Home inne Biblioteki szkolne w czasie epidemii – regulamin, pomysły, rady

Biblioteki szkolne w czasie epidemii – regulamin, pomysły, rady

Już za tydzień rozpoczyna się nowy rok szkolny i otwierają się biblioteki szkolne. Czy wiemy jak powinny działać w czasie epidemii? Czy jesteśmy na to gotowi? Jak możemy pomóc sobie nawzajem?

Rozporządzenia dla szkół

Ostatnie, aktualne rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące pracy szkół w czasie epidemii ukazało się 12 sierpnia. Nie mówi właściwie wcale o tym, jakie zasady powinny wprowadzić biblioteki szkolne. Dowiadujemy się tylko, że w poszczególnych jednostkach „należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach”. Ale w innych sprawach dyrektor również „ustala, w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców, potrzebę modyfikacji w trakcie roku szkolnego realizowanego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz, w razie potrzeby, modyfikuje ten program”.

Poza tym jedyne, co wiemy na pewno to to, że musimy przygotować się na szereg zmian i szukać nowych możliwości w nowej, niełatwej dla nas wszystkich sytuacji.

Regulamin biblioteki szkolnej

Oto kilka zapisów, które koniecznie powinny znaleźć się w regulaminie biblioteki szkolnej:

 1. Mycie i dezynfekcja rąk przed wejściem do biblioteki są obowiązkowe.
 2. Wewnątrz biblioteki należy zachować bezpieczną odległość (przynajmniej, 1,5m) od innych osób przebywających w tym samym pomieszczeniu.
 3. Należy przestrzegać ograniczenia dotyczącego ilości osób, które mogą przebywać w bibliotece w jednym czasie.
 4. Użytkownikom ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie oraz korzystanie z czytelni. Z użytku wyłączone są komputery, drukarki i inne pomoce naukowe wspólnego użytku.

Również pracownicy biblioteki szkolnej mają kilka obowiązków:

 •  powinni możliwie często wietrzyć pomieszczenie biblioteki,
 •  dezynfekować blat biurka, klamki i inne przestrzenie dotykane przez użytkowników,
 •  zadbać o bezpieczne, odizolowane miejsce kwarantanny dla książek.

Przygotowaliśmy dla Was przykładowy Regulamin, z którego możenie korzystać. Wystarczy, że wypełnicie go informacjami na temat zasad swojej biblioteki w podkreślonych miejscach: Regulamin Biblioteka Szkolna COVID.

Izolacja a komunikacja

Jeszcze jednym obowiązkiem nauczycieli i bibliotekarzy jest umożliwienie uczniom różnych form kontaktu. Niekoniecznie mówimy tu o książce na telefon. Poznajcie kilka naszych pomysłów!

 • adres mailowy lub kontakt przez dziennik elektroniczny to konieczność, ale może szkolny informatyk mógłby pomóc przygotować łatwy formularz do składania zamówień na stronie szkoły?
 • warto opisać w zrozumiały sposób całą procedurę wypożyczania i zwrotu książek. Nikt nie lubi czytać regulaminów, spróbuj pokusić się o stworzenie prostej infografiki, w Canvie lub ręcznie
 • skoro nie możemy spotkać się w bibliotece i rozmawiać o książkach – pomyślmy o Wirtualnym Kole Czytelniczym! Lub Gazetce szkolnej online. Bibliotekarze mogliby tam umieszczać polecane pozycje tego tygodnia, aktualne lektury dla poszczególnych klas z zachęcającymi do ich przeczytania zajawkami albo recenzje młodych czytelników. Czas #zostańwdomu to dobry czas na czytanie.
 • jeszcze innym pomysłem jest organizacja literackich questów, czytelniczych quizów i konkursów. Dzieciom być może jeszcze trudniej znieść sytuację zamknięcia. Ułatwmy im to i zapewnijmy atrakcyjne, twórcze rozrywki.

Problem czy szansa?

Jest taka anegdota. Firma obuwnicza wysłała dwóch przedstawicieli do Afryki, aby zbadali tamtejszy rynek. Po kilku dniach pierwszy zadzwonił mówiąc „Sytuacja jest beznadziejna. Oni tutaj w ogóle nie noszą butów!”. Drugi zaś zadzwonił i powiedział: „Szefie! To biznes życia! Nikt jeszcze nie ma tutaj butów!”.

Na koniec, życzymy miłego ostatniego tygodnia wakacji, dobrego startu w nowym roku szkolnym i pozytywnych myśli o możliwościach, jakie daje technologia i kreatywny zmysł, który posiadają Bibliotekarze!

Aktualizacja 27.08

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej ukazał się poradnik „Dobre praktyki dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19„. W rozdziale 4 (str. 15) „Funkcjonowanie biblioteki szkolne j” znajduje się podsumowanie dotychczasowych ustaleń, nie ukazały się w nim żadne nowe wytyczne. Zatem szablon regulaminu, umieszczony na naszej stronie, pozostaje aktualny i jest zgodny z aktualnymi zasadami!

Zobacz także