Strona główna » Kulturalny ORLEN – granty na warsztaty dla dzieci i młodzieży

Kulturalny ORLEN – granty na warsztaty dla dzieci i młodzieży

Choć nabory do programów MKIDN za nami i wciąż czekamy na wyniki, to nieustannie pojawiają się nowe szanse na pozyskanie środków do tworzenia ciekawych działań. Właśnie uruchomił się nabór do pierwszej edycji programu Kulturalny ORLEN. W tym przypadku granty rozdają wspólnie Orlen i Fundacja PGNIG, a celem ich programu jest „wsparcie instytucji kultury działających na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów dotkniętych lub zagrożonych wykluczeniem w dostępie do dóbr kultury oraz rozwoju w zakresie kultury i sztuki”.

Dofinansowanie można otrzymać w dwóch trybach: sponsoringowym i grantowym. Ten pierwszy zakłada promocję marki Orlen, a więc w zamian za pozyskane środki trzeba będzie wykonać szereg czynności marketingowych. W regulaminie jest wymienione np.  publikowanie informacji o marce i umieszczanie logotypów na wszelkich materiałach promocyjnych.

Cele programu

Program ma za zadanie uaktywnić kulturalnie młodzież i dzieci. Szczegółowe cele podkreślają, że chodzi o działanie skierowanie do tych grup, których dostęp do kultury jest szczególnie utrudniony, np. osób z niepełnosprawnościami czy miejscowości poniżej 200 tys. mieszkańców.

Wśród celów programu pojawiają się takie hasła jak budowanie wspólnoty wokół kultury, otwartość, różnorodność. Ważnym elementem będzie też troska o zdrowie psychiczne, rozumiana właśnie jako wspólnotowość. W regulaminie czytamy o „wyjściu ze strefy cyber-zamknięcia na rzecz zaangażowania się w strefę edukacji kulturalnej, dialogu i relacji międzyludzkich”.

Warto więc uwzględnić takie działania, które pozwolą młodzieży i dzieciom zapomnieć na jakiś czas o internecie.

Pomysł na projekt do dotacji Kulturalny ORLEN

Warsztaty gier wielkoformatowych

Dzięki warsztatom gier wielkoformatowych młodzi uczestnicy nie tylko poznają zasady gamifikacji oraz tworzenia mechaniki i fabuły gry, ale przede wszystkim zgłębiają lokalną historię lub treść książki, na której opiera się scenariusz rozgrywki. Uczą się także współpracy – zarówno podczas samego procesu tworzenia, jak i w trakcie finałowej gry. To doskonały sposób na rozwijanie kreatywności, skutecznej komunikacji i radości ze wspólnego działania.

Jak stworzyć własną grę wielkoformatową dzięki dotacji Kulturalny Orlen? SPRAWDŹ ➜

Warsztat tworzenia książek tunelowych

Warsztaty tworzenia książki tunelowej to świetna okazja do rozwijania wyobraźni i zdolności manualnych u dzieci. Poznają one nowe sposoby opowiadania historii, ucząc się budowania narracji i fabuły. Tworzenie skomplikowanych kolaży i ilustracji wymaga od nich precyzji, cierpliwości oraz doskonalenia zdolności manualnych. Praca w grupie sprzyja współpracy, a ukończonym dziełem można się pochwalić nauczycielom oraz rodzicom!

Przeczytaj relację z warsztatów w MBP w Kędzierzynie-Koźlu

Warsztat tworzenia podcastów

Udział w warsztatach podcastów to dla młodych ludzi nie tylko okazja do poznania tajników nagrywania i montażu dźwięku, ale także szansa na rozwijanie umiejętności opowiadania historii i prowadzenia angażujących rozmów. Uczą się skutecznej komunikacji, pracy zespołowej oraz krytycznego myślenia podczas researchu i przygotowywania treści. To inspirujący sposób na wyrażanie siebie, zdobywanie pewności siebie i naukę rozmowy z drugim człowiekiem.

Zobacz 5 pomysłów na podcast w bibliotece

Warsztat animacji poklatkowej

Animacja poklatkowa w bibliotece - zdjęcie z warsztatu

Kadr z filmu poklatkowego

Tworzenie animacji poklatkowej to dla młodych uczestników nie tylko okazja do poznania technik filmowych, ale także możliwość kreatywnego interpretowania lokalnej historii lub literatury. Pracując nad własnym filmem, rozwijają wyobraźnię, uczą się cierpliwości i nowych umiejętności technicznych. Ale przede wszystkim współpraca wzmacnia ich umiejętności zespołowe, a proces twórczy daje satysfakcję i radość z realizacji wspólnych projektów!

Przeczytaj relację z warsztatów w Koninie ➜

Warsztaty psychologiczne

Dobrym pomysłem będą też wszelkiego rodzaju warsztaty rozwojowe i psychologiczne, które dadzą młodym ludziom narzędzia do radzenia sobie z kryzysami i zagrożeniami płynącymi ze świata online, a jednocześnie zachęcą do częstszego uczestnictwa w kulturze.

Działaj z młodzieżą i dla młodzieży

Regulamin programu wśród proponowanych zadań wprost wymienia organizację regularnych warsztatów o tematyce kulturalnej. Ale także wydarzeń typu festiwale czy spotkania z twórcami. Młodzież można zaprosić zatem na prelekcje dotyczące ciekawych zjawisk w kulturze (może coś o twórczym przekształcaniu tradycji? Sprawdź, jak przekształcić nasze słowiańskie dziedzictwo w nowoczesne projekty animacyjne! ➜) oraz rozmowy z pisarzami, muzykami i innymi artystami.

Najważniejsze informacje

Do programu mogą aplikować samorządowe instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne.

Budżet programu wynosi aż 10 milionów złotych, a jedna instytucja może się starać o 100 tys. zł dofinansowania. Co ważne, finansowy wkład własny jest jedynie preferowany, ale nie wymagany. Umożliwia to udział w programie małym instytucjom, których odbiorcy faktyczną cierpią z powodu ograniczonego dostępu do kultury ze względu na brak funduszy.

Wnioski można składać do 3 marca 2025 r. do godz. 17:00 na stronie KulturalnyORLEN.pl.

Tekst ma charakter informacyjny. Fundacja Good Culture oraz firma Good Books nie są operatorami programu Kulturalny ORLEN. Oficjalne informacje o dotacji znajdują się na stronie KulturalnyORLEN.pl.

Chcesz zrealizować działanie z nami? Potrzebujesz więcej informacji? Szukasz pomysłów i inspiracji? Mamy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Asia: 530 752 569, Ola: 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także