestii potrzeby wprowadzania w naszych instytucjach różnorodnych usług, skierowanych do odbiorców różnych grup wiekowych i społecznych. Zgodnie uznałyśmy, że polskie biblioteki publiczne to miejsca z otwartą przestrzenią usługową, realizujące szereg spotkań przy (nie tylko czarnej) KAWIE, ale również jej metaforycznym znaczeniu: kulturze, animacji, wiedzy, informacji, edukacji.

Biblioteka dla obywatelaBiblioteka dla obywatelaBiblioteka dla obywatelaBiblioteka dla obywatela

Wyzwania

Zakres oferowanych przez nasze instytucje usług, świadczy o naszej wielozadaniowości. To pozwala na budowanie przez nas samych, bogatej oferty, odpowiadającej na potrzeby lokalnej społeczności. Jesteśmy siłą napędową naszych bibliotek, bibliotekarkami otwartymi na wprowadzanie innowacyjnych działań, nowych rozwiązań, nie bojącymi się eksperymentować. Dlatego nic nie jest w stanie nas zaskoczyć! Pracując w nowoczesnych centrach dostępu do kultury, wiedzy, edukacji i informacji jesteśmy gotowe na wszystko i otwarte dla wszystkich.

Biblioteka dla obywatelaBiblioteka dla obywatela

Zobacz także