Home dotacje Program dotacyjny BLISKO 2023 – POMYSŁY, PRZYKŁADY – część 2

Program dotacyjny BLISKO 2023 – POMYSŁY, PRZYKŁADY – część 2

Czekamy na rozpoczęcie naboru wniosków do trzeciej edycji programu dotacyjnego BLISKO 2023, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury (Kierunek Interwencji 4.1 NPRCz 2.0). Chcąc zachęcić Was do udziału w konkursie i zainspirować w kwestii pomysłów na projekty publikujemy drugą część artykułu o przykładach działań innych bibliotek!

 

 

O programie dotacyjnym BLISKO

Biblioteka, Lokalność, Inicjatywy, Społeczność, Kooperacja i Oddolność – to hasła programu dotacyjnego BLISKO.  Jest on skierowany właśnie do bibliotek, ale ma na celu pobudzenie współpracy z lokalnym środowiskiem. Czyli zakłada nawiązywanie partnerstw z innymi instytucjami oraz aktywny udział odbiorców w projektach edukacyjno-animacyjnych.

Regulamin BLISKO

W zeszłorocznym naborze dofinansowanie na łączną kwotę 5,5 mln zł otrzymało 46 instytucji. Ich działania mogą być dla Was interesującym przykładem i zachętą do złożenia wniosku w tegorocznej edycji!

Białobrzeskie Centrum Kultury Białe Brzegi

Kto powiedział, że szkolenia muszą odbywać się w sali wykładowej, uczestnicy mają siedzieć na krzesłach a trener stać przy ekranie z prezentacją? Nie wszystkie szkolenia Good Books tak wyglądają! Niektóre odbywają się w formie warsztatowej, z mnóstwem kolorowych materiałów i przykładami rzeczywistych działań, które można realizować w bibliotece. Zobaczcie na przykład jak wyglądały zajęcia „Baśń sensoryczna, odbieraj literaturę wszystkimi zmysłami. Organizacja i scenariusze zajęć czytelniczych poszerzonych o bodźce”, które poprowadziła trenerka Anita Nogal dla pracowników Białobrzeskiego Centrum Kultury Białe Brzegi.

W ramach projektu „Jesteśmy…Blisko!” pracownicy instytucji kultury zorganizowali również szereg atrakcji dla swoich odbiorców! Był to cykl warsztatów: malarskich „Z książką Ci do twarzy”, teatralnych „Teatroterapia dla osób niepełnosprawnych – zajęcia z elementami form teatralnych oraz muzycznych TEATR CIENI”, pisarskich „Z białobrzeskimi Legendami…”. A wszystko na podstawie diagnozy potrzeb lokalnej społeczności.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie

A skoro o diagnozie mowa: tego też można nauczyć się podczas szkoleń organizowanych w ramach dotacji BLISKO. Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie odbyła takie szkolenie z Justyną Gorgoń – specjalistką w temacie prowadzenia badań i pracy nad projektami kulturalnymi. Podczas spotkania zatytułowanego „Techniki badawcze, narzędzia online, praktyczne zastosowanie, analiza danych” pokazała pracownikom sposoby pracy nad statystykami oraz wyciągania z nich wniosków.

Podczas warsztatu skupiliśmy się na praktycznym zastosowaniu technik badawczych, tworzeniu ankiet, sposobach komunikacji i bezpośrednim kontakcie z ludźmi podczas ulicznego ankietowania.
Po skonstruowaniu celu diagnozy i sformułowaniu pytań ruszyliśmy w miasto, by zadać przechodniom pytania. (źródło: profil Facebook MBP w Koninie)

Biblioteka Publiczna w Nowej Sarzynie

Uczyć się można nie tylko podczas szkoleń i warsztatów. Świetnym i inspirującym przykładem praktycznej nauki są wizyty studyjne, jakie biblioteki mogą odbywać w ramach programu BLISKO. Spotkania bibliotekarzy z różnych instytucji przynoszą wiele różnorodnych korzyści. Można wymieniać się pomysłami, doświadczeniami, porównać to, co wiemy o swoich odbiorcach, szukać rozwiązań. Ale to także miłe spotkanie, podczas którego nawiązują się konstruktywne relacje!

