Home gamifikacja O gamifikacji w gminie Czernica

O gamifikacji w gminie Czernica

Co bibliotekarze mogą zrobić w kilka godzin, w wiosenną środę, 27 marca 2019? Opracować długą listę warsztatów dla dzieci? Połknąć setki stron z ofertami nowości wydawniczych?  Pomóc rzeszom czytelników, szukających „książki w czerwonej okładce”? Na pewno!

Literacka gra terenowa

Tym razem, na warsztatach z Good Books udało im się stworzyć literacką grę terenową i przetestować ją w plenerze. Wcześniej, w części prezentacyjnej, zapoznali się przekrojowo z pojęciem gamifikacji i jego zastosowaniami we współczesnej bibliotece. Gamifikacja to jeden z ciekawszych trendów w edukacji, który doskonale wpisuje się w sposób, w jaki dzisiaj trzeba pracować z młodzieżą. Ale nie tylko z młodzieżą.

BYOD, czyli wykorzystaj swój telefon

Wszyscy mamy coraz mniej czasu i wszyscy oczekujemy wiadomości podanych w pigułce. Wszyscy też jesteśmy świadkami coraz większego zaangażowania w gry i programy użytkowe na naszych smartfonach. Czyż popularna aplikacja Endomondo, która rejestruje naszą aktywność fizyczną, nie jest rodzajem gry z otoczeniem? Większość z nas korzysta z Facebooka i bardzo ucieszy się na kolejne komentarze i „lajki” pod informacją o przebiegniętych kilometrach.

Każdy z nas ma w torebce czy kieszeni smarfton. Co chwilę odkrywamy jego dalsze zastosowania, zaś zjawisko BYOD (bring your own device – przynieś własne urządzenie) staje się popularne nie tylko w biznesie, gdzie freelancerzy od dawna pracują na własnych komputerach. Można je też znakomicie wykorzystać do zajęć realizowanych w instytucji publicznej.

Warsztaty z gamifikacji

Skuteczna adaptacja gamifikacji w bibliotece to zastosowanie wszystkich mechanizmów gier do tworzenia indywidualnej relacji bohatera z książki z uczestnikiem gry. A stąd już prosta droga do tego, żeby podnieść głowę znad smartfona i poszukać dalszego ciągu książce, którą znajdziemy na bibliotecznej półce. Czyż nie o to chodzi?

Przekrojowe szkolenie połączone z praktycznym zastosowaniem platformy Action Track Bibliotekarze skomentowali na swoim profilu na facebooku:

Nauka wymaga poświęceń, więc musieliśmy biegać po dworze i rozwiązywać trudne zadania ;) Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli podzielić się z Wami zdobytą wiedzą 

Czekamy więc na ciąg dalszy.

Zobacz także