Strona główna » „Odkrywcy” i „Nasze tradycje” – nowe dotacje MEN dla bibliotek i instytucji kultury

„Odkrywcy” i „Nasze tradycje” – nowe dotacje MEN dla bibliotek i instytucji kultury

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło dwa nowe programy dotacyjne na 2025 rok: „Odkrywcy” i „Nasze tradycje”. Ich celem jest wspieranie inicjatyw edukacyjnych rozwijających kreatywność, kompetencje technologiczne oraz podnoszących świadomość na temat znaczenia lokalnych tradycji i dziedzictwa kulturowego. Co istotne, o środki aplikować mogą nie tylko szkoły, ale również biblioteki, domy kultury, muzea, organizacje pozarządowe i inne podmioty prowadzące działania z zakresu edukacji nieformalnej. W ramach programów MEN rozdysponuje w sumie 90 mln złotych.

Nowe dotacje MEN dla bibliotek – sięgnij po dofinansowanie i zrealizuj projekt edukacyjny w swojej bibliotece!

Banner: Programy dotacyjne MEN na 2025 r.Oba programy – „Odkrywcy” i „Nasze tradycje” – łączą wspólne założenia, które mają na celu wsparcie rozwoju edukacji nie tylko w tradycyjnym systemie szkolnym, ale także w obszarze edukacji nieformalnej. Programy skierowane są do szerokiego grona beneficjentów – nie tylko do placówek oświatowych, ale również do organizacji pozarządowych, domów kultury, bibliotek, muzeów oraz innych instytucji, które realizują zadania edukacyjne.

Biblioteki odgrywają kluczową rolę w edukacji społeczności lokalnych, prowadząc różnorodne działania edukacyjne. Zgłoszenie wniosku o dofinansowanie z nowych programów to okazja do zdobycia dodatkowych środków na realizację wartościowych inicjatyw. Warto podkreślić, że w przypadku programu „Nasze tradycje” nie jest wymagany wkład własny, co czyni go szczególnie atrakcyjnym dla instytucji z ograniczonym budżetem. Z kolei program „Odkrywcy” wymaga jedynie 5% wkładu własnego.

Zachęcamy biblioteki i inne instytucje kultury do zapoznania się z zasadami obu programów i aplikowania. Nowe dotacje MEN dla bibliotek to szansa nie tylko na rozwój oferty edukacyjnej i kulturalnej, ale także na wzmocnienie roli bibliotek jako centrum życia społecznego i kulturalnego w lokalnych społecznościach.

Poznaj szczegóły programów:

I. Program „Nasze tradycje” – gry i warsztaty o lokalnych tradycjach, kulturze i sztuce

Nabór: 7-28 kwietnia 2025 r.
Okres realizacji zadania: od 5 czerwca do 31 grudnia 2025 r.
Budżet programu: 30 mln zł (po 7,5 mln na każdy z 4 modułów)
Dofinansowanie: 20-500 tys. zł (bez wkładu własnego!)

Uprawnieni wnioskodawcy:

  • instytucje kultury,
  • organizacje pozarządowe (w tym fundacje, stowarzyszenia, organizacje harcerskie),
  • instytuty badawcze,
  • spółki akcyjne, spółki z o. o. oraz kluby sportowe działające na podstawie przepisów ustawy o sporcie (które nie mają na celu osiągania zysku),
  • kościoły i związki wyznaniowe, placówki edukacyjne prowadzone przez kościoły.

Wybierz moduł tematyczny i zrealizuj innowacyjny projekt edukacyjny!

Aby zgłosić projekt, należy wybrać jeden z czterech modułów tematycznych:

1. MODUŁ PIERWSZY: Edukacja i świadomość kulturalna

Pionki do gry "Słowiański ślad nad Biebrzą"

Pionki i karty do gry „Słowiański ślad nad Biebrzą”

To moduł idealny dla bibliotek, które chcą przybliżyć młodzieży lokalne dziedzictwo i kulturę poprzez angażujące warsztaty, zajęcia oraz interaktywne formy edukacji. Świetnie sprawdzą się tu mobilne gry terenowe, wielkoformatowe gry planszowe oraz organizacja kreatywnych warsztatów twórczych w obszarze rzemiosła i sztuki a także zajęć z zakresu edukacji regionalnej.

Inspirujące przykłady działań – case studies z bibliotek:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O GRACH W EDUKACJI >>
2. MODUŁ DRUGI: Tradycje i obrzędy

W tym module możesz zaplanować działania skupione na poznawaniu i praktykowaniu tradycyjnych zwyczajów – takich jak rzemiosło ludowe, tańce, pieśni czy kulinarne dziedzictwo regionu. To doskonała okazja, by zaprosić lokalnych twórców i twórczynie do współpracy i zbudować międzypokoleniowy dialog.

