Podczas niedawnego webinarium poświęconego programowi „Patriotyzm Jutra. Wielkie rocznice” pojawiło się wiele istotnych pytań dotyczących zasad naboru, możliwości realizacji działań w ramach programu oraz interpretacji zapisów regulaminu. Zależało nam na udzieleniu najbardziej precyzyjnych i pomocnych odpowiedzi, dlatego wszystkie pytania dokładnie przeanalizowaliśmy, ponownie przyjrzeliśmy się regulaminowi, a w przypadku wątpliwości – skonsultowaliśmy się bezpośrednio z zespołem Muzeum Historii Polski.
Dla przejrzystości zebrane odpowiedzi podzieliliśmy na tematyczne kategorie – tak, aby łatwiej było odnaleźć interesujące zagadnienia.
Wybierz kategorię pytań:
- Pytania ogólne o programy Muzeum Historii Polski ➜
- Doświadczenie wnioskodawcy i sposób oceny wniosków ➜
- Uprawnieni wnioskodawcy i partnerstwo ➜
- Kwalifikowalność i tematyka działań ➜
- Kwalifikowalność wydatków i rozliczenie projektu ➜
WAŻNEW tym roku Muzeum Historii Polski ogłosiło 2 osobne programy dotacyjne:
Poniższe pytania pochodzą z sesji Q&A, która odbyła się podczas webinarium o programie „Patriotyzm Jutra. Wielkie Rocznice” zorganizowanego przez Fundację Good Culture oraz Good Books. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą warsztatów i działań edukacyjnych, które mogą stanowić wartościowe uzupełnienie projektów planowanych w ramach programu: |
Pytania ogólne o programy Muzeum Historii Polski
Chciałabym uściślić – „Patriotyzm Jutra” i Patriotyzm Jutra. Wielkie Rocznice” to dwa różne programy, ale terminy naboru mają te same?
Tak, „Patriotyzm jutra. Wielkie rocznice” oraz „Patriotyzm jutra” są to dwa różne programy. Terminy naboru w tych programach są różne:
- „Patriotyzm jutra. Wielkie rocznice” nabór do 11 kwietnia,
- „Patriotyzm Jutra – edycja 2025” nabór do 23 kwietnia.
Czy jedna instytucja może złożyć wniosek do obu programów: „Patriotyzm Jutra. Wielkie rocznice” oraz „Patriotyzm Jutra – edycja 2025”?
Są to dwa osobne programy. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie w obu programach, oczywiście pod warunkiem spełnienia warunków (cele programów, uprawnione podmioty).
Czy projekt musi obejmować obie rocznice, czy może dotyczyć tylko jednej z nich?
Zadanie nie musi odnosić się do obu rocznic. Można przygotować projekt dotyczący tylko jednej z nich. Jeśli natomiast wnioskodawca uzna, że połączenie obu tematów wzbogaci projekt i będzie miało sens merytoryczny, to jak najbardziej jest to możliwe. Ale równie dobrze można skupić się na jednej rocznicy i pogłębić temat w bardziej szczegółowy sposób.
Dlaczego w regulaminie jest błędnie podana data realizacji projektu? Od 2 stycznia 2025?
Par. 6, pkt. 10 Regulaminu: „Wszystkie koszty związane z realizacją zadania muszą być poniesione w okresie kwalifikowalności wydatków, tj. w trakcie realizacji zadania, z zastrzeżeniem, że w przypadku publikacji wyników po 2 stycznia 2025 r. koszty finansowane z dofinansowania ze środków MHP mogą być poniesione wyłącznie od dnia ogłoszenia wyników naboru. Koszty poniesione przez wnioskodawcę w okresie od 2 stycznia 2025 roku do dnia ogłoszenia decyzji Dyrektora o przyznaniu dofinansowania mogą być finansowane wyłącznie ze środków własnych beneficjenta.”
