Home dotacje Erasmus +, czyli mobilność osób pracujących z młodzieżą

Erasmus +, czyli mobilność osób pracujących z młodzieżą

Projekty mobilności osób młodych i osób pracujących z młodzieżą z programu Erasmus + to bezpośrednie wsparcie dla inicjatyw, których celem jest nabywanie przez osoby młode i pracujące z młodzieżą nowych kompetencji.  Dla bibliotekarzy oznacza to możliwość rozwoju osobistego, społeczno-edukacyjnego, zdobywanie ciekawych doświadczeń zawodowych, poznanie nowych metod pracy z młodzieżą.

 

Dorośli pracujący z młodzieżą

Jak zaangażować młodzież do czytelnictwa lub – szerzej – do skorzystania z oferty edukacyjnej i kulturalnej bibliotek?  Co zrobić, żeby biblioteka przestała się im kojarzyć wyłącznie z aleją regałów, a stała się miejscem spotkań? Jak wykreować modę na przychodzenie do biblioteki wśród młodzieży? To jedne z najczęściej stawianych pytań przez współczesnych bibliotekarzy. Jak być skutecznym w podejmowanych działaniach?

Z pomocą przychodzi program Erasmus +, który w ramach akcji Mobilność osób pracujących z młodzieżą wspiera się doskonalenie zawodowe. Erasmus +Między innymi w postaci takich działań jak seminaria, kursy szkoleniowe, wydarzenia mające na celu nawiązanie kontaktów i wizyty studyjne.

Projekty w ramach akcji „Mobilność osób pracujących z młodzieżą” mają na celu m.in. wspieranie doskonalenia zawodowego osób pracujących w dziedzinie kształcenia, szkolenia i młodzieży. Celem projektów jest wprowadzenie innowacji i ulepszenie jakości nauczania, prowadzenia szkoleń i pracy z młodzieżą w całej Europie. Kolejnym celem jest podniesienie poziomu wiedzy i znajomości innych kultur i krajów wśród uczestników. Pozwala to oferować im możliwość tworzenia sieci kontaktów międzynarodowych umożliwiających aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i rozwój poczucia europejskiego obywatelstwa i tożsamości.  Działania w ramach projektów z programu „Erasmus +” mają służyć budowie potencjału jakości pracy z młodzieżą, ich organizacji oraz mieć wyraźny wpływ na ich regularną pracę z młodymi ludźmi.

Sprawdźmy zatem: jak taki projekt może wyglądać w praktyce.

 

Edukacja złapana w sieć (bibliotek) w Piekarach Śląskich

W dniach 17-20 września 2019 roku w Piekarach Śląskich realizowany był międzynarodowy projekt „Edukacja złapana w sieć (bibliotek)”. Został sfinansowany w całości z programu Erasmus+, w ramach akcji Mobilność osób pracujących z młodzieżą.  Gospodarzami przedsięwzięcia byli pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich.

 

Joanna Naczyńska – Dyrektor Biblioteki opowiada o szczegółach:

„Do udziału w projekcie i odwiedzenia Piekar Śląskich zaprosiliśmy bibliotekarzy z Litwy (Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka / Biblioteka Publiczna Okręgu Kłajpedzkiego im. I. Simonaitytė), Hiszpanii (Bibliotecas municipales de Huesca / Biblioteki Miejskie w Huesca), Słowenii (Mestna knjižnica Izola / Biblioteka Miejska w Izoli) i Francji (Bibliothèque à vocation régionale de la Ville de Nice / Biblioteka Regionalna w Nicei).

Motywem przewodnim naszego projektu Edukacja złapana w sieć (bibliotek) była wymiana doświadczeń w obszarze stosowania nowych technologii w działaniach skierowanych do młodzieży.

Dlatego też  w czasie naszych spotkań postawiliśmy na takie działania, które angażują młodzież. Zrealizowaliśmy wspólne warsztaty z gamifikacji. Podczas nich uczestnicy nabyli praktyczne umiejętności projektowania mobilnych gier miejskich w aplikacji ActionTrack.