Bibliotekarze z Biblioteki Publicznej w Nowej Sarzynie (woj. podkarpackie) odwiedzili Dolny Śląsk. Spotkali się tutaj z pracownikami ultranowoczesnej biblioteki w Czarnym Borze (więcej o budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarmym Borze przeczytacie TUTAJ ➜).

W ramach wizyt studyjnych, w poszukiwaniu inspiracji oraz w celu wymiany doświadczeń, bibliotekarze odwiedzili jeszcze kilka pięknych i nowoczesnych bibliotek we Wrocławiu, takich jak: Centrum Innowacji Przejście – filia nr 13, Miejska Biblioteka Publiczna (na Dworcu) – filia nr 12 oraz Mediateka – filia nr 58.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie

Program BLISKO ma na celu integrację lokalnego środowiska w taki sposób, aby skupiło się ono wokół biblioteki. Największymi zasobami bibliotek są historie. To znaczy: historie książek i ludzi. Warto je pokazywać, skrupulatnie dokumentować i udostępniać osobom zainteresowanym lokalną historią. Podczas szkolenia „Edukacja regionalna w bibliotece – jak zainteresować młode pokolenia lokalną historią” bibliotekarze z Konstantynowa mieli szansę poznać niezbędne narzędzia i metody tworzenia archiwum i izby pamięci w bibliotece. Dodatkowo przekonali się, jak przydatne w tym zakresie mogą być gry terenowe. Edukacyjne gry mobilne to świetny sposób, aby przedstawić historię młodym pokoleniom. Dzięki wcieleniu się w rolę bohaterów, uczestnicy gry mają szansę przeżyć ją na nowo (Dowiedz się więcej o grach w edukacji historycznej ➜)

BLISKO 2023 – współpracuj z Good Books

Poprzedni nabór do programu BLISKO 2022 rozpoczął się 20 stycznia i zakończył 16 lutego. W związku z tym spodziewamy się, że nowy nabór rozpocznie się lada chwila! Nie dajcie się zaskoczyć. Zapiszcie się do newslettera Good Books, aby otrzymać informację o starcie naboru jako pierwsi!

Pomożemy Ci przeprowadzić diagnozę potrzeb lokalnej społeczności

Aby działania edukacyjno-animacyjne były skuteczne, powinna poprzedzić je skrupulatna diagnoza potrzeb lokalnej społeczności. Dzięki szkoleniom Good Books bibliotekarze poznają techniki badania potrzeb, analizowania danych badawczych i wyciągania wniosków. Możemy też sami przeprowadzić diagnozę Twojej społeczności.

Przeszkolimy Ciebie i Twoich współpracowników

Program BLISKO to szansa na podniesienie kwalifikacji pracowników Twojej biblioteki oraz reprezentantów instytucji partnerskich. Good Books to ponad 15 lat doświadczenia w szkoleniu kadr kultury. Z nami zdobędziesz wiedzę w zakresie skutecznego komunikowania się, budowania partnerstw i organizowania w bibliotekach wydarzeń, które będą odpowiadać zainteresowaniom mieszkańców.

Przygotujemy z Tobą projekty edukacyjno-animacyjne

Edukacyjne gry mobilne stworzone za pomocą fińskiej platformy ActionTrack uczą poprzez zabawę. Wspólnie z bibliotekami i instytucjami kultury stworzyliśmy już setki gier. Twoja może być następna! Od projektu aż do premiery, pomagamy w kompleksowym tworzeniu edukacyjnych gier mobilnych.

Sprawdzimy Twój wniosek zanim go wyślesz

Skorzystaj z indywidualnych konsultacji z naszymi ekspertami! Podczas konsultacji koncentrujemy się na praktycznych zagadnieniach, które pomogą w napisaniu celnej aplikacji, dostosowanej do wymogów konkursu BLISKO. Z nami wyeliminujesz ewentualne słabe strony swojego projektu i podkreślisz te najmocniejsze!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Szukasz pomysłu na projekt do programu BLISKO 2023? Zastanawiasz się jak przeprowadzić diagnozę lokalną? Nie wiesz jak zawiązywać partnerstwa? Po prostu potrzebujesz wsparcia?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    UWAGA: Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Good Books nie jest operatorem konkursu „BLISKO 2023”. Operatorem konkursu jest Narodowe Centrum Kultury Oficjalne informacje o programie znajdują się na stronie: https://www.nck.pl/dotacje-i-stypendia/dotacje/nprcz20/blisko.

    Zobacz także