Home szkoleniapsychologia Komunikacja interpersonalna kompetencją przyszłości

Komunikacja interpersonalna kompetencją przyszłości

Satysfakcjonująca komunikacja interpersonalna jest nieodzownie związana z empatią i asertywnością. Warto zadbać o jej jakość, bo wpływa na atmosferę, samopoczucie i efektywność pracy zespołu. Czym są komunikacyjne role? Jak zauważyć, zdefiniować i zmierzyć się z barierami komunikacji? Między innymi odpowiedzi na te pytania otrzymali uczestnicy szkolenia „Komunikacja międzyludzka jako podstawowa kompetencja w pracy bibliotekarza oraz Warsztat kreatywności czyli jak oczywiste przedmioty w nieoczywistych rolach.”

Kreatywna integracja

10 listopada 2022 roku odbyło się pięciogodzinne szkolenie pracowniczek bibliotek oraz innych instytucji kultury z Konstantynowa na Podlasiu oraz okolicznych placówek. Miało ono służyć podniesieniu zakresu wiedzy i umiejętności komunikacyjnych.  Uczestniczki w ramach części zapoznawczej pracowały metaforą używając do tego kart, kości historii, piłeczek i innych nieoczywistych przedmiotów z arsenału trenera. Jak zwykle w takich przypadkach, najbardziej do gustu przypadły paniom karty metaforyczne, które pozwoliły na szeroki wachlarz interpretacji oraz… jeszcze lepsze poznanie siebie i koleżanek z grupy.

Komunikacja interpersonalna – porcja wiedzy

Kolejną częścią spotkania była dyskusja o podstawowych prawach komunikacji interpersonalnej. Była to okazja do przypomnienia sobie podstawowego schematu komunikacji międzyludzkiej oraz zidentyfikowania barier i blokad w komunikacji. Po skategoryzowaniu barier uczestniczki opracowywały sposoby zapobiegania nim oraz radzenia sobie z nimi gdy już powstaną. Dużą wagę przyłożono do barier psychologicznych oraz ich przyczyn. 

Empatia i asertywność

Po krótkiej przerwie główną rolę odegrały dwa pojęcia: Asertywność i Empatia. Grupa przedefiniowała oba te pojęcia oraz dowiedziała się w jaki sposób łączyć obie postawy – empatię i asertywność – i w jaki sposób zaprzęgnąć je do codziennej komunikacji. Trener zaprezentował też narzędzia do komunikacji dorosłych w postaci m.in. „komunikatu FUKO”.

Style komunikacji

Ostatnia część szkolenia dotyczyła poznania różnych stylów komunikacji występujących u ludzi, co w założeniu pozwala dostosować swój styl do stylu rozmówcy i usprawnić codzienną wymianę informacji. Typologia kolorów, zrobiła na uczestniczkach bardzo dobre wrażenie. Panie miały okazję dokonać autoanalizy własnego stylu komunikacji, a także zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami oraz obszarami do rozwoju. 

Naucz się skutecznie zarządzać zespołem, wykorzystując przy tym moc komunikacji interpersonalnej! 

    Weź udział w dwudniowym kursie dla dyrektorów bibliotek! Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zarezerwować dla Ciebie miejsce. Możesz także napisać do nas wiadomość na adres: szkolenia@goodbooks.pl.



    Zobacz także