Podczas warsztatów z robotyki bibliotekarze nauczyli się budować i programować roboty z Lego Mindstorms.  Wspólnie z naszymi gośćmi mieliśmy okazję poznać praktyczne zastosowanie drukarki i długopisów 3D, okularów VR oraz kolekcję książek z rozszerzoną rzeczywistością. Dodatkowo słoweńscy bibliotekarze z Izoli wdrożyli nas w tajniki animacji poklatkowej (stop motion). Są to techniki wykorzystywanej głównie w klasycznym filmie animowanym oraz w filmach naukowych. 

Dopełnieniem spotkań warsztatowych było wspólne odkrywanie aglomeracji górnośląskiej z przykładami praktycznych zastosowań nowych technologii w kulturze i edukacji. Zaprosiliśmy naszych gości do Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej i Muzeum Śląskiego w Katowicach. Również do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach  oraz do jednej z najnowocześniejszych w Europie sal koncertowych – Sali NOSPR.

Podsumowując intensywny czas wizyty studyjnej – zarówno warsztatów, jak i miejsc, które wspólnie odwiedziliśmy – wszyscy zgodnie uznali, że Piekary Śląskie i region były nie tylko warte poznania ze względu na walory historyczno-kulturowe, ale przede wszystkim jako miejsce, które  aktywnie podąża za trendami i wdraża je w obszarach edukacji i kultury.”

Erasmus +Erasmus +

O sukcesie realizacyjnym projektu świadczą też opinie jego uczestników:

Martina: „Uczestnictwo w projekcie wspominam jako wspaniałe doświadczenie.  Doceniam cały wysiłek, zaangażowanie i świetną pracę organizacyjną całego polskiego zespołu. Uważam, że wszystkie części projektu były świetnie przygotowane, z bardzo dobrą jakością poszczególnych wykładów i warsztatów.

Jan: »Cały projekt, to jest cel i zawartość merytoryczna projektu, wydawały mi się bardziej niż konieczne. Szczególnie w świetle nowych trendów w edukacji. Bibliotekarze, jako pośrednicy i propagatorzy wiedzy muszą konsekwentnie podążać za nowymi trendami i uczyć się jak to robić. Dzięki temu możemy zaspokoić potrzeby młodych pokoleń za pomocą różnych metod w edukacji.«

 

Ważne informacje o programie Erasmus + na początek 2020 roku

Innowacje w bibliotekach, wymiana dobrych praktyk, dzielenie się doświadczeniem przez ekspertów to codzienność pracy goodbooks.pl. Opracowaliśmy szereg programów szkoleń dla osób pracujących z młodymi osobami, które znajdują się tutaj:  https://goodbooks.pl/szkolenia-dla-bibliotekarzy/mlodziez/ Erasmus +

Najprościej rozpocząć od poznania trendów i nowych technologii oraz ich zastosowań w pracy z młodzieżą. Doskonałą formą pracy są więc szkolenia warsztatowe. Prowadzą je eksperci w swoich dziedzinach takich jak: druk 3D, VR, gamifikacja i mobilne gry miejskie czy dziedzictwo regionalne. Następnie uzupełnić swoją wiedzę marketingowca, który kreuje i promuje nową ofertę adresowaną do młodzieży, wykorzystując w pełni social media.

Jeżeli planujesz swój projekt dotyczący wymiany partnerskiej i chcesz pokazać innowacyjne sposoby pracy z biblioteką np. z użyciem questów literackich, napisz do nas na szkolenia@goodbooks.pl lub zadzwoń na numer: 48 604 998 304.

Wspólnie opracujemy cykl szkoleniowo-warsztatowy. Będzie on służył wspieraniu jakości pracy osób pracujących z młodzieżą oraz inspirował do kreowania angażującej oferty edukacyjnej dla ludzi młodych. Oferujemy prowadzenie wykładów w różnych językach. Nie tylko w języku polskim i angielskim, ale także w hiszpańskim, niemieckim i francuskim, czeskim i słowackim, ukraińskim i rosyjskim.

Wnioski do programu są przyjmowane do 5 lutego 2020 roku, na projekty od 3 do 24 miesięcy.

Regulamin i szczegółowe informacje dotyczące programu https://erasmusplus.org.pl/

Zdjęcia  pochodzą ze strony MBP w Piekarach Śląskich

Zobacz także