Wszystkie programy MKiDN zobowiązują wnioskodawców do przestrzegania ustaw o dostępności. Jest jednak jeden szczególny program, którego założenia koncentrują się na tym temacie. Program Kultura dostępna 2023 ma na celu wsparcie instytucji w upowszechnianiu kultury niezależnie od sprawności, ale również miejsca zamieszkania, wieku czy majętności uczestników.
1. Cele programu Kultura dostępna 2023
-
- Podstawowym celem programu Kultura dostępna jest szeroko pojęte ułatwianie dostępu do kultury. Regulamin definiuje to jako „niwelowanie barier w dostępie do kultury w wymiarach: przestrzennym, ekonomicznym, społeczno-mentalnym i kompetencyjnym ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z miejscowości pozbawionych bezpośredniego dostępu do narodowych zasobów dóbr kultury, instytucji kultury oraz instytucji artystycznych.”
- Innym, równoważnym celem programu jest wspieranie integracji społecznej. Chodzi o organizację wydarzeń, które włączą i nakłonią do współdziałania różne grupy odbiorców, takie jak dzieci, młodzież, osoby starsze oraz osoby ze szczególnymi potrzebami. Instytucje powinny włączać ich w działania edukacyjne, o wysokiej wartości artystycznej i znaczeniu narodowym.
Dodatkowo w projektach ważne jest nawiązywanie współpracy z innymi podmiotami – placówkami opiekuńczymi, szkołami, organizacjami pozarządowymi czy instytucjami kultury.
2. Kto może wziąć udział?
- państwowe instytucje kultury,
- samorządowe instytucje kultury,
- uczelnie i szkoły artystyczne,
- organizacje pozarządowe,
- kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne,
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Jeden podmiot może złożyć 1 wniosek w programie!
3. Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Zakres finansowania obejmuje realizację trzech typów zadań i działań:
- dostosowanie merytoryczne oferty kulturalnej i/lub oferty edukacji kulturalnej, do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, zawierające komponent działań z odbiorcami,
- działania uwzgledniające mobilność i/lub możliwość zdalnej prezentacji oferty kulturalnej (szczególnie w przypadku mieszkańców miejscowości o utrudnionym dostępie do kultury);
- organizacja wyjazdów do instytucji takich jak np. teatr, filharmonia, opera lub działania multimedialne/on-line służące popularyzacji i udostępnianiu społecznościom lokalnym zasobów dóbr kultury.
Działaniami towarzyszącymi w projekcie, które można finansować w ramach dotacji są także:
- katalogi i inne publikacje,
- szkolenia dotyczące dostosowania formy przekazu w celu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami,
- wykłady, seminaria lub prelekcje.
Wszystkie działania można realizować w całości lub częściowo w formie online.
W ramach programu nie jest możliwe finansowanie działań online obejmujących część prac nad realizacją zadania – bez publikacji/prezentacji efektów realizacji zadania.
Równocześnie w regulaminie rok temu nastąpiła zmiana dotycząca zapisu o udostępnianiu materiałów. Obecnie zasada ta nie dotyczy treści transmitowanych/re-transmitowanych online (powstałych poza zadaniem) oraz działań realizowanych na żywo, opartych na bezpośredniej interakcji z uczestnikami lub odbiorcami.
4. Minimalna i maksymalna kwota wnioskowana
W przypadku wszystkich trzech rodzajów zadań wnioskowane kwoty muszą mieścić się w przedziale 5.000 – 150.000 zł.
W regulaminie widnieje zapis o preferowanym, maksymalnym, 80-procentowym poziomie dotacji w budżecie zadania. Równocześnie §8 Regulaminu naboru dopuszcza sytuację, w której „beneficjent może wystąpić we wniosku o podniesienie wartości maksymalnego udziału dofinansowania w budżecie zadania lub na finansowanie zadania na poziomie 100%, zamieszczając we wniosku stosowną informację na ten temat wraz z uzasadnieniem.”
5. Koszty kwalifikowane
- wynagrodzenia,
- koszty podróży/transportu,
- noclegów,
- wyżywienia,
- materiałów,
- wynajmu,
- promocji i reklamy,
- poligrafia,
- nagrań, stanowiących część zadania,
- biletów,
- przygotowania i przeprowadzenia zajęć, warsztatów, lekcji muzealnych,
- zapewnienia dostępności,
- licencji i praw autorskich,
- ubezpieczeń.
Koszty kwalifikowane działań online
- Przygotowanie i modernizacja stron internetowych,
- Zakup materiałów do archiwizacji (płyty CD/DVD, pendrive’y, karty pamięci),
- Koszty związane z udostępnianiem materiałów audio/video i innych treści w formie elektronicznej, stanowiących część zadania, w tym w formie streamingu,
- Zakup domeny i hosting strony powstałej w ramach zadania,
- Zakup dostępu do programów zdalnej komunikacji na okres realizacji zadania.
Koszty działań online nie obejmują już (jak dwa lata temu) usług informatycznych (tworzenie systemów informatycznych i baz danych) i usług projektowych (projektowanie graficzne i obróbka materiałów cyfrowych).
Opłaty za korzystanie z Internetu nie są kosztem kwalifikowanym.
6. Ocena
Warto zwrócić uwagę na następujące kryteria oceny:
- Wykorzystanie form pracy z uczestnikami zachęcających ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
- Wykorzystanie dzieł o wysokiej wartości artystycznej i edukacyjnej oraz zasobów dziedzictwa narodowego.
- Ocena trwałości efektów zadania, tzn. jego wpływ na odbiorców i przyczynianie się do budowania kapitału kulturowego lokalnej społeczności.
- Zadanie w twórczy sposób odwołuje się do rocznic, jubileuszy i wydarzeń historycznych.
- Adekwatność planowanej współpracy z partnerami przedsięwzięcia.
Przeczytaj o pozostałych programach:
Partnerstwo dla książki 2023 ➜
Promocja czytelnictwa 2023 ➜
Edukacja kulturalna 2023 ➜