Zanim MKiDN ogłosi programy dotacyjne dla bibliotek, zachęcamy do udziału w trzech konkursach organizowanych przez PZU, mBank i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Wszystkie programy dotacyjne mają na celu wsparcie edukacji i rozwoju młodych ludzi.
Z Fundacją PZU po lekcjach
Program ma na celu przede wszystkim wspieranie innowacyjnych projektów, które rozwijają w uczniach kreatywność, zdolności i pasje. Powinny ponadto poprawiać standardy nauczania i ułatwić zastosowanie nabytej w szkole wiedzy w praktyce.
Kto może wziąć udział?
Podmioty z obszarów wiejskich i miejscowości do 30.000 mieszkańców:
- fundacje,
- stowarzyszenia,
- uczniowskie kluby sportowe.
Cel
- Nawiązanie współpracy z jednostką szkolnictwa, taką jak: szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące, technikum, branżowa szkoła I stopnia, branżowa szkoła II stopnia, szkoła specjalna przysposabiająca do pracy lub szkoła policealna. Podstawą współpracy jest zaakceptowany i podpisany list intencyjny.
- Wspólna organizacja dodatkowych zajęć pozalekcyjnych wykraczających poza edukacyjną ofertę szkoły, na rzecz której realizowany jest projekt.
- Zaangażowanie do projektu lokalnego środowiska, np. w formie organizacji ogólnodostępnej akcji podsumowującej projekt.
Wysokość dofinansowania: maksymalnie 90%, do 50.000 zł (wkład własny: min. 10%)
Czas trwania projektu: maksymalnie 7 miesięcy, 1.12.2020 – 30.06.2021.
Termin składania wniosków: 16 października
Więcej informacji: https://fundacja.pzu.pl/aktualnosci/sczegoly/XVI_edycja-konkursow
Równać szanse – Regionalny Konkurs Grantowy
Program oferuje wsparcie dla projektów rozwijających kompetencje społeczne młodych ludzi mieszkających na wsiach oraz w małych miejscowościach.
Kto może wziąć udział?
Podmioty z obszarów wiejskich i miejscowości do 20.000 mieszkańców:
- stowarzyszenia lub fundacje,
- miejskie i gminne domy kultury,
- powiatowe, miejskie i gminne biblioteki,
- ochotnicze straże pożarne,
- nieformalne grupy dorosłych deklarujące założenie i rejestrację (do końca realizacji projektu) lokalnej organizacji pozarządowej, która będzie kontynuowała działania podjęte w ramach projektu.
Cel
Omawiany projekt zakłada rozwój następujących umiejętności u młodych ludzi (13-19 lat):
- wykorzystania tego, co może im sprzyjać – chodzi o nowe, inne niż dotąd, spojrzenie na swoje środowisko: w ciekawej formie, przez pryzmat jego walorów i ograniczeń. Równolegle chodzi też o sprawdzenie samego siebie, czyli tego, jakie są mocne i słabe strony konkretnego młodego człowieka;
- zjednywania sobie innych – chodzi o to, by młody człowiek w projekcie miał szanse sprawdzenia się w nowych relacjach z ludźmi i instytucjami, a także nauczenia się, jak współpracować w grupie – m.in. jak znajdować wspólne cele z korzyścią dla wszystkich.
Młodzież powinna być aktywnym twórcą, uczestnikiem i bezpośrednim realizatorem projektu. Projekt powinien:
- być realizowany dla grupy 12-20 osób,
- mieć formę cyklicznych działań prowadzonych samodzielnie przez młodych ludzi,
- umożliwiać młodzieży realizację swoich pasji i zainteresowań, a także inspirować do podejmowania nowych wyzwań,
- umożliwiać młodzieży współpracę i pozyskiwanie lokalnych partnerów (współpraca z organizacjami pozarządowymi, instytucjami samorządowymi, rodzicami, lokalnym biznesem, szkołami),
- uwzględniać ważne miejsce w projekcie dla każdego z jego uczestników,
- ograniczać do niezbędnego minimum elementy szkoleniowe i warsztatowe, które powinny być jedynie elementem wprowadzającym (w pierwszych 2-ch miesiącach) do dalszych działań projektowych.
Oprócz dotacji organizatorzy programu przewidzieli wsparcie w postaci:
- szkoleń i doradztwa dla koordynatorów projektów,
- wizyt konsultacyjno-monitoringowych w miejscu realizacji działań,
- materiałów promocyjnych (banerów, flag oraz koszulek i plecaków dla uczestników).
Wysokość dotacji: maksymalnie 8.500 zł, do 80% (wkład własny nie jest wymagany, ale projekty posiadające wkład własny w wysokości min. 20% otrzymują dodatkowe punkty. Możliwy jest wkład własny w formie rzeczowej (praca, lokal, transport).
Czas trwania projektu: 6 miesięcy, 1.02 – 31.07.2021.
Termin składania wniosków: 27 października
Więcej informacji: https://rownacszanse.pl/rkg2020
Programy dotacyjne Fundacji mBanku
Program oferuje dofinansowanie projektów dotyczących edukacji matematycznej (np. konkursy, specjalne lekcje matematyki) oraz okołomatematycznych projektów rozwojowych (np. gry, łamigłówki czy lekcje historii przedstawiające ciekawe osoby i ich odkrycia w dziedzinie matematyki).
Kto może wziąć udział?
- biblioteki,
- szkoły podstawowe i ponadpodstawowe a także inne placówki oświatowo-naukowe,
- uczelnie wyższe,
- organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną i prowadzące działalność statutową ponad 1 rok.
Cel
Projekty muszą przyczyniać się do podniesienia poziomu edukacji i jakości życia społeczeństwa.
Koszty kwalifikowane:
- koszty zarządzania projektem i administracyjne, w tym wynagrodzenie koordynatora projektu, księgowość, zakup niezbędnych materiałów biurowych (np. papier do drukarki). Nie mogą przekroczyć 20% wnioskowanej kwoty,
- wynagrodzenia nauczycieli prowadzących zajęcia lub opracowujących materiały edukacyjne,
- zakup pomocy naukowych, artykułów plastycznych i innych materiałów niezbędnych do zajęć, nagrody w konkursach, koszt wydruku materiałów,
- trwałe elementy wyposażenia oraz sprzęt elektroniczny o wartości nieprzekraczającej 20% wnioskowanej kwoty i tylko jeśli są merytorycznie uzasadnione.
Termin składania wniosków:
- 21 października 2020 godz. 17:00
- 25 listopada 2020 godz. 17:00
- 16 grudnia 2020 godz. 17:00
Wnioski rozpatrywane są przez cały rok, raz w miesiącu. Jednak każdy projekt może zostać dofinansowany maksymalnie 3 razy. Co więcej, fundacja nie dofinansowuje projektów trwających w momencie złożenia wniosku.
Więcej informacji: https://www.mbank.pl/mfundacja/dotacje/