Stare sportowe powiedzenie mówi, że zwycięskiego składu się nie zmienia. Podobnie jest z pomysłami na ciekawe zajęcia. Ubiegłoroczne wakacyjne warsztaty z użyciem aplikacji Action Track cieszyły się bardzo dużą popularnością, więc nie mogło ich zabraknąć w ofercie wałbrzyskiej Biblioteki pod Atlantami na tegoroczne ferie.
Etap 1: fabuła + ilustracje
Pracująca w Filii nr 7 z oddziałem dziecięcym na Piaskowej Górze pani Natalia Różycka tym razem wymyśliła tworzenie gry mobilnej „Dziewczynka z zapałkami 2019”. Warsztaty rozpoczęła od przeczytania oryginalnej baśni, po czym dzieci zgodnie stwierdziły, że nasza gra musi mieć zdecydowanie pozytywne zakończenie. Zaczęliśmy więc tworzyć jej zarys. Niezbyt optymistyczną baśń „rozjaśniliśmy” przypominając dziewczynce, jak spędzała czas ze swoją ukochaną babcią, a na koniec pomogliśmy jej sprzedać wszystkie zapałki.
Drugi krok to wyszukanie w Internecie potrzebnych do stworzenia gry ilustracji. Wiedzieliśmy, gdzie ich szukać, więc ta część została zrealizowana szybko i sprawnie.
Etap 2: kodowanie + testy
Zarys gry zrobiony, ilustracje zgromadzone, więc nadszedł czas, żeby robić to, co tygrysy lubią najbardziej. Zasiedliśmy do komputerów i zaczęliśmy tworzyć naszą grę. Doświadczenie zebrane podczas wakacji zaprocentowało, bo zajęło nam to niewiele czasu. Niewątpliwie „przyłożył się” do tego również prosty i intuicyjny interfejs, w którym tworzy się gry. Jest on tak przejrzysty, że radzą sobie z nim już pięcioletnie dzieci.
Etap 3: premiera gry
Naszedł 8 lutego, czyli dzień premiery gry! Emocji było sporo. Co innego grać w nawet najlepszą grę, a co innego grać w grę, która się samemu stworzyło! Takie głosy najczęściej było słychać od chodzących wokół biblioteki i zaliczających kolejne punkty gry młodych programistów. Ciekawy widok stanowili dorośli, którzy zerkali na trzymane przez dzieci smartfony, żeby zobaczyć, co sprawia im tyle radości.
Ferie się zakończyły, ale nasze działanie z aplikacją Action Track nie. Bibliotekarki już myślą nad kolejnymi grami, a przoduje w tym pani Natalia, która właśnie wzięła na warsztat książkę „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki. Zapowiada się kolejna ciekawa gra!
Arkadiusz Łapka, Biblioteka „Pod Atlantami”