Zbyt wyrośnięci na zabawy dla dzieci, jeszcze nie dość dojrzali na atrakcje dla dorosłych. Młodzież jest wyczekiwanym, choć trudnym i wymagającym czytelnikiem w każdej bibliotece. Brakuje ci pomysłów, jak faktycznie zainteresować nieletnich, bez dużych nakładów finansowych? Poznaj kilka prostych akcji, które mogą ściągnąć młodych czytelników między regały.
Jak kraj długi i szeroki, młodzież stanowi najmniej liczną grupę wiekową w bibliotekach publicznych. Bibliotekarze głowią się, jak dopasować ofertę pod wymagającą młodzież. Podpowiadamy kilka prostych pomysłów na nieskomplikowane akcje, które możesz przeprowadzić w każdej bibliotece.
Odkurzcie razem księgozbiór
Przede wszystkim, nie zapominajmy o tym, co najważniejsze – o księgozbiorze. Przy czym musi być to zbiór współtworzony z młodzieżą. Aktualny, ciekawy, faktycznie dopasowany do ich gustów. Pamiętaj, że dziś w bibliotece znajdzie się miejsce nie tylko na książki, ale także na filmy, audiobooki i muzykę, a także gry planszowe i karciane oraz komiksy np. z ulubionymi superbohaterami.
Nie wiesz, co czyta i chce czytać młodzież? Zapytaj ich o zdanie i o rekomendacje. Niektóre propozycje młodzieży mogą dotyczyć kontrowersyjnych i wstydliwych problemów. Dlatego najlepiej sprawdzi się słój, do którego chętni mogą anonimowo wkładać kartki z tytułami czy zagadnieniami. Przygotuj estetyczny pojemnik, kolorowe karteczki, mazaki i wręczaj je każdemu młodemu podczas wizyty.
Nie odpowiada Ci pomysł ze słojem? Podobną funkcję, choć już bez większej dyskrecji, zapewni także tablica korkowa lub magnetyczna. Jeśli chcesz poznać także zdanie młodzieży spoza placówki, przygotuj anonimową ankietę on-line. Zdziwisz się, po jakie książki młodzież faktycznie chce sięgać.
Lubię to, czyli szybkie polecenie książek
Każdy z nas, niezależnie od wieku, lubi wyrażać swoją opinię. Dotyczy to także młodzieży. Pozwól jej na to w ciekawej, ale szybkiej formie. Przygotuj akcję błyskawicznego recenzowania książek. Każdy młody czytelnik oddający lektury otrzymuje karteczki samoprzylepne w dwóch kolorach do wyboru oraz pisaki. Jeden kolor oznacza recenzję na plus, drugi – że książka nie przypadła do gustu. Poproś o napisanie jednego zdania rekomendacji. Pamiętaj, że czytelnik może chcieć poprzestać na emoticonowej buźce lub rysunku, który podsumuje książkę. To też forma wypowiedzi. Książki wyeksponuj, aby widzieli je wszyscy czytelnicy.
Możesz także zmodyfikować akcję i poprzestać na samych rekomendacjach. W tym celu przygotuj estetyczną tablicę z chwytliwych hasłem i karteczkami do przyczepiania, na których czytelnicy napiszą tytuły najlepszych książek.
„Po prostu dajcie nam spokój!”
Order superbibliotekarza należy się każdemu, kto potrafi zorganizować naprawdę ciekawe, absorbujące wydarzenie dla młodzieży. Jest to grupa ciężka do animacji, do zainteresowania i do zaangażowania w dłuższą akcję. Dlatego to najprostsze pomysły mogą się sprawdzić. Zamiast wymyślać wielkie atrakcje – zapewnij młodym przyjazną przestrzeń. Spróbuj zorganizować w bibliotece kameralne miejsce spotkań, gdzie młodzież może po prostu przebywać razem – w wygodnej pozycji, trochę schowani przed wzrokiem innych.
Świetnie sprawdzają się także spotkania o luźnej formule. Prosty pomysł, który się sprawdza to np. maratony czytelnicze, podczas których młodzi po prostu czytają razem. Pamiętaj, że wizja pizzy i spotkanie wieczorową porą w bibliotece skuszą największych sceptyków.
Szybka randka z książką
Inny rodzaj czytelniczego spotkania oprzeć możesz na idei speed datingu – czyli szybkich randek, podczas których randkowicze poznają się przez kilka minut, po czym zamieniają partnera, aby poznać się z kolejną osobą. W wersji czytelniczej przygotuj stoliki z kilkunastoma ciekawymi książkami z popularnych gatunków – np. postaw na horror, romans, fantastykę, young adults i komiksy. To właśnie z tymi książkami młodzi czytelnicy będą się „zapoznawać”. Zostaw kartkę z nazwą gatunku i wytłumacz zasady zabawy.
Uczestnicy zajmują miejsce przy wybranym przez siebie stole i sięgają po książkę, która ich zainteresuje. Właśnie zaczynają randkę z książką. Jak na prawdziwym spotkaniu – trzeba poświęcić całą uwagę osobie, z którą się spotykamy, więc przez ustalone trzy minuty czytamy w ciszy fragmenty książki. Jak podczas normalnej randki – nie można zmienić wyboru ani rozmawiać z innymi osobami. Po upływie czasu zadzwoń dzwonkiem i pozwól na zmianę stolika. Jeśli książka, którą czytali przypadła młodym do gustu – odbędzie się „druga randka” – mogą zabrać książkę i wypożyczyć ją na koniec zabawy. Zgarnąć mogą oczywiście więcej książek i nosić je ze sobą. Po dzwonku obwieszczającym koniec czasu na czytanie „książkowi randkowicze” zamieniają stolik i sięgają po kolejną książkę. Nie zapomnij o dużej dawce humoru i odpowiedniej randkowej terminologii.
Masz grupę fajnych, aktywnych młodych ludzi? Możesz iść o krok dalej i zmodyfikować zabawę. Niech każdy uczestnik zabawy przyniesie trzy książki, które chce zarekomendować innym. W tej wersji czytelnicy spotykają się z kolejnym uczestnikiem, aby przez trzy minuty porozmawiać o swoich ulubionych książkach.
Zagraj z ulubionych bohaterem
Świat młodych, to świat smarfonów, internetu, portali społecznościowych. Zamiast denerwować się na „pożeraczy czasu” – uczyń z nich swoją tajną broń! Pamiętaj, że młodzi uwielbiają gry i nowinki techniczne. Zainteresuj młodych księgozbiorem i samą biblioteką dzięki ciekawym grom, w których główną rolę grają ulubione postacie.
Dzięki aplikacji Action Track możesz samodzielnie zorganizować rozgrywkę skrojoną idealnie pod przestrzeń twojej biblioteki i najbliższej okolicy. Narzędzie jest na tyle proste i intuicyjne, że z jego podstawową obsługą poradzi sobie każdy bibliotekarz, który pracuje na co dzień z komputerem. Nie wiesz, jak zbudować pasjonująca rozgrywkę, jakich bohaterów możesz legalnie wykorzystać, jakie zadania wybrać, aby zaangażować graczy? Zgłoś się do Good Books – pomożemy!
Ożyw młodzieżowych bohaterów, postaw na niebanalne zwroty akcji i dużo humoru, a młodzi sami polecą rozgrywkę swoim znajomym.