Czy do wniosku można wpisać wcześniejsze wydarzenia? Już zaplanowane?
Wyłączone z programu są m.in. „uroczystości oficjalne organizowane lub współorganizowane przez władze samorządowe, wojewódzkie; przedsięwzięcia sportowe, rekreacyjne, akcje charytatywne; zadania dotyczące kultury ludowej” (załącznik nr 5 do regulaminu). Należy także pamiętać, ze koszty poniesione przez wnioskodawcę w okresie od 2 stycznia 2025 roku do dnia ogłoszenia decyzji Dyrektora o przyznaniu dofinansowania mogą być finansowane wyłącznie ze środków własnych beneficjenta.
Doświadczenie wnioskodawcy i sposób oceny wniosków
W ramach oceny społecznej można otrzymać punkty za współpracę z różnymi podmiotami, takimi jak placówki oświatowe, opiekuńcze czy organizacje pozarządowe. Czy muzea również kwalifikują się jako takie podmioty?
Tak.
Czy wiadomo w jaki sposób są powoływani recenzenci?
Zgodnie z regulaminem: „Zespół Sterujący – powoływany przez Dyrektora w uzgodnieniu z Ministrem zespół doradczy, który samodzielnie ocenia wnioski złożone w programie według kryteriów wskazanych w Regulaminie”.
Uprawnieni wnioskodawcy i partnerstwo
Czy nowe organizacje bez doświadczenia w realizacji projektów mogą aplikować do programu, biorąc pod uwagę wymóg opisania zadań z ostatnich 3 lat?
Tak, mogą. Ważne, aby nie zostawiać pustego pola, tylko zgodnie z prawdą opisać swoją sytuację.
Czy stowarzyszenia zwykłe mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu?
Tak.
Czy szkoły mogą aplikować?
Do udziału w programie uprawnione są jedynie samorządowe instytucje kultury (m.in. biblioteki, centra, domy i ośrodki kultury, muzea i in. – z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez MKiDN) oraz organizacje pozarządowe, w tym fundacje i stowarzyszenia. Placówki oświatowe mogą być natomiast partnerem wnioskodawcy. Warto pamiętać, że współpraca przy realizacji zadania z różnorodnymi podmiotami (m.in. placówkami oświatowymi, opiekuńczymi, organizacjami pozarządowymi etc.) jest punktowana w ocenia społecznej.
Może być tylko jeden partner?
Liczba partnerów nie jest ograniczona, partnerstwo nie jest również obowiązkowe. Jednak przy ocenie wniosków preferowane będą zadania, w przypadku których podjęta zostanie współpraca z co najmniej jednym z podmiotów: kościół lub związek wyznaniowy, firmy działające w sektorze kultury, spółdzielnie socjalne. Dodatkowo partnerstwo (oceniane osobno w ocenie społecznej) można podjąć z m.in. z placówkami oświatowymi, opiekuńczymi, organizacjami pozarządowymi, muzeami itp.). Porozumienie o partnerstwie należy dołączyć do wniosku tylko z partnerami z grupy pierwszej (kościół, firma, spółdzielnia socjalna).
Czy partnerstwo jest konieczne czy dodatkowo punktowane?
Partnerstwo nie jest konieczne, ale w przypadku zaplanowania działań w partnerstwie można liczyć na dodatkowe punkty (w ocenie organizacyjnej oraz społecznej). Przy ocenie wniosków preferowane będą zadania, w przypadku których podjęta zostanie współpraca z co najmniej jednym z podmiotów:
- kościół lub związek wyznaniowy
- firmy działające w sektorze kultury
- spółdzielnie socjalne.
Niezależnie od punktów za wskazanych wyżej preferowanych partnerów w ocenie organizacyjnej, w ocenie społecznej otrzymać można punkty za współpracę przy realizacji zadania z różnorodnymi podmiotami:
- placówkami oświatowymi,
- placówkami opiekuńczymi,
- organizacjami pozarządowymi.