Wybrane tematy warsztatów o kulturze tradycyjnej i słowiańskościach:

  • Warsztaty motania słowiańskich lalek
  • Warsztaty wycinanek ludowych
  • Co nam zostało z dawnych zwyczajów?
  • Warsztaty ziołowo-folklorystyczne
  • Warsztaty białego śpiewu i tradycyjnych pieśni ludowych
  • Jak kot Krzesimir przygód szukał – folklorystyczne warsztaty teatralno-plastyczne dla najmłodszych

3. MODUŁ TRZECI: Sztuka i rzemiosło

Ten moduł wspiera młodych twórców i promowanie lokalnej kultury. Możesz zrealizować warsztaty artystyczne, zorganizować wystawy lub pokazy twórczości. Szczególnie cenne są tu działania budujące więź między artystami, rzemieślnikami a społecznością lokalną – zwłaszcza młodzieżą.

4. MODUŁ CZWARTY: Spotkanie językowe i gwarowe

Jeśli Twoja biblioteka działa w regionie o bogatych tradycjach językowych – ten moduł jest dla Ciebie! W jego ramach możesz organizować warsztaty, konkursy, spotkania, festiwale czy wyjazdy studyjne promujące gwary i języki regionalne. To szansa na ocalenie lokalnego dziedzictwa językowego i wzmacnianie tożsamości kulturowej młodych mieszkańców.

II. Program „Odkrywcy” – innowacje i nauka przez doświadczenie

Nabór:4-25 kwietnia 2025 r.
Okres realizacji zadania: od 4 czerwca do 31 grudnia 2025 r.
Budżet programu: 30 mln zł
Dofinansowanie: 100 tys. – 1 mln zł
Wkład własny: min. 5%

Uprawnieni wnioskodawcy:

    • instytucje kultury,
    • organizacje pozarządowe (w tym fundacje, stowarzyszenia, organizacje harcerskie),
    • instytuty badawcze,
    • uczelnie,
    • spółki akcyjne, spółki z o. o. oraz kluby sportowe działające na podstawie przepisów ustawy o sporcie (które nie mają na celu osiągania zysku),
    • kościoły i związki wyznaniowe, placówki edukacyjne prowadzone przez kościoły.

Cele programu „Odkrywcy”

Tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych
Program wspiera opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych narzędzi i materiałów edukacyjnych – takich, które wykraczają poza podręcznik. Mowa tu o interaktywnych aplikacjach, grach edukacyjnych, zestawach eksperymentalnych, cyfrowych narzędziach do nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych oraz materiałach wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość (AR), multimedia czy sztuczną inteligencję. Jednym z elementów jest także upowszechnianie wiedzy o osiągnięciach polskich naukowców: Marii Skłodowskiej-Curie, Jana Czochralskiego i Ignacego Łukasiewicza. Program premiuje rozwiązania, które są dostępne i użyteczne dla uczniów z niepełnosprawnościami lub specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Inspirujące przykłady działań – case studies projektów wykorzystujących potencjał grywalizacji w edukacji:

Wspieranie nauczycieli w korzystaniu z nowoczesnych form pracy
Jednym z celów programu jest także zwiększenie dostępności narzędzi, które ułatwią nauczycielom wprowadzanie aktywizujących metod nauczania – takich jak praca projektowa, metoda naukowa, nauczanie przez odkrywanie czy gamifikacja.

Wybrane tematy warsztatów kształtujących kompetencje przyszłości – pomysły na działania w programie „Odkrywcy”

Interaktywne pomoce i metody edukacyjne mają rozwijać u uczniów kompetencje XXI wieku – myślenie analityczne, zdolność rozwiązywania problemów, pracę zespołową oraz sprawne korzystanie z technologii.

  • Warsztat z narzędziami AI – odkrywanie możliwości sztucznej inteligencji w edukacji, pracy i działaniach twórczych
  • Ożywiamy wybitnych polskich naukowców – warsztaty z wykorzystaniem Canvy i AI dla młodzieży
  • Technologie i edukacja w bibliotece. Niezwykłe maszyny Leonarda. 2-godzinne zajęcia dla dzieci i młodzieży (7-14 lat) z wykorzystaniem technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.
  • Warsztaty animacji poklatkowej, książki tunelowej lub teatrzyku Kamishibai, np. o wybranej postaci (Ignacy Łukasiewicz, Maria Skłodowska-Curie, Jak Czochralski)

Jeśli potrzebujesz szczegółowej oferty warsztatów, zapraszamy do kontaktu. Chętnie porozmawiamy o tym, jak możemy dostosować nasze propozycje do Twojego projektu oraz wymagań wybranego programu!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Asia: 530 752 569, Ola: 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Artykuł ma charakter informacyjny. Fundacja Good Culture i Good Books nie są operatorami programów Ministra Edukacji pn. „Odkrywcy” oraz „Nasze tradycje”. Oficjalne informacje o programie znajdują się na stronie: www.gov.pl.

    Zobacz także