Kilkudziesięciu nauczycieli bibliotekarzy z Łomży i okolic wspólnie z zaproszonymi przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży gośćmi poszukiwało sposobów na innowacyjne działania w bibliotekach szkolnych i promocję czytelnictwa. Wszystko to w ramach konferencji „Nowoczesna biblioteka – nowoczesny bibliotekarz”. Good Books również tam był, bo przecież innowacje to nasza specjalność, a Action Track jest świetnym narzędziem do łączenia świata literatury (czyli tego, co chcemy, by młodzież polubiła) ze światem nowoczesnych gier (czyli tym, co młodzież ma prawie że we krwi i do czego nie trzeba jej zachęcać).
Edukacja potrzebuje nowych technologii
Nasza propozycja na gamifikowanie literatury świetnie korespondowała z tym, co mówili pozostali prelegenci. Dr Grzegorz Gmiterek z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał m.in. o książkach „rozszerzających rzeczywistość”, czyli o specjalnych aplikacjach, pozwalających zobaczyć to o czym traktuje książka jako trójwymiarową animację. Trendem jest więc zatem łączenie tekstu z technologią, „rozszerzanie” go oraz umożliwianie czytelnikowi podjęcia aktywności. Monika Rowińska, nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 4 w Augustowie, czerpiąc inspiracje ze szwedzkich bibliotek, zachęcała do zmieniania przestrzeni w bibliotekach szkolnych na bardziej przyjazne, otwarte. Jako że jednym z trendów edukacyjnych przewidywanych na kolejne lata jest edukacja poza murami szkoły, na zewnątrz, a w szkole – zmiany w wystroju i większa dbałość o design, zarówno jej pomysły, jak i granie w terenie w gry oparte na książkach są działaniami, które już teraz warto zacząć wprowadzać.
Uczestnicy szkolenia wzięli też udział w webinarium. Elżbieta Maruszczak, starszy kustosz w dziale Analiz i Współpracy w Regionie w WBP w Olsztynie, łącząc się z uczestnikami za pomocą platformy ClickMeeting, zachęcała do stosowania grywalizacji jako znakomitego narzędzia, pozwalającego osiągać cele edukacyjne. Nas nie trzeba o tym przekonywać. Nie dziwi więc już chyba nikogo, że po tak świetnych mówcach, z którymi zgadzamy się z 100%, czuliśmy, że z naszym pomysłem na gamifikowanie literatury jesteśmy w najlepszym możliwym miejscu. To się po prostu dzieje i widzi to już wielu ekspertów – technologia jest naszym sprzymierzeńcem i wyzwaniem (nie wrogiem), a gamifikacja narzędziem do osiągania celów (w przypadku tego szkolenia – edukacyjnych, ale nie tylko, także marketingowych, kulturowych, społecznych) na najbliższe lata.
Action Track w szkole?
Bibliotekarze poznali możliwości, jakie daje Action Track – jest ich naprawdę wiele. Mogli też obejrzeć ciekawe realizacje z całej Polski oraz podejrzeć, jak wygląda panel umożliwiający tworzenie gier, a potem – obserwowanie postępów graczy. Tuż po szkoleniu kilka osób podeszło z gotowymi sposobami na zastosowanie gamifikacji i aplikacji, oznacza to więc chyba, że udało nam się zainspirować kolejne osoby do promowania czytelnictwa poprzez gry na smartfonie. Pokolenie Y czeka na nasze gry, a i przedstawiciele pokolenia alfa już są w szkołach – za chwilę będzie ich jeszcze więcej. Dla tych dzieci technologia to codzienność. Możemy im pokazać, jak wykorzystywać ją do rzeczy ciekawych, ambitnych, uczących nas czegoś.