Dlaczego partnerem ma to być kościół lub związek wyznaniowy?
Wynika to z zapisów w regulaminie w paragrafie 4. „Uprawieni wnioskodawcy i partnerzy”. Proszę zwrócić uwagę, że partnerami mogą być także inne lokalne podmioty, co będzie oceniane przy ocenie społecznej.
Kwalifikowalność i tematyka działań
Czy pokój zagadek/escape room może zostać uwzględniony w projekcie?
Tak – jednym z typów kwalifikowanych zadań są „warsztaty i działania edukacyjno-animacyjne (m.in. interaktywne spotkania, gry terenowe i zabawy edukacyjne, quizy, larpy, spacery tematyczne, konkursy historyczne)”, a ocenie merytorycznej podlegać będzie „innowacyjność podejścia do tematu”
Czy gra wielkoformatowa może zostać wpisana do tego projektu?
Z możliwości realizacji w ramach całości zadania wyłączone są m.in. „gry planszowe, karciane, figurkowe, RPG, gry komputerowe i mobilne” (patrz. Załącznik nr 5 do Regulaminu). Wynika z tego, że gra wielkoformatowa (jako rodzaj gry planszowej) nie może być wpisana do projektu.
Czy można wykorzystać roboty fotony i grę historyczną?
Zajęcia z robotami typu Foton mieszczą się w ramach działań edukacyjno-animacyjnych i w naszej ocenie dodatkowo spełniają warunek innowacyjności. Co do gier, Z możliwości realizacji w ramach całości zadania wyłączone są m.in. „gry planszowe, karciane, figurkowe, RPG, gry komputerowe i mobilne” (patrz. Załącznik nr 5 do Regulaminu).
Czy w ramach tego programu mogę zrealizować projekt artystyczny (fotograficzny), powiązany z kwerendą archiwalną o Gnieźnie i jego mieszkańcach w korelacji z historią państwa Polskiego (w tym koronacja Chrobrego, która jest obecna cały czas)? Chciałbym wykonać zbiorowy portret Polaków oparty na storytellingu ich prywatnych historii powiązanych z Gnieznem i jego bogatą historią. Później stworzenie intermedialnej wystawy w przestrzeni publicznej i artystyczna fotoksiażka, będąca trwałym portretem współczesnych mieszkańców Gniezna?
Projekt musi spełniać cele programu (par. 1 regulaminu)., tj. przede wszystkim upowszechniać wiedzę na temat koronacji Bolesława Chrobrego i/lub hołdu pruskiego. Projekt związany z fonografią wpisuje się w działanie „wystawy czasowe z katalogami” (o ile planowana jest wystawa) lub w „warsztaty i działania animacyjno-edukacyjne” (o ile planowane są warsztaty fotograficzne o lokalnym dziedzictwie, np. dla lokalnej młodzieży). Jeśli projekt miałby dotyczyć historii Gniezna (niekoniecznie koncentrując się na rocznicowych wydarzeniach) – warto rozważyć aplikowanie do programu „Patriotyzm Jutra – edycja 2025”, który ma szerszy zakres tematyczny.
Proszę o informację, czy w tym programie mogę zrealizować projekt międzypokoleniowy polegający na przeprowadzeniu turnieju o berło króla?
Działania międzypokoleniowa mają duży potencjał aktywizowania lokalnej społeczności oraz angazowania jej przedstawicieli w działania edukacyjne i animacyjne. Turniej jako rodzaj konkursu wpisuje się w działanie „warsztaty i działania edukacyjno-animacyjne (m.in. interaktywne spotkania, gry terenowe i zabawy edukacyjne, quizy, larpy, spacery tematyczne, konkursy historyczne)”. Ważne jest, aby projekt realizował cele programu (tj. skupiał się na jednej lub dwóch rocznicach – koronacji Bolesława Chrobrego i/lub hołdu pruskiego).
