Home szkoleniadostępność Dostępność cyfrowa – dwa szkolenia w Książnicy Płockiej

Dostępność cyfrowa – dwa szkolenia w Książnicy Płockiej

Książnica Płocka to przykład biblioteki, która aktywnie działa na rzecz zapewnienia jak najlepszej dostępności swojej oferty dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. W ramach tych działań w 2022 r. realizuje projekt dofinansowany z programu „Kultura bez barier”.  Miałam przyjemność poprowadzić dwa szkolenia realizowane w ramach w/w programu. 

Szkolenie 1. – „Dostępność cyfrowa w bibliotece”

osoba pisząca na komputerzeDostępność cyfrowa w bibliotece to nie tylko deklaracja dostępności i teksty alternatywne na stornach internetowych. Na szkoleniu, które odbyło się w listopadowy poniedziałek, wspólnie staraliśmy się dowiedzieć, jakimi odbiorcami mediów cyfrowych są osoby ze specjalnymi potrzebami. Zastanawialiśmy się, jakie rozwiązania techniczne i organizacyjne mogą im w rzeczywisty sposób ułatwić odbiór treści cyfrowych.

Na początku krótko omówiliśmy podstawy prawne. Następne poruszyliśmy kwestie ograniczeń i potrzeb wynikających z niepełnosprawności i ograniczeń użytkowników mediów cyfrowych. Kolejnym krokiem było poznanie praktycznych sposobów na zapewnienie tym użytkownikom postrzegalności, zrozumiałości i funkcjonalności publikowanych treści cyfrowych. 

Oprócz zasad rządzących tworzeniem dostępnych treści na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, przedstawiłam także zasady i sposoby tworzenia dostępnych dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i dokumentów w formacie PDF. Na zakończenie wspólnie zastanowiliśmy się nad technicznymi i ekonomicznymi barierami zapewnienia dostępności odbiorcom o bardzo różnorodnych ograniczeniach w odbiorze treści.

baner szkolenia dla bibliotekarzy z tematu dostępności

Szkolenie 2. – „Jak wykorzystać tablety w pracy z osobami z niepełnosprawnością?”

Ponownie spotkałam się z bibliotekarkami i bibliotekarzami w Książnicy Płockiej na szkoleniu „Tablety w pracy z niepełnosprawnością. Jak wykorzystać tablety do kreatywnej i twórczej pracy w bibliotece?”, które odbyło się 15 listopada 2022 r. 

osoba trzymająca tablet na tle półki z książkamiNa początek poznaliśmy trochę świat tabletów: marek, systemów operacyjnych, parametrów technicznych i aktualnych cen. W kolejnej części wspólnie zastanawialiśmy się, jakie cechy i akcesoria powinien mieć tablet, aby był przydatny dla użytkowników z różnymi rodzajami niepełnosprawności. 

Później przyszedł czas na pracę z tabletami. Użytkownicy pracowali na nowo zakupionym sprzęcie. Mieli okazję samodzielnie instalować i testować omawiane aplikacje. Poznali te aplikacje, którymi posługują się niepełnosprawni, aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Osoby pełnosprawne zazwyczaj nawet nie wiedzą o istnieniu programów zastępujących wzrok, słuch lub niesprawne ręce. Przedstawiłam także kilka przykładów aplikacji uniwersalnych, które mogą być przydatne podczas zajęć z osobami niepełnosprawnymi i o specjalnych potrzebach.

Podsumowując, przydatnych aplikacji jest bardzo dużo (darmowych i płatnych) i wciąż pojawiają się nowe. Jak je wykorzystywać? Najpierw dobrze poznajmy nasz tablet – jego funkcje i możliwości. Później szukajmy aplikacji, testujmy, wybierajmy te najbardziej przydatne. Najlepsze pomysły najczęściej przychodzą same. Zwłaszcza podczas szukania i testowania.

Chcesz zorganizować szkolenie z dostępności w swojej bibliotece, stacjonarnie lub online?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także