Lato zmierza ku końcowi. Wielkimi krokami zbliża się czas pisania wniosków o dotacje. Część z bibliotekarzy, wykorzystała mijające wakacje, aby pogłębić wiedzę w tej dziedzinie. Takie podejście pozwala spokojnie przygotować się do sezonu dotacyjnego oraz zaplanować projekty a także ich finansowanie.
Finansowanie dla bibliotek
Dzisiejsza biblioteka i jej pracownicy w swojej działalności nie ograniczają się tylko do wypożyczania książek. Nie brakuje pomysłów na podejmowanie nowych aktywności, które z jednej strony zaangażują dotychczasowych odbiorców, a z drugiej pomogą zdobyć nowych. Wyzwaniem, które zawsze pojawia się przy realizacji projektów, jest zawsze pytanie — skąd pozyskać finansowanie dla bibliotek na dodatkowe działania? Odpowiedź na nie była tematem szkolenia dla bibliotekarzy, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej.
Gdzie szukać pieniędzy? Programy operacyjne i środki prywatne
Spotkanie zaczęliśmy od przedstawienia swoistych drogowskazów w szukaniu środków finansowych.
Jakiego rodzaju podmioty udzielają wsparcia finansowego dla projektów czytelniczych? Gdzie szukać informacji o tego typu programach?
Uczestnicy poznali miejsca, w których warto szukać informacji na temat programów grantowych (nie zapomnieliśmy o Good Books). Omówiliśmy zatem najpopularniejsze programy ze środków publicznych. Wśród nich są Edukacja kulturalna, Kultura dostępna, Promocja czytelnictwa, Partnerstwo dla książki czy Kultura – Interwencje. Zainteresowanie budził także program dający możliwość zakupu sprzętu, czyli „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019”. Omówiliśmy wymagania i charakterystyki poszczególnych programów. Po tym przeszliśmy do omówienia struktury i logiki wniosku grantowego na podstawie programu „Partnerstwo dla książki”.
Nie taki wniosek straszny…
Praktycznym elementem szkolenia było samodzielne napisanie przez uczestników opisu syntetycznego projektu. Początkowo wydawało się to wyzwaniem niemożliwym, lecz gdy pióra poszły w ruch, okazało się, że bibliotekarze mają wiele do powiedzenia. Ćwiczenie praktyczne pokazało, że często wyobrażenie o tym, że „nie umiem”, „nie poradzę sobie” jest mylne i znika w momencie, kiedy postanowimy się z wnioskiem zmierzyć i złapać byka za rogi. Wspólnie omówiliśmy mocne i słabsze strony przygotowanych opisów, co na pewno pozytywnie wpłynie na przyszłe opisy projektów w umieszczane w aplikacjach.
Regulaminy, kosztorysy, harmonogramy
Szkolenie nie mogło obyć się bez zmierzenia się z formalną stroną ubiegania się o finansowanie dla bibliotek.
Okazuje się, że regulaminy i wnioski wzorcowe mogą być niezwykle przydatnym narzędziem przy konstruowaniu własnego wniosku.
Słowo „kosztorys” brzmi złowrogo. Natomiast można z łatwością go zbudować na podstawie przemyślenia działań niezbędnych do realizacji projektu, a także przy pomocy katalogów kosztów kwalifikowanych, które stanowią załącznik do regulaminów.
Po pięciogodzinnym szkoleniu dla bibliotekarzy uczestnicy z powiatu limanowskiego zdobyli praktyczną wiedzę. W przyszłości ona pozwoli im skutecznie ubiegać się o dofinansowanie projektów skierowanych do czytelników młodszych, starszych, a także mieszkańców, którzy do tej pory bibliotekę mieli zawsze nie po drodze.