Czy można zorganizować koncert muzyki adekwatnej do epoki?
Tak. Program „Patriotyzm Jutra. Wielkie rocznice” jako jeden z typów zadań przewiduje „Projekty upamiętniające rocznice o charakterze artystycznym, w których element historyczny, nawiązujący do rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego lub Hołdu Pruskiego jest dominujący”. W ramach działań artystycznych w regulaminie wymieniono m.in. koncerty, a także widowiska, spektakle, rekonstrukcje historyczne, inscenizacje organizowane w przestrzeni historycznej lub otwartej przestrzeni publicznej, które będą angażować lokalną społeczność i stanowić żywe przedstawienie historii.
Czy można zorganizować wykład online, spotkanie z pisarzem?
Działania online mogą być realizowane, o ile ich koszt nie przekroczy 30% dofinansowania. Koszty kwalifikowane obejmują m.in. koszt transmisji na żywo i streamingu, wynagrodzenia dla prowadzących zajęcia/wykłady online, a także koszt obsługi technicznej wydarzeń online. Spotkanie z pisarzem wpisuje się w rodzaj zadania: „Spotkania autorskie z historykami, debaty historyczne, konferencje, prelekcje, wykłady, dyskusje z udziałem historyków, pisarzy i ekspertów, które przybliżą społeczeństwu kontekst historyczny i znaczenie koronacji Bolesława Chrobrego lub Hołdu Pruskiego w kontekście pamięci historycznej”. Proszę pamiętać, ż we wniosku należy wybrać 1 typ działania. W przypadku, gdy zadanie łączy różne typy działań, należy wybrać działanie przeważające.
Co w przypadku większych wydarzeń o charakterze naukowym, jak konferencje poświęcone numizmatyce, połączone z wystawą muzealną ?
Wystawy oraz konferencje reprezentują dwa różne typy działań. Składając wniosek należy określić, jaki typ zadania będzie realizowany: 1) Wystawy czasowe z katalogami, 2) Projekty artystyczne, 3) warsztaty i inne działania animacyjne/edukacyjne, 4) Konferencje, debaty i spotkania. W przypadku, gdy zadanie łączy różne typy działań, należy wybrać działania przeważające. Należy pamiętać, że w przypadku numizmatyki tematyka powinna koncentrować się na jednej lub obu rocznicach. W innym wypadku lepszym wyborem będzie program „Patriotyzm Jutra – edycja 2025”, który ma szerzą tematykę.
Czy wielką rocznicę można połączyć z innymi rocznicami w regionie, które przypadają w tym roku i są równie ważne dla tej społeczności?
Program „Patriotyzm Jutra wielkie rocznie” dotyczy tylko i wyłącznie upamiętnienia dwóch rocznic: koronacji Bolesława Chrobrego lub Hołdu Pruskiego. Jeśli tematyka zadania miałaby koncentrować się na innych wydarzeniach, lepszym wyborem będzie aplikowanie do programu „Patriotyzm jutra – edycja 2025.
Czy można tworzyć komiksy na warsztatach historycznych?
Wyłączone z realizacji w ramach programu są „wydawnictwa czasopism, gazet, komiksów i wkładek, także w formie elektronicznej”. Warsztaty tworzenia komiksów jako innowacyjne działanie edukacyjno-animacyjne mogą być elementem zadania.
Jest napisane, że komiksy są wyłączone. A jakby młodzież sama stworzyła taki komiks, a potem z tego zrobilibyśmy wystawę planszową plenerową?
Wyłączone z realizacji w ramach programu są „wydawnictwa czasopism, gazet, komiksów i wkładek, także w formie elektronicznej”. Warsztaty tworzenia komiksów jako innowacyjne działanie edukacyjno-animacyjne mogą być elementem zadania. Proszę pamiętać, że we wniosku należy określić rodzaj zadania: 1) wystawy czasowe z katalogami, 2) projekty artystyczne, 3) warsztaty i inne działania animacyjne/edukacyjne, 4) konferencje, debaty i spotkania. W przypadku, gdy zadanie łączy różne typy działań, należy wybrać działanie przeważające.
Ostatni Piastowie rządzili w Legnicy i Brzegu, czy włączenie tego tematu za przewodni w zakresie edukacji właśnie poprzez organizację konferencji i połącznia jej z wystawą będącą odrębnym zadaniem podjętym przez wnioskodawcę?
To może stanowić swego rodzaju klamrę, w której koronacja Chrobrego to początek dynastii, a Jerzy Wilhelm Legnicki jej zakończenie. Ponadto w programie premiowane jest wykorzystanie mniej znanych wątków i kontekstów, a tematyka ostatnich Piastów Śląskich jest dość mało znana. Planując wystawę oraz konferencję, proszę pamiętać, że przy składaniu wniosku należy określić, jaki typ zadania będzie realizowany: 1) Wystawy czasowe z katalogami, 2) Projekty artystyczne, 3) warsztaty i inne działania animacyjne/edukacyjne, 4) Konferencje, debaty i spotkania. W przypadku, gdy zadanie łączy różne typy działań, należy wybrać działania przeważające. Jeśli tematyka zadania miałaby koncentrować się na innych niż wielkie rocznice wydarzeniach, lepszym wyborem będzie aplikowanie do programu „Patriotyzm jutra – edycja 2025”.
Jestem z Pilicy. Stąd pochodzi 3-cia żona Jagiełły – Elżbieta Granowska. Czy wydarzenie wokół niej będzie adekwatne do programu?
Między Zygmuntem Starym a Elżbietą Granowską nie zachodzi pokrewieństwo, dlatego wydaje się, że wspomniane wątki lokalnej historii pasują bardziej do programu „Patriotyzm jutra – edycja 2025”. Z Pilicą związani są Opalińscy herbu Łodzia. Politycy związani z tym rodem (m.in. Piotr Opaliński) byli w okresie hołdu pruskiego dość znaczacymi postaciami na krakowskim dworze. Wspomnianego już Piotra sportretował nawet Matejko na obrazie „Hołd Pruski” jako wychowawcę przyszłego króla Zygmunta Augusta – niestety jest to błąd malarza i w czasie hołdu Piotr Opaliński nie pełnił jeszcze takiej funkcji, ale można nawiązać do jego obecności na obrazie.
Jestem z Kozienic, gdzie urodził się Zygmunt Stary. Czy jako Towarzystwo Ziemi Kozienickiej możemy stworzyć projekt?
Tak. Muzeum Historii Polski przy ocenie merytorycznej premiuje wskazywanie wątków mniej znanych – jak choćby najstarszy w Polsce pomnik świecki, który upamiętnia właśnie narodziny króla Zygmunta. Poza tym w ramach oceny organizacyjnej można uzyskać dodatkowe punkty za angażowanie społeczności lokalnej i partnerów – placówek oświatowych (a w Kozienicach mieści się Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Starego).
Czy można połączyć obchodzenie 900-lecia powołania biskupstwa Lubuskiego z koronacją Chrobrego w miejscu gdzie to biskupstwo miało siedzibę?
Domyślamy się, że w pytaniu chodziło o Górzycę, dwie pozostałe historyczne siedziby biskupstwa znajdują się na terenie Niemiec. Bezpieczniej byłoby jednak nawiązać do historii Ziemi Lubuskiej i samych Lubuszan, którzy weszli w skład królestwa Bolesława Chrobrego w 1025 r. Można rozważyć aplikowanie do programu „Patriotyzm Jutra – edycja 2025”, gdyż jego zakres nie ogranicza się do wielkich rocznic, na których skupia się program „Patriotyzm Jutra. Wielkie rocznice”.
Czy może być wystawienie sztuki na temat Hołdu Pruskiego?
Tak, program „Patriotyzm Jutra. Wielkie rocznie” jako jeden z typów zadań przewiduje „Projekty upamiętniające rocznice o charakterze artystycznym, w których element historyczny, nawiązujący do rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego lub Hołdu Pruskiego jest dominujący”. W ramach działań artystycznych w regulaminie wymieniono m.in. koncerty, a także widowiska, spektakle, rekonstrukcje historyczne, inscenizacje organizowane w przestrzeni historycznej lub otwartej przestrzeni publicznej, które będą angażować lokalną społeczność i stanowić żywe przedstawienie historii.
Czy komiks może być pomysłem przewodnim, ale dodatkowo zrobić z niego wystawę plenerową, dodać konkurs i grę terenową? Czy trzeba skupić się tylko na jednym pomyśle?
Wystawa plenerowa oraz warsztaty tworzenia komiksów reprezentują dwa różne typy działań. Składając wniosek należy określić, jaki typ zadania będzie realizowany: 1) Wystawy czasowe z katalogami, 2) Projekty artystyczne, 3) warsztaty i inne działania animacyjne/edukacyjne, 4) Konferencje, debaty i spotkania. W przypadku, gdy zadanie łączy różne typy działań, należy wybrać działanie przeważające.
Czy angażując lokalną społeczność możemy zaangażować młodzież do tworzenia projektu w formie komiksu i osoby starsze (np. seniorzy) do tworzenia portretów czy scen z koronacji B. Chrobrego, np. w batiku? Czy tylko jeden pomysł (np. komiks) do różnych grup wiekowych?
Wymienione działania mieszczą się w zakresie typu zadania: „warsztaty i inne działania animacyjne/edukacyjne”. To, czy projekt skupi się na jednej formie wyrazu (np. komiks) czy na różnych (komiks, tworzenie portretów) zależy od koncepcji wnioskodawcy. Dobierając metody należy pamiętać o kryteriach oceny takich jak „zastosowanie interaktywnych i opartych na współdziałaniu form edukacyjnych” oraz „innowacyjność, wykorzystanie nowoczesnych technologii”.
Czy młodzież może nakręcić film dokumentalny?
Co do zasady, z zadań w ramach programu wyłączone są „opracowanie scenariuszy, rozwijanie projektów, produkcja,
dystrybucja i promocja utworów audiowizualnych (za wyjątkiem rejestracji audio-wideo o funkcjach dokumentacyjnych)”. Rejestracja audio-wideo o funkcjach dokumentacyjnych, np. filmiki podsumowujące, jest dozwolona, pod warunkiem że wspiera zadanie i nie służy produkcji utworów audiowizualnych. W projekcie można zaplanować np. warsztaty animacji poklatkowej, podczas których młodzież będzie uczyć się historii poprzez kreatyne działania. Należy pamiętać, aby utwory powstałe w ramach realizacji zadania (wideorelacje, filmy będące efektem pracy warsztatowej) udostępnić na wolnej licencji Creative Commons).
Czy wycieczka np. do Gniezna lub szlakiem piastowskim może być zorganizowana w ramach kosztów kwalifikowanych?
Czy wycieczka edukacyjna może być częścią działania?
W kosztach kwalifikowanych uwzględnione zostały „bilety dla uczestników i osób związanych z realizacją zadania na przedsięwzięcia kulturalne (np. wystawy, spektakle teatralne, koncerty) stanowiące integralną część zadania” (z wyłączeniem kosztów uczestnictwa w ofercie kulturalnej, edukacyjnej, komercyjnej Muzeum Historii Polski w Warszawie). Należy pamiętać, ze organizacja wycieczki na przedsięwzięcia/wydarzenia kulturalne nie może stanowić elementu dominującego w projekcie.
Czy można w ramach programu zrealizować wystawę na temat początków powojennego Szczecina w kontekście polskiej biblioteki?
Projekt musi spełniać cele programu (par. 1 regulaminu)., tj. przede wszystkim upowszechniać wiedzę na temat koronacji Bolesława Chrobrego i/lub hołdu pruskiego. Wydaje się, że temat dotyczący początków powojennego Szczecina pasuje bardziej do programu Patriotyzm Jutra – edycja 2025″, który koncentruje się na odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski – nie tylko historii dotyczącej bitw i wojen, ale również przemian gospodarczych i doświadczeń życia codziennego.
A co, jeśli na naszych terenach nie ma powiązań z wielkimi rocznicami? Co z Dolnym Śląskiem, Polską południową i wschodnią?
W przypadku, jeśli w danej miejscowości lub regionie trudno odszukać odniesienia do rocznic, na których skupia się program „Patriotyzm Jutra. Wielkie rocznice”, warto rozważyć aplikowanie do programu „Patriotyzm Jutra – edycja 2025”, gdyż ma on bardziej ogólny charakter. Nie ma jednak obowiązku, aby projekt skupiał się na lokalnych powiązaniach – może dotyczyć działań podkreślających znaczenie jednej lub obu rocznic dla narodowej tożsamości.
Kwalifikowalność wydatków i rozliczenie projektu
Czy można sfinansować jakieś nagrody w konkursie?
Nagrody rzeczowe i finansowe mogą być uwzględnione w zadaniu, ale ich zakup powinien zostać sfinansowany całości z wkładu własnego (patrz. załącznik nr 9 do regulaminu).
Czy w ramach zadania można zatrudnić specjalistę, który przygotuje scenariusz wraz z uczestnikami, np. podczas warsztatów scenopisarskich?
Zgodnie z regulaminem (wykaz kosztów kwalifikowanych) można uwzględnić w budżecie „wynagrodzenia dla instruktorów, edukatorów, animatorów prowadzących warsztaty, zabawy etc.” Należy pamiętać, że utwory powstałe w ramach zadania, takie jak np. wspomniany scenariusz, powinny zostać udostępnione na licencji Creative Commons.
Jakie koszty można wliczyć od 2 stycznia do dnia ogłoszenia wyników?
Koszty kwalifikowane wymienione w regulaminie, mając na uwadze, że „koszty poniesione przez wnioskodawcę w okresie od 2 stycznia 2025 roku do dnia ogłoszenia decyzji Dyrektora o przyznaniu dofinansowania mogą być finansowane wyłącznie ze środków własnych beneficjenta” (par. 6, pkt. 10 regulaminu).
Czy wideorelację uwzględniamy w efektach rzeczowych? Jaki to nakład?
Wideorealacja nie ma postaci materialnej, nie jest zatem efektem rzeczowym. Jest natomiast utworem, a co za tym idzie powinna zostać udostępniona na licencji Creative Commons („Zleceniobiorca zobowiązuje się udostępnić wszystkie efekty pracy własnej i współpracowników powstałe w ramach Zadania mające charakter utworu na wolnych licencjach” – patrz. par. 2, załącznik nr 9 do regulaminu).
Jak możemy Ci pomóc?
Specjalizujemy się w realizacji innowacyjnych działań edukacyjnych i animacyjnych w bibliotekach oraz instytucjach kultury. Oferujemy gotowe rozwiązania i wsparcie merytoryczne.
- Zwiększ szanse na dofinansowanie dzięki wykorzystaniu innowacyjnych metod edukacyjnych!
- Skorzystaj z naszego doświadczenia – pomożemy Ci w dopasowaniu koncepcji zajęć do założeń programu.
- Dostosujemy działania do Twoich potrzeb – zaprojektujemy unikalne rozwiązania, uwzględniając lokalny kontekst Twojej instytucji.
Jeśli potrzebujesz szczegółowej oferty warsztatów, zapraszamy do kontaktu. Chętnie porozmawiamy o tym, jak możemy dostosować nasze propozycje do Twojego projektu oraz wymagań programu!